Hilarion (Juszenow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hilarion
Iwan Juszenow
Biskup połtawski i perejasławski
Ilustracja
Kraj działania

Imperium Rosyjskie

Data i miejsce urodzenia

22 lutego 1824
Nowyj

Data śmierci

18 stycznia 1904

Biskup połtawski
Okres sprawowania

1886–1904

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia połtawska

Śluby zakonne

4 marca 1873

Diakonat

1844

Prezbiterat

5 listopada 1844

Chirotonia biskupia

29 kwietnia 1884

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

29 kwietnia 1884

Miejscowość

Petersburg

Miejsce

Ławra Aleksandra Newskiego

Konsekrator

Izydor (Nikolski)

Współkonsekratorzy

Leoncjusz (Lebiedinski), Sawa (Tichomirow), Jonatan (Rudniew), Arseniusz (Briancew)

Hilarion, imię świeckie Iwan Jewfimiejewicz Juszenow (ur. 10 lutego?/22 lutego 1824 w Nowym, zm. 5 stycznia?/18 stycznia 1904) – rosyjski biskup prawosławny, święty prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem kapłana prawosławnego. W 1844 ukończył seminarium duchowne w Smoleńsku. W tym samym roku biskup smoleński Tymoteusz polecił mu ożenić się ze swoją krewną, wychowującą się dotąd w żeńskim monasterze, a następnie przyjąć święcenia kapłańskie. 5 listopada 1844 przyszły hierarcha został wyświęcony na kapłana i objął parafię w Kołkowiczach. Po dwóch latach został przeniesiony do pracy duszpasterskiej w żeńskim monasterze Wniebowstąpienia Pańskiego w Smoleńsku. W 1856 zmarła jego żona, zaś w roku następnym, w czasie epidemii cholery, także siedmioletnia córka. Duchowny wyjechał wówczas do Kijowa i dzięki poparciu metropolity kijowskiego i halickiego Filareta został przyjęty do Kijowskiej Akademii Duchownej. Arcybiskup smoleński Tymoteusz polecił jednak ks. Juszenowowi wrócić do Smoleńska i zająć się wychowaniem dwóch niepełnoletnich synów. Od 1859 duchowny był proboszczem parafii przy katedralnym soborze w Smoleńsku oraz dziekanem parafii w Smoleńsku.

4 marca 1873 złożył wieczyste śluby mnisze, przyjmując imię Hilarion. 11 marca tego samego roku otrzymał godność ihumena, zaś dwa miesiące później został przełożonym monasteru Trójcy Świętej w Smoleńsku z godnością archimandryty i dziekanem monasterów eparchii smoleńskiej i wiaziemskiej. W 1878, dzięki rekomendacji byłego arcybiskupa smoleńskiego Antoniego, został namiestnikiem Ławry Pieczerskiej. 30 marca 1884 Świątobliwy Synod Rządzący nominował go do przyjęcia chirotonii biskupiej z tytułem biskupa priłuckiego, wikariusza eparchii połtawskiej. Ceremonia ta odbyła się 29 kwietnia tego samego roku w soborze Trójcy Świętej Ławry Aleksandra Newskiego z udziałem konsekratorów: metropolity petersburskiego i ładoskiego Izydor, arcybiskupów warszawskiego i chełmskiego Leoncjusza, twerskiego Sawy, jarosławskiego i rostowskiego Jonatana oraz biskupa ładoskiego Arseniusza. Siedzibą biskupa pryłuckiego była Połtawa, pozostawał on przełożonym monasteru Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Połtawie.

W 1886 Święty Synod wyznaczył biskupa Hilariona do objęcia katedry połtawskiej. Urząd ten pełnił do śmierci.

W 2014 Święty Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił go świętym. Jego kult ma charakter lokalny i ogranicza się do terytorium eparchii połtawskiej. Dzień wspomnienia liturgicznego przypada w rocznicę kanonizacji (16 września)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]