Hilarion (Kapral)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hilarion (Kapral)
metropolita wschodnioamerykański i nowojorski
Hilarion (Kapral)
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 6 stycznia 1948
Spirit River
metropolita wschodnioamerykański i nowojorski
Okres sprawowania od 2008
Pierwszy Hierarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji
Okres sprawowania od 2008
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji
Inkardynacja Eparchia wschodnioamerykańska i nowojorska
Śluby zakonne 12 grudnia 1974
Prezbiterat 1976
Sakra biskupia 10 grudnia 1984
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 10 grudnia 1984
Miejscowość Nowy Jork
Miejsce Sobór Ikony Matki Bożej „Znak”
Konsekrator Filaret (Wozniesienski)
Współkonsekratorzy Serafin (Iwanow), Antoni (Sinkiewicz), Witalis (Ustinow), Ławr (Szkurła), Paweł (Pawłow), Marek (Arndt), Alipiusz (Gamanowicz), Grzegorz (Grabbe)

Hilarion, imię świeckie Igor Aleksiejewicz Kapral (ur. 6 stycznia 1948 w Spirit River) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji, od 18 maja 2008 jego pierwszy hierarcha z tytułem metropolity wschodnioamerykańskiego i nowojorskiego.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w rodzinie ukraińskich emigrantów z Wołynia, którzy wyjechali z rodzinnej ziemi do Kanady w 1929[1]. Jego ojczystym językiem jest ukraiński. Był najmłodszym z siedmiorga rodzeństwa[2].

Ukończył gimnazjum w 1966, po czym wstąpił do prawosławnego seminarium duchownego przy monasterze Trójcy Świętej w Jordanville. Po sześcioletniej nauce w nim i otrzymaniu dyplomu wstąpił jako posłusznik do monasteru Trójcy Świętej. 2 grudnia 1974 postrzyżony w riasę z imieniem Hilarion.

Dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie i ukończył studia slawistyczne. Pracował w drukarni monasterskiej i był jednym z redaktorów angielskiej wersji dziennika Православная жизнь. 10 grudnia 1984 został biskupem Manhattanu i zastępcą sekretarza Synodu Archijerejskiego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji. W 1995 został biskupem nowojorskim, zaś w rok później został przeniesiony na katedrę Sydney, Australii i Nowej Zelandii, już jako arcybiskup. Za swoje osiągnięcia w pracy duszpasterskiej w tej eparchii otrzymał w 2003 prawo noszenia brylantowego krzyża na kłobuku.

Po śmierci zwierzchnika Kościoła metropolity Ławra pełnił obowiązki locum tenens[3]. Wybrany na następcę Ławra 12 maja 2008[4] otrzymując 9 głosów z 11[5]. Dwa dni później Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nadał mu godność metropolity, potwierdzając tym samym kanoniczną słuszność jego wyboru[6]. Uroczysta intronizacja miała miejsce 18 maja 2008 w soborze Ikony Matki Bożej „Znak” w Nowym Jorku[7].

W 2008 odznaczony Orderem św. Sergiusza z Radoneża II stopnia[8].

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

Poprzednik
Barnaba (Prokofjew)
Biskup Sydney, Australii i Nowej Zelandii
od 1996
Następca
Nadal sprawuje urząd
Poprzednik
Ławr (Szkurła)
Biskup wschodnioamerykański
od 2008
Następca
Nadal sprawuje urząd
Poprzednik
Ławr (Szkurła)
Pierwszy Hierarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji
od 2008
Następca
Nadal sprawuje urząd