Przejdź do zawartości

Hiram Maxim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hiram Stevens Maxim
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 lutego 1840
Sangerville, Maine

Data i miejsce śmierci

24 listopada 1916
Londyn

Miejsce spoczynku

Cmentarz West Norwood

Zawód, zajęcie

wynalazca

Dzieci

Hiram Percy Maxim

Krewni i powinowaci

Hudson Maxim (brat)

Odznaczenia
Odznaka Rycerza Kawalera (Wielka Brytania)

Sir Hiram Stevens Maxim (ur. 5 lutego 1840 w Sangerville w stanie Maine, zm. 24 listopada 1916 w Londynie) – wynalazca i przedsiębiorca amerykańskiego pochodzenia[1], w 1880 roku wyemigrował do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii[1]. Za swe dokonania wyróżniony w 1901 roku tytułem szlacheckim przez królową Wiktorię.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przebywając w Stanach Zjednoczonych zgłosił w Urzędzie Patentowym szereg projektów dotyczących urządzeń do wytwarzania gazu świetlnego[1]. W 1881 roku objął w Anglii stanowisko dyrektora firmy Vickers Sons and Maxim, w której zajął się konstruowaniem broni automatycznej[1]. Pracował nad karabinem, w którym automatyka była uruchamiana za pomocą odrzutu całej broni. Jednak wyniki jego prac nie były zadowalające.

Zaprojektował 37 mm armatkę automatyczną[1]. Przez wiele lat armatka ta znajdowała się na wyposażeniu floty brytyjskiej[1]. Zmniejszył proporcjonalnie wymiary jej mechanizmów i w 1883 roku opracował projekt, a w 1884 roku prototyp 11,43 mm karabinu maszynowego[2][1]. Działał on na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, a ryglowany był za pomocą dużego haka związanego z zamkiem[1]. Zasilany z taśmy o pojemności 333 nabojów lub magazynka bębnowego o pojemności 96 nabojów[1]. Po wprowadzeniu ulepszeń karabin został w 1891 roku przyjęty do uzbrojenia piechoty brytyjskiej[1]. W ciągu kilkunastu lat udoskonalał swój karabin, a niektóre rozwiązania należały do pionierskich, m.in. wodne chłodzenie lufy, zasilanie z taśmy parcianej, hydrauliczny regulator szybkostrzelności[1].

Jego najbardziej znane modele to niemieckie Maxim MG 08 i MG 08/15, rosyjski Maxim wz. 1910 i brytyjski Vickers[1]. Hiram Maxim opracował również szereg technologii produkcji nowych gatunków prochu bezdymnego i materiałów kruszących[1]. Skonstruował karabinowe tłumiki dźwięku i płomieni oraz opracował kilka projektów samolotów z silnikiem parowym[1].

Maxim w 1888 roku założył w Cesarstwie Niemieckim wspólnie ze szwedzkim fabrykantem i konstruktorem Thorstenem Nordenfeltem zakład, który produkował szybkostrzelne działka i karabiny maszynowe[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o Ciepliński i Woźniak 1994 ↓, s. 137.
  2. Był to pierwszy w świecie karabin maszynowy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo „WIS”, 1994, s. 137. ISBN 83-86028-01-7.