Hiszpański ptaszek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hiszpański ptaszek z ryżem

Hiszpański ptaszek (czes. španělský ptáček) – danie kuchni czeskiej przyrządzane z duszonej wołowiny.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa potrawy przypominającej w kształcie ptasie oczy wywodzi się od cesarza Rudolfa II, syna Marii Hiszpańskiej. Dla rezydującego w Pradze cesarza gotowali kucharze pochodzący z Hiszpanii. Ich dziełem była potrawa uważana za hiszpańską specjalność - wołowy zawijaniec z nadzieniem. Znana autorka książek kucharskich Magdalena Dobromila Rettigová określenie "hiszpański ptaszek" stosowała do potrawy wykonanej z liści warzywnych, w które zawijano siekaną wieprzowinę. W wersji współczesnej jest znana w kuchni czeskiej od lat 50. XX w.

Sposób przyrządzania[edytuj | edytuj kod]

Potrawę przyrządza się z duszonego wołowego rostbefu, który formuje się w rodzaj kieszeni i wypełnia słoniną, ogórkiem konserwowym, jajkiem i parówką. Gotowe danie podaje się z knedlikami albo z ryżem.

Wołowinę można także nadziewać sardelą zamiast parówki.

Hiszpański ptaszek w literaturze[edytuj | edytuj kod]

Potrawa pojawia się na kartach powieści Żart Milana Kundery, a także u Bohumila Hrabala (Kličky na kapesníku). We wspomnieniach Vladimira Levory potrawa występuje jako danie wykwintne, pojawiające się często jako specjalność praskich restauracji[1]. Vera Pavlova wspomina doskonałe hiszpańskie ptaszki w śmietanie serwowane jako potrawa na powitanie gości[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vladimir Levora, Ze stalinských gulagů do československého vojska, Praha 1993, s.19
  2. Vera Pavlova, Vzpomínky na Otu Pavla, Praha 1993, s.94