Hofburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hofburg
Ilustracja
Hofburg, Burg Galerie
Państwo

 Austria

Miejscowość

Wiedeń

Rozpoczęcie budowy

XIII w.

Położenie na mapie Wiednia
Mapa konturowa Wiednia, w centrum znajduje się ikonka pałacu z opisem „Hofburg”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, po prawej nieco u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Hofburg”
Ziemia48°12′19,64″N 16°21′54,29″E/48,205456 16,365081
Strona internetowa

Hofburgwiedeńska rezydencja władców Austrii od XIII wieku poczynając od Rudolfa I Habsburga aż do 1918 roku w czasach panowania Karola I. Przez cały ten czas pałac był rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych władców.

Początkowo było to czteroskrzydłowy gotycki zamek z wieżami w narożach przylegający do murów miejskich, jednak obecnie stylem dominującym jest barok i klasycyzm. Najstarszą częścią jest XIII-wieczny „Dziedziniec Szwajcarski” połączony renesansową „Bramą Szwajcarską” z największym placem wśród zabudowań Hofburga – In der Burg. Plac otoczony jest „starym pałacem” (niem. Alte Burg), „pałacem Amelii” z XVI w., barokowym „skrzydłem Leopolda” oraz pochodzącą z XVIII w. „Kancelarią Cesarską”. Na placu stoi pomnik Franciszka II. W „skrzydle Leopolda” obecnie znajduje się rezydencja prezydenta Austrii. W apartamentach Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety w budynku „Kancelarii” obecnie mieści się muzeum.

W 1722 roku zbudowano bibliotekę w zespole pałacu według projektu Johanna Bernharda Fischera von Erlacha[1]. Nowy Hofburg oraz muzeum dworskie zaprojektowane zostały przez architekta barona Karla von Hasenauera (1833–1894).

Wejście do pałacu umieszczone jest od strony Placu św. Michała, na którym odsłonięte są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu.

Co roku w sylwestra w Hofburgu jest organizowany wielki tradycyjny bal cesarski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]