Wiener Prater

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Główna aleja w Wiener Prater
Wurstelprater

Wiener Praterpark publiczny (1700 ha) w Wiedniu, położony między Dunajem a Kanałem Dunajskim. Niegdyś były to tereny łowieckie Habsburgów, które cesarz Józef II udostępnił publiczności w 1766 r. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa pratum, co oznacza tyle co łąki. Jest to popularny ośrodek wypoczynkowo-sportowy. W parku pokręcić się można na prawie wszystkich możliwych rodzajach karuzel.

Znajdujący się tutaj największy i najbardziej znany diabelski młyn Wiener Riesenrad ma prawie 65 m wysokości i waży 430 ton. Obraca się bardzo powoli, co pozwala na delektowanie się widokiem Wiednia.

Miejsce zabaw i spotkań jest nazywane Wurstelprater. Wiedeńczycy mogą tam podróżować koleją parkową Liliputbahn. Znajduje się tutaj wielki lunapark, a w nim przerażające kolejki, domy strachu, karuzele i inne.

Park jest otwarty od 10 rano do północy, od 15 marca do 31 października. Kilka atrakcji, takich jak restauracje lub budki z jedzeniem, jest otwartych przez cały rok. Park można odwiedzać bezpłatnie. Cena za bilet na poszczególne atrakcje wynosi od 1 do 15 euro.Linki zewnętrzne[edytuj]

http://www.youtube.com/watch?v=TL3Xyq5KTfU - film o Praterze