Holandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Holandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Holandia
Kod MKOl NLD
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996
Atlanta
Chorąży Anky van Grunsven
Liczba zawodników 239 w 19 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 15.
Złoto
4
Srebro
5
Brąz
10
Razem
19

Holandię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 w Atlancie reprezentowało 239 sportowców (137 mężczyzn i 102 kobiety), którzy startowali w 19 dyscyplinach. Był to 21 start na letnich igrzyskach olimpijskich reprezentacji Holandii.

Zdobyte medale[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Gold medal.svg Złoto Ronald Jansen, Bram Lomans, Leo Klein Gebbink, Erik Jazet, Tycho van Meer, Wouter van Pelt, Marc Delissen, Jacques Brinkman, Maurits Crucq, Stephan Veen, Floris Jan Bovelander, Jeroen Delmeé, Guus Vogels, Teun de Nooijer, Remco van Wijk, Taco van den Honert Field hockey pictogram.svg Hokej na trawie turniej mężczyzn w finale pokonali zespół Hiszpanii 3:1[1]
Gold medal.svg Złoto Bart Brentjens Cycling (mountain biking) pictogram.svg Kolarstwo górskie cross country 2:17,38 h[2]
Gold medal.svg Złoto Misha Latuhihin, Henk-Jan Held, Peter Blangé, Ron Zwerver, Jan Posthuma, Brecht Rodenburg, Guido Görtzen, Richard Schuil, Bas van de Goor, Olof van der Meulen, Rob Grabert, Mike van de Goor Volleyball (indoor) pictogram.svg Siatkówka turniej mężczyzn w finale pokonali zespół Włoch 3:2 (15:12, 9:15, 16:14, 9:15, 17:15)[3]
Gold medal.svg Złoto Henk-Jan Zwolle, Diederik Simon, Michiel Bartman, Koos Maasdijk, Niels van der Zwan, Niels van Steenis, Ronald Florijn, Nico Rienks, Jeroen Duyster Rowing pictogram.svg Wioślarstwo ósemka mężczyzn 5:42,74 min[4]
Silver medal.svg Srebro Anky van Grunsven Equestrian pictogram.svg Jeździectwo ujeżdżenie indywidualnie 233,02 pkt[5]
Silver medal.svg Srebro Anky van Grunsven, Sven Rothenberger, Tineke Bartels-de Vries, Gonnelien Rothenberger-Gordijn Equestrian pictogram.svg Jeździectwo ujeżdżenie drużynowo 5437 pkt[5]
Silver medal.svg Srebro Ingrid Haringa Cycling (track) pictogram.svg Kolarstwo torowe wyścig punktowy kobiet 23 pkt[6]
Silver medal.svg Srebro Maarten van der Linden, Pepijn Aardewijn Rowing pictogram.svg Wioślarstwo dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn 6:26,48 min[4]
Silver medal.svg Srebro Margriet Matthijsse Sailing pictogram.svg Żeglarstwo klasa Europa 30 pkt[7]
Bronze medal.svg Brąz Jacqueline Toxopeus, Stella de Heij, Fleur van de Kieft, Carole Thate, Ellen Kuipers, Jeannette Lewin, Nicky Koolen, Dillianne van den Boogaard, Margje Teeuwen, Mijntje Donners, Willemijn Duyster, Suzanne Plesman, Noor Holsboer, Florentine Steenberghe, Wietske de Ruiter, Suzan van der Wielen Field hockey pictogram.svg Hokej na trawie turniej kobiet w meczu o brązowy medal pokonały w rzutach karnych 4:3 zespół Wielkiej Brytanii[8]
Bronze medal.svg Brąz Jenny Gal Judo pictogram.svg Judo waga do 61 kg kobiet
Bronze medal.svg Brąz Claudia Zwiers Judo pictogram.svg Judo waga do 66 kg kobiet
Bronze medal.svg Brąz Mark Huizinga Judo pictogram.svg Judo waga do 86 kg mężczyzn
Bronze medal.svg Brąz Sven Rothenberger Equestrian pictogram.svg Jeździectwo ujeżdżenie indywidualnie 224,94 pkt[5]
Bronze medal.svg Brąz Ingrid Haringa Cycling (track) pictogram.svg Kolarstwo torowe sprint kobiet
Bronze medal.svg Brąz Kirsten Vlieghuis Swimming pictogram.svg Pływanie 400 m stylem dowolnym kobiet 4:08,70 min[9]
Bronze medal.svg Brąz Kirsten Vlieghuis Swimming pictogram.svg Pływanie 800 m stylem dowolnym kobiet 8:30,84 min[9]
Bronze medal.svg Brąz Irene Eijs, Eeke van Nes Rowing pictogram.svg Wioślarstwo dwójka podwójna kobiet 6:58,72[10]
Bronze medal.svg Brąz Roy Heiner Sailing pictogram.svg Żeglarstwo klasa Finn 50 pkt[11]

Skład kadry[edytuj | edytuj kod]

Badminton pictogram.svg Badminton[edytuj | edytuj kod]

KObiety

Mężczyźni

Miksty

  • Erica van den Heuvel, Ron Michels - 9. miejsce,

Baseball pictogram.svg Baseball[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Field hockey pictogram.svg Hokej na trawie[edytuj | edytuj kod]

Kobiety

Mężczyźni

Judo pictogram.svg Judo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety

Mężczyźni

Equestrian pictogram.svg Jeździectwo[edytuj | edytuj kod]

  • Anky van Grunsven - ujeżdżenie indywidualnie - 2. miejsce,
  • Sven Rothenberger - ujeżdżenie indywidualnie - 3. miejsce,
  • Tineke Bartels-de Vries - ujeżdżenie indywidualnie - 13. miejsce,
  • Gonnelien Rothenberger-Gordijn - ujeżdżenie indywidualnie - 16. miejsce,
  • Anky van Grunsven, Sven Rothenberger, Tineke Bartels-de Vries, Gonnelien Rothenberger-Gordijn - ujeżdżenie drużynowo - 2. miejsce,
  • Jan Tops - skoki przez przeszkody indywidualnie - 7. miejsce,
  • Jos Lansink - skoki przez przeszkody indywidualnie - 11. miejsce,
  • Emile Hendrix - skoki przez przeszkody indywidualnie - 29. miejsce,
  • Bert Romp - skoki przez przeszkody indywidualnie - 40. miejsce,
  • Jan Tops, Jos Lansink, Emile Hendrix, Bert Romp - skoki przez przeszkody drużynowo - 7. miejsce,

Canoeing (slalom) pictogram.svg Kajakarstwo górskie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Cycling (road) pictogram.svg Kolarstwo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety

kolarstwo szosowe - wyścig ze startu wspólnego - 26. miejsce,
kolarstwo szosowe - jazda indywidualna na czas - 19. miejsce,
kolarstwo szosowe - wyścig ze startu wspólnego - nie ukończyła wyścigu,
kolarstwo torowe - sprint - 3. miejsce,
kolarstwo torowe - wyścig punktowy - 2. miejsce,

Mężczyźni

kolarstwo szosowe - wyścig ze startu wspólnego - 38. miejsce,
kolarstwo szosowe - jazda indywidualna na czas - 11. miejsce,
kolarstwo szosowe - wyścig ze startu wspólnego - 45. miejsce,
kolarstwo szosowe - jazda indywidualna na czas - 17. miejsce,
kolarstwo torowe - wyścig na 4000 m na dochodzenie indywidualnie - nie sklasyfikowany (został wyprzedzony przez przeciwnika w wyścigu eliminacyjnym),
kolarstwo torowe - wyścig punktowy - 21. miejsce,

Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka[edytuj | edytuj kod]

Kobiety

Mężczyźni

Archery pictogram.svg Łucznictwo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety

Water polo pictogram.svg Piłka wodna[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Swimming pictogram.svg Pływanie[edytuj | edytuj kod]

Kobiety

400 m stylem dowolnym - 3. miejsce,
800 m stylem dowolnym - 3. miejsce,
400 m stylem dowolnym - 6. miejsce,
800 m stylem dowolnym - 7. miejsce,

Mężczyźni

50 m stylem dowolnym - 9. miejsce,
100 m stylem dowolnym - 4. miejsce,
200 m stylem dowolnym - 4. miejsce,
100 m stylem motylkowym - 23. miejsce,
200 m stylem motylkowym - 13. miejsce,
200 m stylem zmiennym - 4. miejsce,
400 m stylem zmiennym - 5. miejsce,
  • Martin van der Spoel - 200 m stylem zmiennym - 10. miejsce,
  • Mark Veens, Pie Geelen, Martin van der Spoel, Pieter van den Hoogenband - sztafeta 4 x 100 m stylem dowolnym - 5. miejsce,
  • Marcel Wouda, Mark van der Zijden, Martin van der Spoel, Pieter van den Hoogenband, Tim Hoeijmans[13] - sztafeta 4 x 200 m stylem dowolnym - 7. miejsce,
  • Stefan Aartsen, Benno Kuipers, Pieter van den Hoogenband, Martin van der Spoel - sztafeta 4 x 100 m stylem zmiennym - 10. miejsce,

Volleyball (indoor) pictogram.svg Siatkówka[edytuj | edytuj kod]

Kobiety

Mężczyźni

Softball pictogram.svg Softball[edytuj | edytuj kod]

Kobiety

Shooting pictogram.svg Strzelectwo[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni

Table tennis pictogram.svg Tenis stołowy[edytuj | edytuj kod]

Kobiety

Mężczyźni

Tennis pictogram.svg Tenis ziemny[edytuj | edytuj kod]

Kobiety

Mężczyźni

  • Jacco Eltingh - gra pojedyncza - 33. miejsce,
  • Jan Siemerink - gra pojedyncza - 33. miejsca,
  • Paul Haarhuis - gra pojedyncza - 33. miejsce,
  • Jacco Eltingh, Paul Haarhuis - gra podwójna - 4. miejsce,

Rowing pictogram.svg Wioślarstwo[edytuj | edytuj kod]

Kobiety

Mężczyźni

Sailing pictogram.svg Żeglarstwo[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Field hockey - Olympic Games 1996 results Men, the-sports.org [dostęp 2012-05-25] (ang.).
  2. Mountain Bike - Olympic Games 1996 results Men, the-sports.org [dostęp 2012-05-25] (ang.).
  3. Volleyball - Men's Olympic Games 1996 results, the-sports.org [dostęp 2012-05-25] (ang.).
  4. a b Rowing - Olympic Games 1996 results Men, the-sports.org [dostęp 2012-05-25] (ang.).
  5. a b c Equestrian - Olympic Games 1996 results, the-sports.org [dostęp 2012-05-25] (ang.).
  6. Track cycling - Olympic Games 1996 results Women, the-sports.org [dostęp 2012-05-25] (ang.).
  7. Sailing - Olympic Games 1996 results Women, the-sports.org [dostęp 2012-05-25] (ang.).
  8. Field hockey - Olympic Games 1996 results Women, the-sports.org [dostęp 2012-05-25] (ang.).
  9. a b Swimming - Olympic Games 1996 results Women, the-sports.org [dostęp 2012-05-25] (ang.).
  10. Rowing - Olympic Games 1996 results Women, the-sports.org [dostęp 2012-05-25] (ang.).
  11. Sailing - Olympic Games 1996 results Mixed, the-sports.org [dostęp 2012-05-25] (ang.).
  12. a b Brała udział w wyścigach eliminacyjnych
  13. Brał udział w wyścigach eliminacyjnych

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]