Homarus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Homarus[1]
(Weber, 1795)
Okres istnienia: alb-dziś
Ilustracja
Homar europejski
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

skorupiaki

Gromada

pancerzowce

Rząd

dziesięcionogi

Rodzina

homarowate

Rodzaj

Homarus

Homarus – rodzaj skorupiaków z rodziny homarowatych (Nephropidae) obejmujący dwa współczśnie żyjące gatunki, zasiedlające wody Oceanu Atlantyckiego. Obydwa mają duże znaczenie gospodarcze.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Homary charakteryzują się potężnymi, zwykle asymetrycznymi szczypcami. Posiadają cztery pary odnóży tułowiowych. Należą do największych skorupiaków, osiągając długość do 70 cm i masę ciała do 20 kg[2]. Całe ciało homara pokrywa pancerz (karapaks), którego kolor zależy od gatunku oraz środowiska, w jakim żyje[3].

Homary z tego rodzaju występują w Oceanie Atlantyckim. Najbardziej znanym i poławianym jest homar amerykański (Homarus americanus), zamieszkujący wschodnie wybrzeża Ameryki Północnej. Homar europejski (Homarus gammarus) żyje u wybrzeży Europy od Norwegii do Morza Śródziemnego włącznie. Roczne globalne połowy dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy ton.

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie żyjące gatunki zaliczane do tego rodzaju:

Wcześniej do tego rodzaju zaliczano również Homarinus capensis.

Homar europejski
Homar amerykański
Homar amerykański

Środowisko życia[edytuj | edytuj kod]

Homary mają odmienne upodobania dotyczące warunków życia.

Homar europejski zamieszkuje dna skalne, gdzie z łatwością może znaleźć schronienie. Rzadko występuje na głębokościach poniżej 50 m p.p.m., ale zdarza się mu również mieszkać w strefie pływów, od jej granicy aż do głębokości 150 m, w piaskowym lub żwirowym podłożu. Wychodzi na żer nocą, a jego pożywienie składa się głównie z robaków, małży i martwych ryb.

Homar amerykański zamieszkuje natomiast głębokie i zimne wody, o skalistym podłożu, w którym może znaleźć schronienie przed drapieżnikami. Jest samotnikiem i podobnie do homara europejskiego prowadzi nocny tryb życia - wtedy również żeruje.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Samica nosi jaja przyczepione pod odwłokiem (samica homara europejskiego − 11 miesięcy, samica homara amerykańskiego około miesiąca). Po odczepieniu się od odwłoka wykluwają się z nich larwy zwane żywikami.

Jaja homara amerykańskiego są zielone, mają ok. 1 mm średnicy. Liczba jaj złożonych przez jedną samicę oscyluje między 10 a 1000, ale wskaźnik przeżycia jest niski, ok. 0,1%.

Larwa homara (żywik)

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Dwa istniejące gatunki rodzaju Homarus żyją w Północnym Atlantyku. Homar amerykański występuje od Labradoru do Karoliny Północnej na zachodnim północnym Atlantyku a homar europejski od Norwegii arktycznej po Maroko, w tym Wyspy Brytyjskie i Morze Śródziemne[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Homarus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. homar, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2018-02-02].
  3. Meissner i inni, Poznaj... bezkręgowce, Kalisz: Wydawnictwo Martel, 2015, ISBN 978-83-64859-33-5, OCLC 909158594.
  4. The IUCN Red List of Threatened Species [online], www.iucnredlist.org [dostęp 2018-02-02].