Przejdź do zawartości

Horace McCoy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Horace McCoy (ur. 14 kwietnia 1897 w Pegram, w Tennessee, zm. 15 grudnia 1955 w Hollywood) – amerykański pisarz, autor krótkiej powieści Czyż nie dobija się koni? (They Shoot Horses, Don’t They?, 1935), sfilmowanej w 1969 roku, o wyczerpującym maratonie tanecznym w czasach Wielkiego Kryzysu.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Był synem Jamesa Harrisa i Nancy Holt McCoyów. Był uczestnikiem I wojny światowej, służył w lotnictwie amerykańskim we Francji[1], za co otrzymał francuski Krzyż Wojenny. Po wojnie był redaktorem w dziale sportowym "Dallas Journal"[1]. W końcu lat 20. jego opowiadania zaczęły zamieszczać popularne sensacyjne czasopisma. Był też aktorem w teatrach Dallas[1]. Wraz z dyrektorem swojego teatru przeniósł się do Hollywood, gdzie pisał scenariusze westernów i melodramatów kryminalnych[1] (np. Ma w ramionach cały świat). Był też bramkarzem na molo w Santa Monica, gdzie znalazł inspirację dla swojej słynnej powieści. Innym znanym jego utworem jest powieść w stylu noir Kiss Tomorrow Goodbye (1948), sfilmowana z Jamesem Cagneyem w roli głównej.

Miał dwie żony i trójkę dzieci. W 1921 roku ożenił się z Loline Scherer, pierwszą spikerką radiową w Teksasie[1]. Mieli jedno dziecko. Po rozwodzie w 1928, w 1933 zawarł małżeństwo z Helen Vinmont, która dała mu dwoje dzieci[1]. Zmarł w Beverly Hills w wyniku ataku serca[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g McCoy, Horace Stanley. tshaonline.org. [dostęp 2016-11-12]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]