James Cagney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
James Cagney
Ilustracja
James Cagney w latach 30.
Imię i nazwisko James Francis Cagney
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1899
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 30 marca 1986
Nowy Jork
Zawód aktor
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)

James Francis Cagney, Jr. (ur. 17 lipca 1899 w Nowym Jorku, zm. 30 marca 1986 tamże) – amerykański aktor filmowy. Zdobywca Oscara.

Cagney był jedną z największych gwiazd pierwszych lat filmu dźwiękowego. Specjalizował się w rolach gangsterów i rzezimieszków. Paradoksalnie Oscara otrzymał za kreację w musicalu Yankee Doodle Dandy w 1942.

Życiorys[edytuj]

Występował w broadwayowskich teatrach i wodewilach.

Na początku lat 30. podpisał kontrakt z Warner Bros. Zadebiutował w filmie w 1930, w Sinners' Holiday. W 1931 stworzył swoją pierwszą wielką kreację, młodego brutalnego kryminalisty robiącego karierę w gangsterskim półświatku, we Wrogu publicznym. Tę rolę - z niewielkimi modyfikacjami - będzie powtarzał wielokrotnie, w filmach: Aniołowie o brudnych twarzach (1938), Burzliwych latach dwudziestych (1939) czy Białym żarze (1949). Potrafił psychologicznie uwiarygodnić zachowanie granych przez siebie - niezbyt sympatycznych, nierzadko psychopatycznych - bohaterów. Wycofał się na początku lat 60. 20 lat później na chwilę wrócił na ekran - zagrał w Ragtime Miloša Formana.

W 1922 ożenił się z tancerką Frances Vernon, byli małżeństwem przez 64 lata, aż do jego śmierci.

Wybrana filmografia[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]