Horst Viedt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Horst Viedt
podporucznik
Data i miejsce urodzenia 7 listopada 1921
Geestmünde-Wulsdorf
Data i miejsce śmierci 6 maja 1945
Wrocław
Przebieg służby
Lata służby 19411945
Siły zbrojne Balkenkreuz.svg Wehrmacht
Red star.svg Armia Czerwona
Stanowiska dowódca oddziału
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Grób Horsta Viedta

Horst Gustav Hans Friedrich Viedt (ur. 7 listopada 1921 w Geestmünde-Wulsdorf, zm. 6 maja 1945 we Wrocławiu) – niemiecki antynazista, oficer Wehrmachtu i Armii Czerwonej, działacz Komitetu Narodowego Wolne Niemcy, zginął w czasie akcji dywersyjnej przeciwko wojskom niemieckim podczas oblężenia Festung Breslau.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem zawodowego oficera. W 1941 trafił na front wschodni tuż po promocji oficerskiej, do piechoty. Według relacji dr. Karla Koestlera[1], Viedt, wychowany w tradycyjnym poczuciu poszanowania prawa i moralności, był oburzony zbrodniami hitlerowskimi na ludności cywilnej. Po otrzymaniu rozkazu o pacyfikacji rosyjskiej wsi uchylił się od niego i przeszedł przy pierwszej okazji linię frontu na stronę rosyjską. W radzieckim obozie jenieckim związał się z niemieckimi antynazistami, zrzeszonymi w Komitecie Narodowym Wolne Niemcy, ukończył szkołę marksizmu-leninizmu zorganizowaną przez Komitet, w latach 1943-1944 uczestniczył w pracy propagandowej na froncie, podważającej morale wojsk hitlerowskich, zaś na początku 1945 objął dowództwo w/w grupy niemieckich antynazistów[2].

Akcja w Festung Breslau[edytuj | edytuj kod]

W/w grupa, podzielona na 3 plutony, przechodziła przeszkolenie w Rudniku nad Sanem, skąd w połowie kwietnia 1945 została przerzucona do Krakowa, a następnie 3 maja przybyła do Wrocławia i została zakwaterowana na Żernikach. Dowódcą grupy był Leutnant (podporucznik) Horst Viedt, zastępcą dowódcy - Schneider, komisarzem - Hackenhausen, dowódcą 1 plutonu - Pils, 2 plutonu - Felten, 3 plutonu - Stiegelmeier; dowódcami drużyn byli: Schleuse, Anstett, Herf, Klittich, Palm i Köstler[2].

W nocy z 5 na 6 maja (ostatnia noc Festung Breslau) niemieccy antynaziści, podzieleni na trzy grupy, mieli przedostać się przez linię frontu, ześrodkować w rejonie obecnego Placu Solidarności (zachodni odcinek twierdzy) i uderzając od tyłu dokonać wyłomu w liniach niemieckich. Zadanie to zostało wykonane jedynie częściowo. Udało się wprawdzie przedrzeć przez linię frontu, nie doszło jednak do połączenia wszystkich trzech grup i uderzenia od tyłu na pozycje niemieckie. Nad ranem, prawdopodobnie w związku z perspektywą rychłej kapitulacji obrońców Wrocławia, nadszedł rozkaz powrotu do wojsk własnych[2].

Rezultatem nocnej akcji było wzięcie kilkunastu jeńców oraz kilku zabitych i rannych żołnierzy niemieckich. Grupa bojowa Komitetu Narodowego "Wolne Niemcy" straciła dwóch zabitych: dowódcę oddziału - Horsta Viedta i Josefa Wagnera oraz 7-8 rannych. Kilkunastu żołnierzy straciła również wspierająca niemieckich antyfaszystów kompania radziecka.

Viedt i Wagner (jako jedyni Niemcy) są pochowani na Cmentarzu Oficerów Radzieckich we Wrocławiu[2].

Postać Horst Viedta została upamiętniona w kilku miejscach w byłej NRD. Już w roku 1945 nazwano jego imieniem i nazwiskiem ulicę w Radebeul koło Drezna, przy czym z nieprawidłową pisownią nazwiska - Horst-Vieth-Straße, korekty nazwy tej ulicy dokonano dopiero w roku 2010[3]. W roku 1973 Viedt został patronem szkoły średniej w Berlinie-Lichtenbergu, jednak po zjednoczeniu Niemiec w roku 1990 i zmianie profilu szkoły jej nazwa została zmieniona[4]. Imię Horsta Viedta nosiły też koszary 5 Batalionu Obrony Chemicznej NVA w Pasewalku[5].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryszard Majewski, Wrocław – godzina zero, KAW, Wrocław 1985, s. 185
  2. a b c d http://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=3827&st=15 (dostęp 3.7.2010)
  3. Korrektur der Schreibweise »Horst-Vieth-Straße« in »Horst-Viedt-Straße« (niem.). www.radebeul.de. [dostęp 2012-05-06].
  4. Robinsons Geschichte (niem.). www.robinson-schule-berlin.de. [dostęp 2012-05-06].
  5. NVA Struktur (niem.). www.nva-forum.de. [dostęp 2012-05-06].