Howard Gardner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Howard Gardner (ur. 11 lipca 1943 w Scranton), amerykański psycholog, specjalista z dziedzin psychologii kognitywnej i psychologii uczenia się, od 1986 profesor na Uniwersytecie Harvarda.

W 1983 Howard Gardner przedstawił teorię inteligencji wielorakiej (ang. multiple intelligences). W 1981 nagrodzony nagrodą "MacArthur Prize Fellowship".

Na bazie[styl do poprawy] teorii H. Gardnera w Polsce od 2008 do 2011 roku realizowany był projekt edukacyjny "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Obejmował on początkowo sześć województw (świętokrzyskie, małopolskie, śląskie, podkarpackie, łódzkie i lubelskie), a w ostatnim etapie całą Polskę - łącznie ponad 142 tysiące dzieci z 2732 szkół. Jako podsumowanie projektu finansowanego ze środków unijnych jego beneficjent, Grupa Edukacyjna S.A. z Kielc, zaprosił do Polski profesora Gardnera na trzy konferencje "Edukacja umysłu. Elastyczny model edukacji oparty na teorii Howarda Gardnera". Wykładów w Kielcach, Warszawie i Poznaniu wysłuchało łącznie 1500 osób.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]