Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika
Organizacja harcerska

Związek Harcerstwa Polskiego

Rodzaj jednostki

hufiec

Jednostka nadrzędna

Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP

Jednostki podległe

szczepy, gromady, drużyny, kręgi

Rok powstania
pierwszych drużyn

1917

Komendant (przewodniczący)

phm. Adam Wiznerowicz

Adres siedziby

plac św. Katarzyny 9, Toruń

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Hufiec ZHP Toruń”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Hufiec ZHP Toruń”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Hufiec ZHP Toruń”
Ziemia53°00′52″N 18°36′54″E/53,014444 18,615000
Strona internetowa

Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika – terytorialna wspólnota Związku Harcerstwa Polskiego w Toruniu, działająca w ramach Chorągwi Kujawsko-Pomorska ZHP, licząca 1100 członków[potrzebny przypis]. Od 2018 roku jej siedziba mieści się przy placu św. Katarzyny 9 w Toruniu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki ruchu harcerskiego na ziemi toruńskiej sięgają jeszcze czasów pruskich. Ze względu na to, iż władze niemieckie nie zgadzały się na zalegalizowanie polskich organizacji drużyna skautów zmuszona był działała w konspiracji, a zbiórki jej członków odbywały się w ustronnych miejscach, najczęściej w lesie. Do głównych zadań organizacji należało przygotowanie się do walki o niepodległość. Wielu harcerzy z Torunia walczyło m.in. w powstaniu wielkopolskim[potrzebny przypis].

W okresie międzywojennym Toruń był siedzibą Pomorskiej Chorągwi - męskiej i żeńskiej. 21 marca 1927 roku do Hufca Toruń wstąpił Stefan Wincenty Frelichowski[potrzebny przypis].

We wrześniu 1939 roku zawieszono działalność Hufca, a w późniejszym okresie wielu harcerzy znalazło się w obozach koncentracyjnych lub na robotach przymusowych. W okresie II wojny światowej toruńscy harcerze, w ramach Szarych Szeregów i Armii Krajowej, organizowali pomoc dla ukrywających się żołnierzy polskich, działaczy politycznych i społecznych oraz innych osób dotkniętych prześladowaniami przez Niemców[potrzebny przypis].

Po 1945 roku z wielkim trudem rozpoczęto odbudowę toruńskiego harcerstwa. W 1950 roku decyzją władz centralnych nastąpiła tzw. likwidacja tradycyjnego systemu wychowawczego. Ostatecznie w 1950 roku Polskie harcerstwo, także w Toruniu, zostaje podporządkowane Związkowi Młodzieży Polskiej[potrzebny przypis].

W 1956 roku reaktywowano ZHP w Toruniu. W 1975 z części Chorągwi Bydgoskiej i Warmińsko-Mazurskiej utworzono Chorągiew Toruńską, która w 1979 roku przyjęła imię Zdobywców Kosmosu. W 1976 roku chorągiew ta liczyła 36 tys. członków w 49. hufcach, a w 1984 roku – 41 tys. członków w 13. hufcach. W 1981 w wyniku tzw. odnowy harcerstwa na terenie hufca powrócono do dawnych tradycji i symboliki[potrzebny przypis].

W tym okresie siedzibą organizacji był Dom Harcerza przy Rynku Staromiejskim[potrzebny przypis].

Od 1999 roku Hufiec ZHP Toruń, który jest jednym z największych hufców w Polsce, działa w ramach Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP. 11 października 2017 roku w Muzeum Etnograficznym władze Hufca zorganizowały wystawę poświęconą „100-leciu toruńskiego harcerstwa”[potrzebny przypis]. Od 2018 roku siedziba Hufca Toruń znajduje się w przy placu św. Katarzyny 9[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Toruńscy harcerze mają nową siedzibę. Gdzie mieści się Hufiec ZHP?. ddtorun.pl, 2018-03-06. [dostęp 2024-01-26].