Przejdź do zawartości

Humanae vitae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Humanae vitae
Ilustracja
Autor

Paweł VI

Tematyka

małżeństwo, prokreacja

Typ utworu

encyklika papieska

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

1968

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Sacerdotalis caelibatus
następna

Humanae vitaeencyklika papieża Pawła VI o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego, wydana 25 lipca 1968.

Treść

[edytuj | edytuj kod]

Podzielona została na trzy części:

  • nowe aspekty problemu i kompetencje Magisterium (nr 2-6),
  • zasady doktrynalne (nr 7-18),
  • wskazania pastoralne (nr 19-30).

Dokument stwierdza zdecydowanie, że "każdy akt małżeński musi być otwarty na przekazywanie życia" (nr 11), choć dopuszcza naturalną regulację poczęć (nr 16), podczas gdy zabronione zostało jakiekolwiek działanie o charakterze antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym (tak więc każda ze sztucznych metod zapobiegania ciąży – nr 14).

W drugiej części dokumentu papież powtórzył naukę Soboru Watykańskiego II na temat miłości małżonków i odpowiedzialnej prokreacji, nierozerwalności małżeństwa oraz jednoczącej i prokreacyjnej rangi aktu małżeńskiego.

Geneza

[edytuj | edytuj kod]

Bardzo ważną rolę w powstaniu encykliki odegrał ówczesny arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła, który tę tematykę poruszył wcześniej w swojej książce pt. Miłość i odpowiedzialność. Wojtyła na prośbę Pawła VI utworzył w Krakowie specjalną komisję, która miała przygotować materiały do encykliki. Członek tej komisji ksiądz Andrzej Bardecki wspominał później: Wspólnie w szeregu spotkań, przygotowaliśmy materiały, które kardynał Wojtyła przekazał Pawłowi VI. Kiedy porównywałem potem encyklikę "Humanae vitae" z naszymi materiałami, stwierdziłem, że co najmniej 60 procent materiałów krakowskich weszło do encykliki[1].

Recepcja

[edytuj | edytuj kod]

Encyklika wywołała falę głosów krytycznych, które do dziś nie milkną. Skłoniło to wiele episkopatów do szerszego i głębszego upowszechnienia idei Humanae vitae wśród wiernych.

Jednym z teologów moralnych sprzeciwiających się ideom zawartym w encyklice jest Charles Curran.

W 50. rocznicę wydania encykliki Humanae vitae papież Franciszek potwierdził aktualność zawartego w niej nauczania. Papież przytoczył zwłaszcza punkty 10-14 encykliki, a więc te, które ukazują normy etyczne stosunku seksualnego małżonków (por. Amoris Laetitia 82 oraz 222)[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. A. Bujak, M. Rożek: Wojtyła. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1997, s. 165.
  2. Kampowski 2019 ↓, s. 89.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]