Hydroblading

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hydroblading – to jeden z elementów łyżwiarskich zaliczanych do elementów łączących lub ruchów w przestrzeni wykorzystywanych przy innych elementach łyżwiarskich np. sekwencji kroków. Jest wykonywany przez łyżwiarza podczas jazdy na głębokiej krawędzi łyżwy, gdy jego ciało jest wyciągnięte w niskiej pozycji tuż nad taflą. Możliwe są różne warianty ułożenia ciała łyżwiarza i wykorzystywanej krawędzi łyżwy, ale najpopularniejszy hydroblading wśród solistów i solistek polega na jeździe tyłem na wewnętrznej krawędzi zgiętej nogi łyżwiarskiej, podczas gdy noga wolna wyciągnięta jest poza okrąg kierunku jazdy poziomo do tafli lodu, a górna część ciała jest pochylona wewnątrz okręgu bez podparcia lub z podparciem jedną lub dwiema rękami[1]. Pary taneczne wykonują hydroblading podczas podnoszeń łyżwiarskich.

Nie wiadomo, kto po raz pierwszy zaprezentował ten element łyżwiarski, ale został on spopularyzowany przez kanadyjską parę taneczną Shae-Lynn Bourne i Victora Kraatza w latach 90. XX w., zaś nazwę „hydroblade” wymyśliła ich niemiecka trenerka Uschi Keszler[1][2].

Odmiany hydrobladingu[edytuj | edytuj kod]

  • Klasyczna (ang. Classic) – podparcie dwoma rękoma, najczęściej wykonywane na prawej tylnej wewnętrznej krawędzi dla osoby praworęcznej.
  • Jedna ręka (ang. One hand) – podparcie jedną ręką, zwykle odpowiednie dla osoby praworęcznej.
  • Bez podparcia (ang. No hands) – wykonywane bez podparcia, co utrudnia pochylenie górnej części ciała nisko nad taflą.
  • Z trzymaniem nogi (ang. Catch foot) – podparcie jedną ręką, druga ręka trzyma wolną nogę.
  • W parach (ang. Pairs) – hydroblading wykonywany przez obu partnerów równolegle lub przez jednego partnera, podczas gdy drugi wykonuje inny element.
  • Otwarte ramię (ang. Open shoulder) – hydroblading, w którym górna część ciała jest skierowana do góry, wizualnie podobny do pozycji Shoot-the-Duck.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ellyn Kestnbaum: Culture on Ice: Figure Skating & Cultural Meaning (ang.). s. 241. [dostęp 2019-08-12].
  2. Beverley Smith: Kraatz honoured for his impact in Canadian Sport (ang.). Skate Canada, 2015-06-19. [dostęp 2019-08-12].