Przejdź do zawartości

IM-1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
IM-1
Ilustracja
Inne nazwy

Nova-C, Odysseus

Zaangażowani

Intuitive Machines, NASA, inne

Rakieta nośna

Falcon 9 Block 5

Miejsce startu

Kompleks startowy 39 Centrum Kennedy’ego, USA

Cel misji

Księżyc

Orbita (docelowa, początkowa)
Czas trwania
Początek misji

15 lutego 06:05 (UTC) 2024

Koniec misji

22 lutego 23:23 (UTC) 2024

Wymiary
Wymiary

~ 4 m wysokości, 1,6 m średnicy

Masa całkowita

1908 kg

Masa aparatury naukowej

do 100 kg

IM-1 – komercyjna misja księżycowa, która została wysłana na Księżyc w ramach programu Commercial Lunar Payload Services, gdzie NASA w konkursie wybiera podmioty, które wykonają usługę dostarczenia na powierzchnię Księżyca ładunków naukowych i technologicznych.

Przebieg misji

[edytuj | edytuj kod]

15 lutego 2024 r. rakieta Falcon 9 wystrzeliła z przylądka Canaveral w kierunku Księżyca drugi prywatny amerykański lądownik księżycowy Nova-C[1]. Lądowanie na Księżycu poprzedzi zejście na niższą orbitę i około godzinę później uruchomienie silnika w celu zejścia z orbity i rozpoczęcia procedury zniżania i lądowania. Lądownik wylądował 22 lutego o godzinie 23:23, niestety w ostatniej fazie opadania lądownik przewrócił się i leży na boku.

Konstrukcja

[edytuj | edytuj kod]

Lądownik

[edytuj | edytuj kod]

Lądownik Nova-C nazwany dla tej misji „Odysseus” ma zamontowane 6 instrumentów naukowych od NASA oraz sprzęt od innych komercyjnych podmiotów. Struktura lądownika ma kształt prostopadłościanu o podstawie sześciokąta o wysokości 4 m i średnicy 1,6 m. Lądownik z paliwem waży 1908 kg i jest w stanie dostarczyć na powierzchnię Księżyca do 100 kg ładunku.

Wśród technologii transportowanych przez lądownik znajdują się, m. in.:

  • ROLSES (Radio Obeservations of the Lunarsurface Photoelectron Sheath) - urządzenie o masie 13,1 kg, które ma na celu m.in. przeprowadzenie pomiarów radiowych środowiska księżycowego;
  • SCALPSS (Stereo Cameras for Lunar Plume-Surface Studies) - urządzenie o masie do 6 kg, którego zadaniem będzie pozyskanie video i obrazów podczas interakcji lądownika i powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Wyniki mają zostać wykorzystane przy opracowywaniu kolejnych pojazdów księżycowych i marsjańskich[2];
  • LRA (Laser Retroreflector Array) - Osiem retroreflektorów rozmieszczonych na kulistym segmencie, za pomocą których można określić dokładną pozycję lądownika na podstawie orbity Księżyca.

Z uwagi na komercyjny lot, firma odzieżowa Columbia wysłała specjalny materiał ochrony termicznej Omni-Heat Infinity, który chronił będzie panel, za którym znajdują się zbiorniki paliwowe. Prywatna uczelnia Embry–Riddle Aeronautical University zbudowała kamerę EagleEye, która miała zostać wyrzucona z lądownika i sfilmować jego lądowanie. Na Księżyc poleciał też prekursor przyszłego planowanego obserwatorium astronomicznego. Zestaw optyczny ILO-X będzie miał zadanie wykonać zdjęcia centrum Drogi Mlecznej. Na Nova-C znalazło się też miejsce dla zestawu rzeźb ze stali nierdzewnej, repozytorium wiedzy ludzkości, a nawet małe centrum danych do przesłania z Ziemi.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Pierwsze amerykańskie lądowanie. Urania. [dostęp 2024-02-16]. (pol.).
  2. Amerykanie ponownie spróbują. Space24. [dostęp 2024-02-20]. (pol.).