IW engine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
IW engine
Autor Infinity Ward
Aktualna wersja stabilna IW 4.0
Język programowania C/C++/Python
Platforma sprzętowa Microsoft Windows, Mac OS X, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo Wii
Rodzaj silnik gry
Licencja zamknięte oprogramowanie

IW enginesilnik gry stworzony przez Infinity Ward, wykorzystywany w serii Call of Duty. Silnik jest oparty na id Tech 3, który był używany w pierwszej części Call of Duty. Pomimo że silnik bazuje na przestarzałych silnikach to IW engine został odpowiednio zmodyfikowany i dodano techniczne dodatki graficzne i użyto go w Call of Duty 4: Modern Warfare, dzięki czemu uważany jest za jeden z najlepszych silników tego pokolenia według serwisu IGN, mimo że jest bardzo słaby w porównaniu do współczesnych silników takich jak CryEngine 2[1].

IW engine został użyty po raz pierwszy w 2005 roku w grze Call of Duty 2 zgodnie z licencją zamkniętego oprogramowania. Silnik nie miał swojej oficjalnej nazwy do czasu Electronic Entertainment Expo w 2009 roku, kiedy to IGN ujawniło, że Call of Duty: Modern Warfare 2 będzie korzystało z "IW 4.0 engine"[1].

Nowa wersja silnika została ponownie użyta w Call of Duty 4: Modern Warfare. Ulepszoną wersję silnika wykorzystywało studio Treyarch w ich części Call of Duty[2] oraz w Quantum of Solace[3].

Duże zmiany zaczął przechodzić podczas produkcji Call of Duty: Black Ops II, kiedy to zdecydowano użyć bibliotek Directx 11.[potrzebny przypis] Głównym zadaniem było przebudowanie oświetlenia w grze. Kolejne zmiany zaszły wraz z grą Call of Duty: Ghosts, gdzie prócz oświetlenia dodano teselację, metodę SubD i kilka innych[4][5].

Gry[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]