Call of Duty: Modern Warfare 2

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Call of Duty: Modern Warfare 2
Ilustracja
Logo gry
Producent

Infinity Ward

Wydawca

Activision
Square Enix (Japonia)

Dystrybutor

POL: Licomp Empik Multimedia

Seria gier

Call of Duty

Reżyser

Jason West

Projektant

Todd Alderman
Steve Fukuda
Mackey McCandlish
Zied Rieke

Artysta

Colin Whitney (dyrektor artystyczny)
Brian Anderson (główny artysta)

Scenarzysta

Craig Houston

Kompozytor

Hans Zimmer
Lorne Balfe

Silnik

IW 4.0

Wersja

1.11.26.0
1.2.208 (PC)

Data wydania

BlackBerry
Am.Płn.: 5 listopada 2009
PC, PlayStation 3, Xbox 360:
Am.Płn.: 10 listopada 2009[1][2][3]
PAL: 10 listopada 2009[1][2][3]
EU: 10 listopada 2009[1][2][3]
JP: 31 grudnia 2009[4]

Gatunek

strzelanka pierwszoosobowa, strzelanka trzecioosobowa

Tryby gry

gra jednoosobowa, tryb współpracy i gra wieloosobowa (Internet, PlayStation Network, Xbox Live)

Kategorie wiekowe

BBFC: 18[5]
CERO: D[6]
ESRB: Mature[7]
ACB: MA15+[8]
OFLC: (NZ)R18[9]
PEGI: 18+[1]
USK: 18

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows[1], PlayStation 3[2], Xbox 360[3], Nintendo DS, BlackBerry

Nośniki

Blu-ray, DVD-DL, dystrybucja cyfrowa

Wymagania

patrz sekcja Tworzenie

Kontrolery

gamepad, klawiatura, mysz

Rozdzielczość natywna

600p (wersje konsolowe)[10]

Strona internetowa

Call of Duty: Modern Warfare 2 (znana też jako Modern Warfare 2 lub Call of Duty 6) – osadzona w realiach konfliktów współczesnych gra komputerowa z gatunku strzelanek pierwszoosobowych, wyprodukowana przez amerykańskie studio Infinity Ward i wydana w 2009 roku przez Activision. Jej premiera odbyła się w wersjach na konsole Xbox 360 oraz PlayStation 3 oraz komputery osobiste z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Jest to szósta część serii gier Call of Duty[11], a zarazem bezpośredni sequel Call of Duty 4: Modern Warfare, oparty na tej samej fabule, którą zwieńczyła Call of Duty: Modern Warfare 3[12][13]. Odpowiednikiem Modern Warfare 2 na konsolę Nintendo DS była gra Call of Duty: Modern Warfare: Mobilized produkcji n-Space[14].

Akcja Call of Duty: Modern Warfare 2 rozgrywa się w trójwymiarowym środowisku wzorowanym na świecie współczesnym grze. Po wydarzeniach z Call of Duty 4: Modern Warfare w ogarniętej wojną domową Rosji władzę zdobywają siły ultranacjonalistyczne, które aranżują zamach terrorystyczny na moskiewskim lotnisku, aby uzasadnić swój plan inwazji na Stany Zjednoczone. Podczas gdy armia amerykańska odpiera atak, specjalna międzynarodowa jednostka o nazwie Task Force 141 otrzymuje rozkaz wytropienia przywódcy terrorystów, Władimira Makarowa.

W kampanii przeznaczonej dla jednej osoby gracz wciela się w kilku różnych żołnierzy, wykonując zadania oparte na eliminacji przeciwników, destrukcji wrogiej infrastruktury oraz obronie zajętych pozycji. Działania wojenne toczą się między innymi w Afganistanie, Rio de Janeiro, na terenie Stanów Zjednoczonych i Rosji. Oprócz kampanii dostępne są tryb współpracy polegający na zaliczaniu misji przez kilka osób oraz rozbudowany tryb rozgrywki wieloosobowej, oparty podobnie jak w pierwowzorze na systemie nagród i punktach doświadczenia.

Modern Warfare 2 została pozytywnie przyjęta przez anglosaską krytykę, zbierając pochwały przede wszystkim za mechanikę trybu wieloosobowego oraz profesjonalne prowadzenie akcji. Przedmiotem krytyki stała się jednak fabuła gry, uznawana przez część recenzentów za chaotyczną i niepoprawnie skonstruowaną. Kontrowersje wywołała wśród części odbiorców scena masakry ludności cywilnej na moskiewskim lotnisku. Nie przeszkodziło to jednak Modern Warfare 2 w odniesieniu sukcesu komercyjnego: do 2010 roku sprzedano 20 milionów egzemplarzy dzieła Infinity Ward, niemniej po jej wydaniu studio częściowo się rozpadło na skutek konfliktu jego przedstawicieli z szefostwem Activision.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Podczas kampanii jednoosobowej gracz kontroluje pięć różnych postaci. Przez większość czasu gry gracz wciela się w młodszego sierżanta Gary’ego „Roach” Sandersona, członka elitarnej, międzynarodowej jednostki antyterrorystycznej znanej jako Task Force 141[15]. Jednak gracz rozpoczyna grę, kontrolując starszego szeregowego Josepha Allena, rangera stacjonującego w Afganistanie. Ten później wyrusza na tajną misję w Rosji dla CIA pod pseudonimem „Aleksiej Borodin”. Szeregowy James Ramirez, członek 1. Batalionu 75. Pułku Rangerów, jest kierowany przez gracza podczas obrony wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych przeciwko inwazji rosyjskiej. John „Soap” MacTavish staje się postacią kierowaną przez gracza w ostatnich trzech misjach. Po pięciu latach od wydarzeń w Call of Duty 4 został awansowany na kapitana w Special Air Service. Obecnie dowodzi większością Task Force 141 i jej operacjami polowymi, będąc dowódcą Sandersona[13]. Gracz ponadto na krótko wciela się w nieznanego astronautę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w trakcie spaceru kosmicznego poprzedzającego wybuch stacji[16].

Kilku bohaterów niezależnych odgrywa znaczącą rolę w fabule. Wspomniany wyżej kapitan John „Soap” MacTavish (głosu użyczył mu Kevin McKidd) jest przez większość gry poza kontrolą gracza i odgrywa rolę wyższego oficera i mentora Roacha. Kapitan John Price (głosu użyczył mu Billy Murray) również powraca z Call of Duty 4, by pomagać Task Force 141 pod MacTavishem, Roachem i innymi członkami, którzy ocalili go z rosyjskiego gułagu. Innym ważnym członkiem jednostki jest tajemniczy sierżant Simon „Ghost” Riley (głosu użyczył mu Craig Fairbrass, który grał także Gaza w Call of Duty 4), który skrywa swą twarz za kominiarką z wydrukowaną czaszką. Sierżant Foley (głosu użyczył mu Keith David) wraz ze swym podwładnym, kapralem Dunnem (głosu użyczył mu Barry Pepper), początkowo jest dowódcą drużyny Josepha Allena podczas misji w Afganistanie, a potem staje się dowódcą drużyny Jamesa Ramireza w Stanach Zjednoczonych. Nikołaj, rosyjski informator z Call of Duty 4, powraca, by pomóc Task Force 141 w kilku punktach fabuły. Generał broni Shepherd (głosu użyczył mu Lance Henriksen) jest dowódcą zarówno Task Force 141, jak i rangerów, a potem staje się w grze antybohaterem po tym, jak zdradza członków Task Force pod koniec gry. Władimir Makarow, były protegowany Imrana Zachajewa (głównego wroga w Call of Duty 4), jest głównym czarnym charakterem przez większość czasu fabuły[16].

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Siły lojalistyczne wspierane przez United States Marine Corps i Special Air Service wygrały pierwszy etap wojny domowej w Rosji, lecz bliżej nieokreślone przemiany społeczne w tym kraju doprowadziły w następnych latach do bezkrwawego przejęcia struktur państwowych przez ultranacjonalistów. Naród rosyjski znienawidził Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, a nowy rząd ogłosił Imrana Zachajewa, przywódcę Partii Ultarnacjonalistycznej zabitego przez komandosów SAS w poprzedniej odsłonie gry, bohaterem oraz męczennikiem, wznosząc jego pomnik na środku Placu Czerwonego. Tymczasem Władimir Makarow, jeden z byłych współpracowników Zachajewa, prowadził kampanię przeciw Zachodowi poprzez wspieranie zamachów terrorystycznych przez około pięć lat[16].

W Afganistanie ranger US Army, starszy szeregowy Joseph Allen, uczestniczy w akcji odbicia miasta uprzednio opanowanego przez talibów. Będąc pod wrażeniem zdolności bojowych Allena, generał broni Shepherd werbuje go do Task Force 141, elitarnej międzynarodowej jednostki antyterrorystycznej pod jego komendą. Tymczasem dwaj inni członkowie Task Force 141, kapitan John „Soap” MacTavish i sierżant Gary „Roach” Sanderson, infiltrują rosyjską bazę lotniczą w górach Tienszan, by odzyskać moduł Attack Characterization System (ACS) z uziemionego satelity.

Allen zostaje później wysłany na tajną misję w Rosji dla CIA pod tajnym nazwiskiem Aleksiej Borodin, dołączając do Makarowa w masakrze cywili na Międzynarodowym Lotnisku im. Imrana Zachajewa w Moskwie. Makarow uświadamia sobie tożsamość Allena i zabija go podczas ekstrakcji, zostawiając za sobą jego ciało, by znaleźć pretekst do wywołania wojny między Rosją a Stanami Zjednoczonymi[16]. Wzburzona po wiadomości o rzekomo wspieranym przez Amerykanów ataku terrorystycznym, Rosja bierze odwet w niespodziewanej masowej inwazji na Stany Zjednoczone po obejściu ich przestarzałego systemu ostrzegania, wyjawiając, że moduł ACS został już zneutralizowany przez Rosjan przed jego odzyskaniem. Sierżant Foley przewodzi drużynie rangersów z szeregowym Jamesem Ramirezem w składzie, podczas obrony przedmieść bliżej nieokreślonego miasta w północno-wschodniej Wirginii przeciwko inwazji. Potem przystępują do walk w Waszyngtonie, gdzie siły amerykańskie walczą z Rosjanami o kontrolę nad stolicą[16].

W tym czasie Task Force 141 poszukuje dowodów, które wskazują na Makarowa jako organizatora masakry na lotnisku, jak również zabójcy Allena. Wywiad prowadzi jednostkę do faveli w Rio de Janeiro, gdzie drużyna śledzi kontakt Makarowa, handlarza bronią Alejandro Rojasa. Tam żołnierze dowiadują się od Rojasa, że największy wróg Makarowa, znany jako Więzień nr 627, jest więziony w rosyjskim gułagu na wschodzie Pietropawłowska Kamczackiego. Task Force 141 atakuje obóz i zdoła uwolnić 627, który okazuje się być kapitanem Price’em. Price zgadza się udzielić pomocy 141 i Shepherdowi w tropieniu Makarowa, lecz argumentuje, iż wojna w Ameryce musi się skończyć, zanim 141 zacznie działać. W tym celu przewodzi 141 w rajdzie na rosyjski port na Kamczatce, aby zyskać kontrolę nad łodzią podwodną wyposażoną w głowice nuklearne. Price używa okrętu do odpalenia pocisku nuklearnego w kierunku Waszyngtonu. Ustawia głowicę do detonacji nad atmosferą ziemską, ale odpalając ją, niszczy Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wybuch wytwarza impuls elektromagnetyczny, który uszkadza pojazdy i wyposażenie elektroniczne po obu stronach, co daje Amerykanom przewagę. Tymczasem Foley i jego drużyna zmierzają do Białego Domu. Tam otrzymują przekaz informujących ich, że siły lotnicze przygotowują się do nalotu dywanowego na całe miasto, by pozbawić Rosjan mocnej pozycji. Drużyna Foleya chroni się na dachu Białego Domu i ustawia flary chroniące ją przed atakiem lotniczym. Po nalocie na innych punktach orientacyjnych też pojawiają się flary, co oznacza, że miasto nadal jest w posiadaniu Amerykanów[16].

Po sprecyzowaniu kryjówek Makarowa do dwóch oddzielnych miejsc, Task Force 141 decyduje o podzieleniu się. Price i Soap podróżują do opuszczonego lotniska w Afganistanie, podczas gdy Roach i Ghost atakują zabezpieczony dom Makarowa na granicy gruzińsko-rosyjskiej. W domu Roach i jego drużyna uzyskują istotne informacje z komputera Makarowa i ewakuują się. Jednak, gdy docierają do punktu zbiórki, Shepherd zdradza ich i zabija, po czym zalewa ciała benzyną i podpala. Price i Soap szybko dowiadują się o zdradzie Shepherda i opuszczają miejsce bitwy między Shepherdem a ludźmi Makarowa z pomocą Nikołaja. Price kontaktuje się z Makarowem przez wolny kanał radiowy i zawiera porozumienie dotyczące konieczności zabicia Shepherda. Makarow niechętnie ujawnia położenie górskiej bazy Shepherda w Afganistanie. Price i Soap dokonują rajdu na bazę, próbując wziąć odwet na Shepherdzie w samobójczej misji. Podczas infiltracji Shepherd niszczy bazę, używając systemu autodestrukcji, po czym próbuje uciec i następuje pościg w łodzi[16].

W finale pościgu Shepherd wchodzi na pokład helikoptera, jednak Price strzela w wirnik śmigłowca, ściągając go na ziemię. Price i Soap spadają wraz z nurtem wodospadu. Po podniesieniu się z upadku oszołomiony Soap podąża za Shepherdem i próbuje go zabić. Shepherd ciska Soapem o zardzewiały samochód, dźga go w klatkę piersiową i zamierza go zabić za pomocą rewolweru. W ostatniej chwili Price atakuje Shepherda i obaj walczą ze sobą na pięści. Soapowi udaje się wyciągnąć nóż z piersi, po czym rzuca nim w Shepherda, trafiając w lewe oko i zabijając go. Price sprawdza rany Soapa, po czym w śmigłowcu przybywa zamierzający ich uratować Nikołaj, pomimo wcześniejszej porady Price’a, by ich nie ratować. Nikołaj ostrzega ich, że będą ścigani, lecz Price nalega, żeby Soap otrzymał pomoc medyczną. Nikołaj wspomina, że zna bezpieczne miejsce, gdzie mogą się ukryć[16].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Kampania[edytuj | edytuj kod]

Podczas kampanii jednoosobowej gracz wciela się w różne postaci, wielokrotnie zmieniając perspektywę w miarę postępu fabuły.

Każdy poziom to misja, w której gracz ma wyznaczone kilka celów. Są one wyświetlone na głównym panelu, który oznacza kierunek i odległość od niektórych celów. Gdy gracz otrzymuje obrażenia, gra pokazuje krew na ekranie. Zdrowie gracza regeneruje się po chwili. Zadania różnią się w swych wymaganiach – gracz musi na przykład przybyć do określonego punktu kontrolnego, wyeliminować wrogów w określonym miejscu, obronić dany cel lub umieścić ładunki wybuchowe na wrogich instalacjach. Graczowi towarzyszą sprzymierzone siły, którym nie można wydać rozkazu. W trakcie kampanii można zbierać wrogie laptopy zawierające informacje wywiadowcze.

Tryb kooperacji[edytuj | edytuj kod]

Call of Duty: Modern Warfare 2 oferuje tryb kooperacji zwany Special Ops, który składa się z niezależnych misji zaprojektowanych podobnie jak misja końcowa z Call of Duty 4[17]. Te misje mają miejsce w różnych lokacjach z trybu kampanii, lecz nie są podobne do tych z trybu gry jednoosobowej. W trybie Special Ops mogą grać najwyżej dwie osoby[13] w sieci lokalnej lub przez Internet[18]. Załączone scenariusze zawierają wyścig na skuterach śnieżnych między dwoma graczami, współpracę między siłami powietrznymi a lądowymi, zdobycie terenu ogrodzonego oraz eliminację określonej liczby żołnierzy w danym czasie[19].

Special Ops jest podzielony na pięć oddzielnych grup misji: Alpha, Bravo, Charlie, Delta i Echo. Każdą misję można rozgrywać na trzech poziomach trudności. Pomyślne ukończenie misji skutkuje przyznaniem graczowi gwiazd; ich zdobyta liczba zależy od wybranego poziomu trudności. Im więcej gwiazd zdobył gracz, tym więcej misji zostaje odblokowanych[18].

Gra wieloosobowa[edytuj | edytuj kod]

Tryb gry wieloosobowej z Modern Warfare 2 zachowuje taki sam system punktów doświadczenia i nagród do odblokowania, jak w Call of Duty 4. Obsługiwane warianty rozgrywki to Free-For-All, Search & Destroy, Demolition, Sabotage, Domination, Team Deathmatch i Capture The Flag[20]. W miarę postępów w grze gracz otrzymuje nowe uzbrojenie, wyposażenie oraz dodatki, jak również awansuje w hierarchii[21]. W Modern Warfare 2 wprowadzono kilka nowości. Gracz może wybrać rodzaje dostępnego wsparcia, które zostaje aktywowane w przypadku zabicia kilku bądź kilkunastu przeciwników z rzędu[22]. Gracze po dokonaniu określonej liczby zabójstw zyskują dostęp do taktycznego ataku jądrowego. Strona, która go wywoła, wygrywa rundę. Kolejną nowością jest możliwość szybkiego wyboru nowego gospodarza meczu, jeżeli poprzedni opuści rozgrywkę[23][24]. W niektórych wariantach rozgrywki wprowadzono też możliwość gry z perspektywy trzeciej osoby[25].

W wersji gry na Xboksa 360 wyłączono możliwość pogawędek z innymi graczami w czasie rozgrywki. Ta decyzja, mająca promować współpracę pomiędzy członkami drużyn, wywołała kontrowersje wśród społeczności Xbox Live[26]. W wersji na komputery osobiste Infinity Ward zdecydowało się na wprowadzenie nowej usługi tworzenia meczów: IWNET-u zintegrowanego z platformą Steam. Ten system jest podobny do konsolowej wersji IWNET-u. Usunięto obsługę serwerów dedykowanych, co uniemożliwiło używanie modyfikacji lub map stworzonych przez użytkowników. Wywołało to kontrowersje wśród wielu graczy, którzy wysłali petycję do Infinity Ward o przywrócenie serwerów dedykowanych[27] Od czasu, gdy tryb gry wieloosobowej działa poprzez Steam, system przeciwko oszustwom PunkBuster, używany w poprzednich grach z serii, został zastąpiony przez Valve Anti-Cheat[28]. Na dodatek wersja na komputery osobiste, tak samo jak konsolowa, udostępnia rozgrywkę najwyżej do 18 graczy jednocześnie[29].

Tworzenie[edytuj | edytuj kod]

Modern Warfare 2 początkowo była projektowana pod nazwą roboczą Call of Duty 6[11]. Gra została po raz pierwszy zapowiedziana 3 grudnia 2008 roku przez Activision, pod nazwą Call of Duty: Modern Warfare 2[31]. Activision następnie wycofał swoje ogłoszenie, twierdząc, że jakakolwiek informacja o nadchodzącej Call of Duty jest oparta wyłącznie na przypuszczeniach[32]. Infinity Ward wtedy zapewniło, że nie potwierdziło oficjalnie swojego najnowszego projektu[33]. 11 lutego 2009 roku Activision oficjalnie ogłosił, że trwają prace na Modern Warfare 2 i ustalił orientacyjną datę wydania na lato roku 2009[12]. Gra została przetestowana w ramach wewnętrznej bety przez twórców gry. Podczas gdy Call of Duty 4 i Call of Duty: World at War były poprzedzone przez publiczne wersje beta gry wieloosobowej, taka wersja nie została wydana dla Modern Warfare 2. Zarządca ds. społeczności Robert Bowling tłumaczył to tym, że publiczna beta nie była potrzebna, skoro wewnętrzna nie wywołała odpowiednich reakcji[34].

Infinity Ward ogłosiło w październiku 2009 roku, że wersja komputerowa Modern Warfare 2 nie będzie wspierała serwerów dedykowanych ani komend do wpisania w konsolę gry. Ogłoszenie to wywołało negatywne komentarze niektórych graczy PC[23], co było ostrzeżeniem dla Infinity Ward za nieuwzględnianie ich zdania[35]. W studiu wysunięto pomysł, iż zakończenie Modern Warfare 2 powinno być negatywne, żeby produkcja sequela była łatwiejsza[36]. W wywiadzie ze scenarzystą gry Jessem Sternem, ten przyznał, że wśród możliwych zakończeń rozważał wybuchy, użycie wirusów, wojnę chemiczną, a nawet atak obcych istot lub żywych trupów[37]. Stern wspominał, że na kształt gry wpłynęły wojna w Osetii Południowej oraz zamach terrorystyczny w Mumbaju w 2008 roku[37].

Udźwiękowienie[edytuj | edytuj kod]

20 sierpnia 2009 roku Robert Bowling wyjawił na Twitterze, że potwierdzono udział aktorów głosowych Kevina McKidda, Craiga Fairbrassa, Barry’ego Peppera, Keitha Davida i Glenna Morshowera[38]. Raper 50 Cent użyczył głosu jednej z postaci w trybach gry wieloosobowej i Special Ops[39]. Motyw muzyczny dla Call of Duty: Modern Warfare 2 wykonał niemiecki kompozytor Hans Zimmer[40], a ścieżkę dźwiękową do gry skomponował Lorne Balfe[41]. Album ze ścieżką dźwiękową, zawierający 17 utworów, został wydany w Stanach Zjednoczonych 1 czerwca 2010[41].

Silnik gry[edytuj | edytuj kod]

Gra jest oparta na autorskim silniku IW 4.0, zmodyfikowanym w stosunku do oryginalnej wersji z Call of Duty 4[42]. Infinity Ward przy jego edycji skupiło się na problemie wrogów, którzy odradzają się nieustannie w różnych miejscach etapu[17]. Twórcy zademonstrowali użycie przez silnik gry „dynamicznej sztucznej inteligencji”, która zastępuje system nieskończonego odradzania się. Nowa technologia pozwala wrogom na inteligentne wyszukiwanie i okrążanie gracza podczas etapu, jak również na zmianę zachowania w trakcie walki. Gracz nie może więc spodziewać się, że przeciwnicy pojawią się ponownie w ustalonym miejscu, gdyż przy każdej kolejnej próbie przejścia etapu będą zachowywać się inaczej[19].

Promocja i wydanie gry[edytuj | edytuj kod]

25 marca 2009 roku na ceremonii Game Developer Choice Awards w San Francisco został pokazany reklamowy zwiastun gry. Opublikowano go później na stronie Infinity Ward[43]. Druga reklama ukazała się 10 maja 2009 roku i przedstawiała elementy rozgrywki takie, jak jazda na skuterach śnieżnych i akcje pod wodą. W reklamie podano, że informacje o grze zostaną ujawnione w amerykańskiej telewizji TNT 24 maja 2009 roku[44]. Ujawniono długi zwiastun, który pokazywał sekwencje z rzeczywistych scen w grze i walki; został on następnie udostępniony na oficjalnej stronie Modern Warfare 2[45]. Czwarty zwiastun został wydany 27 lipca 2009 roku i pokazywał pierwszy materiał filmowy z trybu gry wieloosobowej[22]. 4 października 2009 roku ukazał się drugi długi zwiastun z gry, ujawniający, że część gry będzie miała miejsce w zniszczonym wojną Waszyngtonie[46].

Zewnętrzny wytwórca sprzętu Mad Catz nawiązał współpracę z Activision w celu stworzenia linii kontrolerów i osprzętu do Modern Warfare 2 na wszystkie platformy, na jakie gra miała być dostępna[47]. Activision twierdził w swym raporcie kwartalnych zarobków, że zamówienia przedpremierowe gry stanowią największą liczbę w przypadku jakiejkolwiek gry wydawcy[48]. We wrześniu 2009 roku wytwórca napojów energetyzujących Monster Energy nawiązał współpracę z Activision – w zamian za wpisanie kodów widniejących na opakowaniach napojów użytkownicy mogli otrzymać na przykład Xboksa 360 lub kod do pakietu map do Modern Warfare 2[49].

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy zwiastun reklamowy potwierdzał, że tytuł gry został oficjalnie (i początkowo) skrócony z Call of Duty: Modern Warfare 2 do Modern Warfare 2[50]. Activision potwierdził jednak później, że opakowanie standardowej edycji Modern Warfare 2 będzie zawierało logo Call of Duty, aby uwidocznić powiązanie gry z serią Call of Duty[19]. Pojawiły się spekulacje twierdzące, że na tę decyzję miały wpływ badania, które potwierdzały, że świadomość marki byłaby zauważalnie niższa bez logo Call of Duty[51]. Jednakże twórcy dalej wolą nazywać grę po prostu Modern Warfare 2, gdyż uważają ją za nową własność intelektualną[52].

Wersje pudełkowe[edytuj | edytuj kod]

Modern Warfare 2 na platformach PlayStation 3 i Xbox 360 ukazała się w czterech wersjach: Standard, Hardened, Veteran i Prestige. Standardowa edycja składa się z gry oraz instrukcji i jest to jedyna wersja dostępna na platformę Microsoft Windows[53]. Edycja Hardened składa się z gry i instrukcji (które są zapakowane w stalowej skrzynce), książki ze szkicami koncepcyjnymi oraz kuponu, który pozwala na pobranie Call of Duty Classic, wersji oryginalnej gry Call of Duty w wysokiej rozdzielczości, z Xbox Live Arcade lub PlayStation Store[54] (Classic została wydana samodzielnie 2 grudnia 2009 roku[55]). Edycja Prestige zawiera wszystkie elementy wersji Hardened, ale zawiera także egzemplarz w pełni funkcjonującego noktowizora z wydrukowanym logo Modern Warfare 2 i głową postaci „Soapa” MacTavisha[56].

15 września 2009 roku Activision i Microsoft wspólnie ogłosiły wydanie specjalnej, limitowanej wersji Modern Warfare 2 na Xboksa 360 z dyskiem twardym o pojemności 250 GB. Taki egzemplarz zawiera dwa kontrolery bezprzewodowe i słuchawki[57]. 18 września brytyjski detalista GAME ogłosił wydanie edycji Veteran gry Modern Warfare 2, która została opublikowana jedynie w Wielkiej Brytanii. Zawierała 30,5-centymetrowy posążek „Soapa” MacTavisha z wymienną bronią; posiada również tę samą zawartość co edycja Hardened[58].

Zawartość do pobrania[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2009 roku prezes Activision Mike Griffith ogłosił, że do Modern Warfare 2 zostaną wydane dwa pakiety map do pobrania[59]. Na targach E3 2009 przedstawiciele Microsoft potwierdzili, że te pakiety będą dostępne na początku w wersji na Xboksa 360, przez Xbox Live[60]. Robert Bowling stwierdził, że odebranie przez społeczność gry i pierwszych dziesięciu pakietów map do pobrania posłuży do zaprojektowania innych potencjalnych pakietów[61].

Pierwszy pakiet map, zatytułowany „Stimulus Package”, został wydany najpierw na Xbox Live 30 marca 2010 roku[62], a na PlayStation Network i komputery osobiste – 4 maja 2010 roku[63]. Zawiera pięć map – „Crash” i „Overgrown” z Call of Duty 4 oraz trzy nowe: „Bailout” umiejscowiony w wielopiętrowym apartamencie, „Storm” w dzielnicy przemysłowej oraz „Salvage” w ośnieżonym złomowisku[64]. W ciągu 24 godzin od wydania został pobrany około miliona razy, a w ciągu tygodnia – 2.5 miliona razy, bijąc rekordy sprzedaży DLC na Xbox Live[65].

Activision wydał 3 czerwca 2010 roku drugi pakiet map do pobrania, zatytułowany „Resurgence Package”, początkowo jedynie poprzez Xbox Live[66]. Został on wydany 6 czerwca 2010 także przez PlayStation Network i komputery osobiste[67]. Pakiet zawiera pięć dodatkowych map do trybu gry wieloosobowej: „Strike” i „Vacant” z Call of Duty 4 oraz trzy nowe: „Carnival” w opuszczonym parku rozrywki, „Trailer Park” w parku miejskim oraz „Fuel” w rafinerii[66].

Komiks[edytuj | edytuj kod]

Wyprodukowana została także miniseria komiksów nawiązujących do gry. Zapowiedziany przez Roberta Bowlinga 17 sierpnia 2009 roku[68], Modern Warfare 2: Ghost skupia się na losach postaci Ghosta, który pojawia się w grze jako członek Task Force 141. Seria została wydana przez WildStorm Productions. Pierwszy numer serii zadebiutował 11 listopada 2009 roku[69].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 
Recenzje
Publikacja Ocena
1UP.com A[70]
AllGame 4/5 gwiazdek[71]
CD-Action 9/10[72]
Computer and Video Games 9.4/10[73]
Eurogamer 9/10[74]
G4tv.com 5/5 gwiazdek[75]
Game Informer 9.75/10[76]
GamePro 5/5 gwiazdek[77]
GameSpot 9.0/10[78]
GameSpy 5/5 gwiazdek[79]
GamesRadar+ 10/10[80]
GameTrailers 9.5/10[81]
IGN 9.5/10[82]
Official Xbox Magazine 10/10[83]
TeamXbox 9.7/10[84]
X-Play 5/5 gwiazdek[85]
The Daily Telegraph 10/10[86]
The Guardian 5/5 gwiazdek[87]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

94% (PS3)[88]
94% (X360)[89]
85% (PC)[90]

Nagrody
Organizacja Nagroda
IGN Editor’s Choice[91]
GamePro Editor’s Choice[92]
BAFTA PC Game of the Year (2009)[93]
GameTrailers Game of the Year 2009[94]
Best First-Person Shooter[95]
PakGamers Best Xbox 360 Game of 2009[96]
GameSpot Best Shooter/Readers Choice[97]
Akademia Sztuk i Nauk Interaktywnych Action Game of the Year[98]

Modern Warfare 2 została bardzo pozytywnie przyjęta przez krytykę branżową. Średnia ocen z recenzji według agregatora Metacritic wynosi 94% dla wersji na konsole PlayStation 3[88] i Xboksa 360[89], a 85% – dla wersji na komputery osobiste[90]. Również krytycy z gazet spoza branży entuzjastycznie przyjęli grę: Nick Cowen z brytyjskiego dziennika „The Daily Telegraph” chwalił dopracowanie techniczne gry, tryb gry wieloosobowej i sugestywny klimat, polecając grę jako zakup konieczny. Zwrócił uwagę na drastyczność gry, uzasadniając ją jednak mroczną fabułą[86]. Mike Anderiesz również zarekomendował Modern Warfare 2, chwaląc sztuczną inteligencję, zbalansowanie broni i nieustanną akcję, aczkolwiek krytykował krótki czas trwania kampanii[87].

Wśród krytyków branżowych pochwały zebrał tryb gry wieloosobowej. Mark Bozon z portalu IGN stwierdził, że pod względem zbalansowania rozgrywki jest to najlepsza gra, w jaką grał[99], a Chris Watters ze strony GameSpot chwalił większą dynamikę walk[78]. Pozytywnie była oceniana również intensywna i zróżnicowana kampania jednoosobowa, jak również tryb Special Ops[82][78][72]. Krytycy również za zaletę uznali dopracowaną oprawę audiowizualną[82][71][100], aczkolwiek Maciej Kuc z pisma „CD-Action” narzekał na niską jakość niektórych tekstur i niedopracowaną optymalizację gry w wersji na komputery osobiste[72]. Pojawiły się również głosy, że rozgrywka jest powtarzalna względem poprzednich części serii[72][101].

Kontrowersje wzbudziła natomiast fabuła w trybie gry jednoosobowej. Mark Bozon stwierdził, że mimo starań twórców nie da się wyczuć w grze skali prowadzonych walk, a przez luki w scenariuszu fabuła prezentuje poziom z filmów akcji z lat 80[102]. Zdaniem Chrisa Wattersa scena masakry na lotnisku skutecznie zniechęca do wczuwania się w rolę kierowanego żołnierza, a zakończenie jest chaotyczne[78]. Ostrą krytykę fabuły zaprezentował Simon Parkin z portalu Eurogamer, który stwierdził, że gra razi przesadnym eksponowaniem patriotyzmu, a rozwój wydarzeń fabularnych (masakra na lotnisku, wypowiedzenie wojny USA, obrona Waszyngtonu, destrukcja stacji kosmicznej) jest absurdalny; pod tym względem porównał Modern Warfare 2 do filmów Michaela Baya[74][101]. Scott Alan Marriott ze strony AllGame twierdził, że gra równie wiernie odwzorowuje realia wojenne, jak film 300bitwę pod Termopilami[71]. Dla kontrastu Will Tuttle ze strony GameSpy pochwalił grę za opowiadanie historii i nagłe zwroty akcji[79], a David Ellis z 1UP.com docenił scenę masakry na lotnisku jako szczególne przeżycie[70].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Część zawartości Modern Warfare 2 wywołała wiele kontrowersji. Głośna była sprawa związana z misją na rosyjskim lotnisku, podczas której gracz może (ale nie musi[72]) dokonać masakry znajdujących się tam cywili. W Rosji 16 listopada 2009 roku tamtejszy rząd ogłosił, że gra w wersji na komputery osobiste została ocenzurowana (wycięto feralną misję[103]), a wersje na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 – wycofane ze sklepów[104][105]. Następnego dnia w oświadczeniu Activision zdementowano informacje na temat cenzury w Rosji[106][107]. Gra została ocenzurowana w Japonii – w przypadku, gdy gracz strzela do cywili w tamtejszych jej wersjach, misja kończy się niepowodzeniem[108]. W Wielkiej Brytanii kontrowersyjna scena wywołała kłótnię w Izbie Gmin między zwolennikiem cenzury gier Keithem Vazem a jej przeciwnikiem Tomem Watsonem[109], jak również debatę w BBC One na temat cenzury gier. Modern Warfare 2 spotkała się z krytyką muzułmanów, z drugiej strony zaś uczeni Bobbie Fletcher i James Binns uznali, że tego typu gry nie powinny być cenzurowane, gdyż z założenia są przeznaczone dla dorosłych i powinny być traktowane tak samo jak filmy[110]. Również w Stanach Zjednoczonych etap spotkał się z różnym przyjęciem. Na przykład Vince Horiuchi z dziennika „Salt Lake Tribune” uznał go za pozbawiony dobrego smaku[111], z kolei Adam Biessener z „Game Informera” stwierdził, że etap masakry na lotnisku stanowi przełom w tworzeniu gier komputerowych[112].

Kontrowersje wzbudziła również scena typu easter egg podczas misji szkoleniowej, w której dwójka żołnierzy ironizuje na temat obowiązującej w US Army zasady „don’t ask, don’t tell”. Ukazał się również filmik promujący grę, zatytułowany „Fight Against Grenade Spam” (skrót „F.A.G.S.” – słowo fag w języku angielskim jest wulgarnym określeniem homoseksualisty), w którym amerykański bejsbolista Cole Hamels zaprotestował przeciwko występującej w trybie gry wieloosobowej Modern Warfare 2 praktyce zbiorowego rzucania granatów, obrażając stosujących tę taktykę jako homoseksualistów. Te incydenty spowodowały oskarżenie producentów gry o cynizm i homofobię[113][114][115]. Kontrowersyjny filmik sparodiowało przedsiębiorstwo Electronic Arts przy okazji premiery własnej gry Battlefield: Bad Company 2[116].

Burzę branżową wywołało zwolnienie głównych pracowników studia Infinity Ward, Vince’a Zampelli i Jasona Westa, przez szefa Activision Bobby’ego Koticka. West i Zampella zdecydowali się zażądać od Activision odszkodowania w wysokości 36 milionów dolarów za niewypłacenie premii za sukces Modern Warfare 2, uzurpowanie praw do marki Modern Warfare i plany co do tejże marki sprzeczne z planami studia[117]. Konsekwencją polityki Activision były wypowiedzenia umowy przez 18 pracowników Infinity Ward[118] i rozpad integralności studia[119].

Problemy techniczne[edytuj | edytuj kod]

Po udanym ataku hakerskim Anonymous na PlayStation 3 w styczniu 2011 roku, część posiadaczy Modern Warfare 2 straciło swoje statystyki dotyczące gry. W odpowiedzi Infinity Ward wyraziło bezradność wobec ataku, a jego rzecznik stwierdził, że oczekuje na działania Sony w tej sprawie[120][121].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Modern Warfare 2 otrzymała nagrody różnych stron o grach i organizacji. Zarówno GameSpy, jak i GameTrailers przyznały grze tytuł najlepszej gry roku 2009[122]; GameTrailers wręczył jej łącznie sześć nagród[123], w tym za rozgrywkę wieloosobową[124] i dla najlepszego first-person shootera[125]. GameSpot i Metacritic dały Modern Warfare 2 nagrodę dla najlepszej gry na Xboksa 360[126][127]. Gra otrzymała również rekomendacje portalu IGN i pisma „GamePro[91][92]. Ponadto Modern Warfare 2 została nagrodzona przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych tytułem najlepszej komputerowej gry roku[93], a przez amerykańską Akademię Sztuk i Nauk Interaktywnych – tytułem najlepszej gry akcji roku[98].

Call of Duty: Modern Warfare 2 znalazła się w zestawieniu pisma „CD-Action” na 2. miejscu na liście najlepszych gier roku, zarazem jednak była na 3. miejscu w zestawieniu największych rozczarowań roku. Redaktorzy pisma tłumaczyli tę sprzeczność tym, że choć gra jest efektowna i perfekcyjnie zrealizowana, to zarazem ma nielogiczny scenariusz i przesadnie nastawioną na efekty specjalne akcję[128].

Sprzedaż i przychody[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z szacunkami Activision sprzedano około 4,7 miliona egzemplarzy gry Modern Warfare 2 w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w ciągu 24 godzin od jej wydania. Całkowite przychody z pierwszego dnia sprzedaży wyniosły tam 310 milionów dolarów amerykańskich, co czyniło ją najlepszym debiutem oprogramowania rozrywkowego w historii[129][130][131][132]. Po pięciu dniach od wydania gra przyniosła dochody w wysokości 550 milionów dolarów na całym świecie[133], do stycznia 2010 roku zaś przekroczyły one miliard dolarów[134]. Jak wynika z danych Activision, w grudniu 2009 roku – w ciągu pięciu dni od wydania – Modern Warfare 2 miała 8 milionów graczy aktywnych w sieci[135], natomiast do marca 2010 roku liczba ta miała według Roberta Bowlinga wzrosnąć do 25 milionów graczy[136]. Informacja ta jednak jest sprzeczna z doniesieniem Activision z czerwca 2010 roku, według którego na całym świecie sprzedano około 20 milionów kopii Modern Warfare 2[137]; mimo to gra zdołała pobić rekord sprzedaży w Wielkiej Brytanii[138] i osiągnąć drugi pod względem wielkości w historii wynik sprzedaży w Stanach Zjednoczonych[139].

Call of Duty: Modern Warfare 2 była w okresie największej sprzedaży celem piractwa, o czym świadczy fakt, iż według serwisu Torrent Freak w roku 2009 pobrano 4,1 miliona nielegalnych kopii gry[140].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Premiera gry Call of Duty: Modern Warfare 2 na platformę PC. Gry–Online.
 2. a b c d Premiera gry Call of Duty: Modern Warfare 2 na platformę PlayStation 3. Gry–Online.
 3. a b c d Premiera gry Call of Duty: Modern Warfare 2 na platformę Xbox 360. Gry–Online.
 4. Call of Duty: Modern Warfare 2 – PC. [w:] GameSpy [on-line]. IGN. [dostęp 2011-06-08]. (ang.).
 5. MODERN WARFARE 2 rated 18 by the BBFC. BBFC, 2010-01-22. [dostęp 2011-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-25)]. (ang.).
 6. Leigh Alexander: Square Enix Creates Separate Branding For Mature Titles In Japan. Gamasutra, 2010-04-27. [dostęp 2011-05-07]. (ang.).
 7. Entertainment Software Rating Board. ESRB. [dostęp 2011-05-07]. (ang.).
 8. Classification Database – CALL OF DUTY: MODERN WARFARE 2 (MA 15+). Australian Classification Board, 2009-10-15. [dostęp 2020-11-24]. (ang.).
 9. Games Classification Update No. 49 November 2009. OFLCNZ. [dostęp 2011-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-23)]. (ang.).
 10. Modern Warfare 2 to render at 600p. Gamezine.co.uk. [dostęp 2009-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-29)]. (ang.).
 11. a b Brendan Sinclair: Infinity Ward enlisted for Call of Duty 6. GameSpot, 2008-09-16. [dostęp 2011-05-20]. (ang.).
 12. a b Jason Ocampo: Call of Duty: Modern Warfare 2 This Holiday. IGN, 2009-02-11. [dostęp 2011-05-20]. (ang.).
 13. a b c Charles Onyett: Modern Warfare 2 Details Surface. IGN, 2009-05-14. [dostęp 2011-05-13]. (ang.).
 14. Call of Duty: Modern Warfare: Mobilized in Development for Nintendo DS. IGN, 2009-08-03. [dostęp 2011-05-07]. (ang.).
 15. Jason Ocampo: E3 2009: Modern Warfare 2 Impressions. IGN, 2009-06-02. [dostęp 2011-05-14]. (ang.).
 16. a b c d e f g h Infinity Ward, Call of Duty: Modern Warfare 2. Activision, 2009-11-14. PlayStation 3 (wersja 1.04). .
 17. a b Tor Thorsen: First Modern Warfare 2 details emerge. GameSpot, 2009-05-12. [dostęp 2011-05-13]. (ang.).
 18. a b Charles Onyett: GC 2009: Modern Warfare 2 Preview. IGN, 2009-08-19. [dostęp 2011-05-13]. (ang.).
 19. a b c Stephen Totilo: Infinity Ward Talks Modern Warfare 2, 43 Stories Up. [w:] Kotaku [on-line]. Gawker Media, 2009-07-16. [dostęp 2011-05-13]. Cytat: „We still call the game Modern Warfare 2,” Bowling told the room. „For our community we’re making it clear that it’s the sequel to Modern Warfare.” (ang.).
 20. Multiplayer Game Modes. Modern Warfare 247, 2009-09-29. [dostęp 2020-04-23]. (ang.).
 21. Exclusive Modern Warfare 2 interview (part three). GamerZines, 2009-08-27. [dostęp 2011-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-30)]. (ang.).
 22. a b Modern Warfare 2 Multiplayer. IGN, 2009-07-27. [dostęp 2011-05-13]. (ang.).
 23. a b Ben Kuchera: PC Modern Warfare 2: it’s much worse than you thought. Ars Technica. [dostęp 2011-05-13]. (ang.).
 24. Modern Warfare 2 Uncut Multiplayer Video. Modernwarfare247.com, 2009-09-01. [dostęp 2020-04-23]. (ang.).
 25. Ludwig Kietzmann: Modern Warfare 2 features 3rd person mode. joystiq, 2009-10-26. [dostęp 2011-05-13]. (ang.).
 26. GameSpy: Party Chat Disabled in Modern Warfare 2 – Page 1. Xbox360.gamespy.com, 2009-11-02. [dostęp 2011-05-13]. (ang.).
 27. Modern Warfare 2 Petition Busts 100,000 | NowGamer. Pc-mmo.nowgamer.com, 2009-10-20. [dostęp 2011-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-15)]. (ang.).
 28. Valve Anti-Cheat System (VAC). Steam. [dostęp 2011-05-13]. (ang.).
 29. Michael McWhertor: Modern Warfare 2 PC Multiplayer Capped At 9v9 – Call of duty: modern warfare 2. Kotaku, 2009-11-04. [dostęp 2011-05-13]. (ang.).
 30. a b c d e f Modern Warfare 2 PC System Requirements Listed (Updated). Shacknews, 2009-10-23. [dostęp 2010-09-11].
 31. Brian Leahy: Activision Announces New ‘Call of Duty’, ‘Guitar Hero’, and ‘Tony Hawk’ Games. G4, 2008-12-03. [dostęp 2011-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)]. (ang.).
 32. Wesley Yin-Poole: Activision: CoD Modern Warfare 2 reports ‘speculative’. Videogamer, 2008-12-04. [dostęp 2011-05-20]. (ang.).
 33. Robert Bowling, Beware of fake „COD5” Beta Invites, Infinity Ward, 11 stycznia 2009 [zarchiwizowane 2009-04-26] (ang.).
 34. Erik Brudvig: No Public Beta for Modern Warfare 2. IGN, 2009-08-19. [dostęp 2011-05-20]. (ang.).
 35. Sir Salty: Infinity Ward Responds To PC Fanboys’ Dedicated Server Woes – News. GameInformer.com, 2009-10-20. [dostęp 2011-05-20].
 36. Mike Snider: 'Call of Duty: Modern Warfare 2' benefits from ‘NCIS’ writer. USA Today, 2009-11-03. [dostęp 2011-05-20]. (ang.).
 37. a b Modern Warfare 2 writer: „the airport level was a risk we had to take”. GamePro.com, 2009-11-19. [dostęp 2011-05-20]. (ang.).
 38. Tor Thorsen: Modern Warfare 2 casts Keith David, Kevin McKidd. Gamespot, 2009-08-20. [dostęp 2011-05-20]. (ang.).
 39. Martin Robinson: 50 Cent Guests in Modern Warfare 2. IGN, 2009-08-10. [dostęp 2011-05-20]. (ang.).
 40. Composer Hans Zimmer game for Call of Duty | Entertainment | Music. Reuters, 2009-08-27. [dostęp 2011-05-20]. (ang.).
 41. a b Steven Hopper: Call of Duty: Modern Warfare 2 Soundtrack Now Available – News. GameZone, 2010-06-01. [dostęp 2011-06-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-10)]. (ang.).
 42. Chris Stead: The 10 Best Game Engines of This Generation. IGN, 2009-07-15. [dostęp 2011-05-20].
 43. Modern Warfare 2 Teaser Trailer. Infinity Ward, 2009-03-25. [dostęp 2011-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-27)]. (ang.).
 44. Hillary Goldstein: Modern Warfare 2 Gameplay Glimpsed. IGN, 2009-05-10. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
 45. Modern Warfare 2 Xbox 360 Trailer- Reveal 2. Infinity Ward, 2009-05-24. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
 46. IGN Video: Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Trailer. IGN, 2009-10-04. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
 47. Scott Lowe: Mad Catz Modern Warfare 2 Range Announced. IGN, 2009-08-11. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
 48. Luke Plunkett: Modern Warfare 2, Marvel Ultimate Alliance Breaking Pre-Order Records. Kotaku, 2009-08-05. [dostęp 2009-08-11]. (ang.).
 49. Jim Reilly: Modern Warfare 2 Drink Spoils DLC Release Date. IGN, 2009-09-30. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
 50. Modern Warfare 2 Coming November 10, 2009. Activision Publishing, Inc., 2009-03-26. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
 51. Leigh Alexander: Modern Warfare 2 Box Retains Call Of Duty Brand. [w:] Gamasutra [on-line]. 2009-07-09. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
 52. Infinity Ward: Modern Warfare 3 not in development. [w:] VideoGamer.com [on-line]. 2009-09-21. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
 53. Jim Reilly: Modern Warfare 2 PC Not Getting Special Editions. IGN, 2009-07-29. [dostęp 2009-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-01)]. (ang.).
 54. Jim Reilly: Call of Duty Classic Coming To PSN, XBLA ‘Eventually’. IGN, 2009-07-30. [dostęp 2011-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-14)]. (ang.).
 55. Jim Reilly: Call of Duty Classic Ships Out This Wednesday. IGN, 2009-11-30. [dostęp 2011-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-14)]. (ang.).
 56. Modern Warfare 2's ‘Prestige Edition’ Is Insane. IGN, 2009-07-13. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
 57. Limited Edition Console for Call of Duty: Modern Warfare 2. Microsoft, 2009-09-15. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
 58. Veteran Edition Announced. Eurogamer. [dostęp 2009-09-18]. (ang.).
 59. Jim Reilly: Map Packs Important for Modern Warfare 2. IGN, 2009-08-06. [dostęp 2011-05-22]. (ang.).
 60. Chris Faylor: Two Modern Warfare 2 Map Packs Hitting Xbox First. Shacknews, 2009-06-01. [dostęp 2011-05-22]. (ang.).
 61. Jim Reilly: Community Will Shape Modern Warfare 2 Maps. IGN, 2009-08-11. [dostęp 2011-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-31)]. (ang.).
 62. Patrick Shaw: Modern Warfare 2 Stimulus Package DLC available March 30 on Xbox Live. GamePro, 2010-03-10. [dostęp 2011-05-22]. (ang.).
 63. Jim Reilly: Activision Dates Stimulus Package for PS3 And PC. IGN, 2010-04-08. [dostęp 2011-05-22]. (ang.).
 64. Jim Reilly: Modern Warfare 2 Stimulus Package Details, Pricing. IGN, 2010-03-14. [dostęp 2011-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-05)]. (ang.).
 65. Jim Reilly: Stimulus Package Sets New Xbox Live Sales Record. IGN, 2010-04-07. [dostęp 2011-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-08)]. (ang.).
 66. a b Jim Reilly: Modern Warfare 2 Resurgence Package Details, Pricing. IGN, 2010-05-13. [dostęp 2011-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-14)]. (ang.).
 67. Eddie Makuch: Resurgence Map Pack crushes PSN, PC July 6. GameSpot, 2006-06-11. [dostęp 2014-08-21]. (ang.).
 68. Kat Bailey: Cover Art For Modern Warfare 2 Comic Revealed. 1UP.com, 2009-08-17. [dostęp 2011-05-22]. (ang.).
 69. Richard George: Exclusive Modern Warfare 2 #1 Preview. IGN, 2009-11-09. [dostęp 2011-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-11)]. (ang.).
 70. a b David Ellis: Call of Duty: Modern Warfare 2 Review (PS3, XBOX360). 1UP.com, 2009-11-10. [dostęp 2011-03-21].
 71. a b c Christopher Brown: Call of Duty: Modern Warfare 2 – Overview. Allgame, 2009-11-10. [dostęp 2021-04-11]. (ang.).
 72. a b c d e Maciej Kuc. Recenzje – Call of Duty: Modern Warfare 2. „CD-Action”. 12/2009, s. 68–71. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1426-2916. (pol.). 
 73. Michael ‘Mike’ Jackson: Call of Duty: Modern Warfare 2 Review. Computer and Video Games, 2009-11-10. [dostęp 2011-03-21].
 74. a b Eurogamer Review. Eurogamer. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 75. Matt Keil: Call of Duty: Modern Warfare 2 Review – PS3. G4TV, 2009-11-10. [dostęp 2011-03-21].
 76. Adam Biessener: Call of Duty 4: Modern Warfare 2. Game Informer, 2009-11-09. [dostęp 2009-11-20].
 77. Tae K. Kim: Call of Duty: Modern Warfare 2 Xbox 360 Review. GamerPro, 2009-11-10. s. 2. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 78. a b c d Chris Watters: Call of Duty: Modern Warfare 2 Review for Xbox 360. GameSpot, 2009-11-10. [dostęp 2021-05-25]. (ang.).
 79. a b Will Tuttle: Call of Duty: Modern Warfare 2 Xbox 360 Review. GameSpy, 2009-11-10. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 80. Modern Warfare 2. GamesRadar. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 81. Call Of Duty: Modern Warfare 2 Video Game, Review HD. GameTrailers, 2009-11-10. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 82. a b c Mark Bozon: Call of Duty: Modern Warfare 2 Review. IGN, 2009-11-10. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 83. Ryan King: Call of Duty: Modern Warfare 2 Xbox 360 Review. Official Xbox Magazine, 2009-11-10. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 84. Andy Eddy: Call of Duty: Modern Warfare 2 Review (Xbox 360). TeamXbox, 2009-11-10. [dostęp 2011-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-13)]. (ang.).
 85. Matt Keil: Call of Duty: Modern Warfare 2 Xbox 360 Review. X-Play, 2009-11-10. [dostęp 2011-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-05)]. (ang.).
 86. a b Nick Owen: Call Of Duty: Modern Warfare 2 video game review. [w:] The Daily Telegraph [on-line]. 2009-11-09. [dostęp 2011-03-21]. (ang.).
 87. a b Mike Anderiesz: Call of Duty: Modern Warfare 2 – review | Game Review. [w:] The Guardian [on-line]. 2009-11-09. [dostęp 2011-03-21]. (ang.).
 88. a b Call of Duty: Modern Warfare 2 PS 3 Reviews. Metacritic. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 89. a b Call of Duty: Modern Warfare 2 X360 Reviews. Metacritic. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 90. a b Call of Duty: Modern Warfare 2 PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2009-10-16]. (ang.).
 91. a b Call of Duty: Modern Warfare 2 Xbox 360. IGN. [dostęp 2011-03-20].
 92. a b Modern Warfare 2. GamePro. [dostęp 2011-03-20].
 93. a b Modern Warfare 2. Game. [dostęp 2011-03-20].
 94. GT GotY Awards 2009. GameTrailers, 2009-12-31. [dostęp 2011-03-20].
 95. Best Of E3 2009 Awards Video Game, Best First-Person Shooter. GameTrailers, 2009-06-12. [dostęp 2011-03-20].
 96. Best Xbox 360 Game 2009. PakGamers. [dostęp 2011-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-17)]. (ang.).
 97. Genre Awards Best Shooter. GameSpot. [dostęp 2011-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-19)]. (ang.).
 98. a b Action Game of the Year. Academy of Interactive Arts & Sciences, 2009-06-12. [dostęp 2011-03-20]. (ang.).
 99. Mark Bozon: Call of Duty: Modern Warfare 2 Review – Xbox 360 Review (Page 3). IGN, 2009-11-10. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 100. Will Tuttle: The Consensus: Call of Duty: Modern Warfare 2 Review – Page 2. GameSpy, 2009-11-10. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 101. a b Simon Parkin: Modern Warfare 2 Review – Page 2. Eurogamer, 2009-11-10. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 102. Mark Bozon: Call of Duty: Modern Warfare 2 Review – Xbox 360 Review (Page 2). IGN, 2009-11-10. [dostęp 2011-05-27]. (ang.).
 103. Tor Thorsen: Modern Warfare 2 censored in Russia?. GameSpot, 2009-11-16. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 104. David Scammell: Modern Warfare 2 banned in Russia. GamerZines, 2009-11-16. [dostęp 2011-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-30)]. (ang.).
 105. Christopher Dring: Russia pulls Modern Warfare 2 from sale?. MCV, 2009-11-16. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 106. Matthew Sheer: Modern Warfare 2 not banned in Russia, according to Activision. 2009-11-17. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 107. Chris Pereira: Modern Warfare 2 Not Banned in Russia After All. 1UP.com, 2009-11-17. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 108. Brian Ashcraft: Modern Warfare 2 Censored In Japan. Kotaku, 2009-12-09. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 109. Department of the Official Report (Hansard), House of Commons, Westminster: House of Commons Hansard Debates for 09 Nov 2009 (pt 0002). Publications.parliament.uk, 2009-11-09. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 110. Tim Ingham: Religious leaders slam Modern Warfare 2. MCV, 2009-11-16. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 111. Vince Horiuchi: Oh My Tech: ‘Call of Duty’ has troubling scene. Salt Lake Tribune, 2009-16-11. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 112. Adam Biessener: Call of Duty: Modern Warfare 2. Game Informer, 2009-11-09. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 113. James Sherwood: Modern Warfare 2 hit by anti-gay claim. Reg Hardware, 2009-12-09. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 114. Call Of Duty: Modern Warfare 2's homophobic Easter egg. The Telegraph, 2009-12-08. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 115. Ben Abraham: The Week In Game Criticism: Duty Calls, Google Waves, Dragon Ages. Gamasutra, 2009-11-12. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 116. Videogame Attack Ads. GamePolitics.com, 2010-03-18. [dostęp 2011-06-04]. (ang.).
 117. Koniec Modern Warfare?. „CD-Action”. 4/2009, s. 6. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1426-2916. (pol.). 
 118. Kolejni pracownicy opuszczają Infinity Ward. GRY-OnLine, 2010-04-24. [dostęp 2011-06-04]. (pol.).
 119. Infinity Ward, które znaliśmy, umarło. GRY-OnLine, 2010-04-17. [dostęp 2011-06-04]. (pol.).
 120. Bowling: I-Ward will “not rely solely on platform security” after PS3 crack. VG247, 2011-01-17. [dostęp 2011-06-08]. Cytat: “updates to the game through patches will not resolve this problem, unless the security exploit itself is resolved on the platform,” said Bowling.(...)If you are concerned about playing with players who are hacking, I encourage you to play exclusively with friends by utilizing the party or private match options in Modern Warfare 2 and Call of Duty 4 to avoid such players as much as possible until this issue is resolved by Sony. (ang.).
 121. Activision, Treyarch et Infinity Ward. Malaise sur la PS3. NoFrag, 2011-01-19. [dostęp 2011-06-08]. Cytat: le récent hack de la PS3 a apparemment multiplié les hackers sur le jeu... et Infinity Ward s’en lave les mains. IW attend un correctif de Sony, et promet qu’ils prendront plus de précautions pour leur prochain jeu. En attendant, ils n’ont aucune intention de patcher le jeu et recommandent d’éviter les parties publiques. (fr.).
 122. Overall Game of the Year 2009 – Call of Duty: Modern Warfare 2. [w:] GameSpy [on-line]. IGN. [dostęp 2011-06-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-31)]. (ang.).
 123. GameTrailers Game Of The Year Awards 2009 Video Game, Game Of The Year | Game Trailers & Videos. GameTrailers.com. [dostęp 2010-06-08]. (ang.).
 124. GameTrailers Game Of The Year Awards 2009 Video Game, Best Multiplayer. [w:] GameTrailers [on-line]. Viacom, 2009-12-28. [dostęp 2011-06-08]. (ang.).
 125. GameTrailers Game Of The Year Awards 2009 Video Game, Best First-Person Shooter. [w:] GameTrailers [on-line]. Viacom, 2009-12-25. [dostęp 2011-06-08]. (ang.).
 126. Platform Awards Best Xbox 360 Game. [w:] GameSpot [on-line]. CBS Interactive. [dostęp 2011-03-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-19)]. (ang.).
 127. Jason Dietz: The Best Games of 2009. [w:] Metacritic [on-line]. CBS Interactive, 2009-12-09. [dostęp 2011-03-22]. (ang.).
 128. Podsumowanie 2009 roku. „CD-Action”. 2/2010, s. 70–82. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1426-2916. (pol.). 
 129. Jeff Cork: Modern Warfare 2 Sells Close To 5 Million In First Day. Game Informer, 2009-11-12. [dostęp 2011-06-08]. (ang.).
 130. James Orry: Modern Warfare 2 sells 4.7 million day one in U.S. and UK. Videogamer, 2009-11-12. [dostęp 2011-06-08]. (ang.).
 131. Was Modern Warfare 2 Really The „Biggest Launch In History”? – Modern warfare 2. Kotaku, 2009-11-13. [dostęp 2011-06-08]. (ang.).
 132. Larry Frum: Hot video games for holiday shopping. CNN, 2009-11-24. [dostęp 2011-06-08]. (ang.).
 133. MW2 sales pass $550m worldwide. MCV, 2009-11-18. [dostęp 2011-06-08]. (ang.).
 134. Modern Warfare 2 sales hit bn. [w:] BBC News [on-line]. 2010-01-13. [dostęp 2011-06-08]. (ang.).
 135. Jim Reilly: Modern Warfare 2 Enlists Largest Gaming Army. IGN, 2009-12-04. [dostęp 2011-06-08]. (ang.).
 136. James Orry: 25 million online players for Modern Warfare 2. VideoGamer, 2010-03-09. [dostęp 2011-06-08]. (ang.).
 137. Brandon Sinclair: Modern Warfare 2 sells 20 million, Activision eyeing used market. GameSpot, 2010-06-14. [dostęp 2011-05-07]. (ang.).
 138. Kane & Lynch 2 is Top Dog. GfK Chart-Track, 2010-08-23. [dostęp 2011-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-26)]. (ang.).
 139. James Orry: Modern Warfare 2 the 2nd best-selling game in the US. VideoGamer.com, 2010-04-16. [dostęp 2011-05-07]. (ang.).
 140. Magicbox Gaming News, December 30, 2009. 2009-12-30. [dostęp 2010-01-10]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]