Ichiyō Higuchi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ichiyō Higuchi
樋口一葉
Ilustracja
Imię i nazwisko Natsu Higuchi
Data i miejsce urodzenia 2 maja 1872
Uchisaiwai (obecnie Chiyoda)
Data i miejsce śmierci 23 listopada 1896
Tokio
Narodowość japońska
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dzieła
 • Take-kurabe
 • Nigorie
 • Jūsan'ya

Ichiyō Higuchi (jap. 樋口一葉 Higuchi Ichiyō, ur. 2 maja 1872, zm. 23 listopada 1896)[1] – pseudonim literacki japońskiej pisarki i poetki z czasów okresu Meiji, właśc. Natsu Higuchi (jap. 樋口奈津 Higuchi Natsu), znanej również jako Natsuko Higuchi (jap. 樋口夏子 Higuchi Natsuko)[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1872 w Uchisaiwai (obecnie część tokijskiej dzielnicy Chiyoda), jako druga córka i piąte dziecko w rodzinie samurajskiej klasy społecznej[2]. Jej rodzina miała sklep, w którym mała Natsuko uwielbiała przesiadywać, przeglądając ilustrowane książki. Ojciec, osoba ambitna, od początku zauważył jej wyjątkowe zainteresowanie literaturą i całkowicie je aprobował. Ze strony matki, która uważała, że kobieta musi przede wszystkim potrafić szyć, prasować (jap. 洗張り, arai-hari[a]) i prowadzić gospodarstwo, nie znalazła jednak zrozumienia dla swojej pasji i w wieku jedenastu lat, pomimo dobrych wyników w nauce w szkole podstawowej i zachęt ojca do jej kontynuowania, zdecydowała się przerwać edukację. O wyborze napisała później w swoim pamiętniku: "Ta decyzja śmiertelnie mnie zasmuca, ale rzuciłam szkołę"[3].

W wieku 14 lat powróciła do nauki dzięki ojcu, który zapisał ją do szkoły Hagino-ya, która uczyła kaligrafii, literatury klasycznej, a przede wszystkim japońskiej poezji tzw. waka (jap. 和歌 waka). Akademia Hagino-ya, była szkołą elitarną, w której uczyło się ponad tysiąc dzieci z japońskiej szlachty, a nawet rodziny cesarskiej. Pilność i talent Natsuko zostały zauważone i została wybrana asystentką jednego z wykładowców[3].

Gdy miała piętnaście lat, w wyniku choroby zmarł jej najstarszy brat i Natsuko zmuszona była ponownie przerwać naukę[4]. Dwa lata później odszedł podupadający na zdrowiu ojciec, sklep przestał przynosić dochody[4], a ponieważ pomiędzy matką a synami stosunki nie układały się najlepiej, we trzy (z matką i młodszą siostrą) pozostały same, zarabiając na życie szyciem, z trudem wiążąc koniec z końcem i pomału wyprzedając pozostały majątek[5].

W swoich planach miała jednak ambitniejsze zajęcie – chciała zostać pisarką. Zachęcona sukcesem literackim odniesionym przez koleżankę ze szkoły, rozpoczęła swe pierwsze prace literackie pod okiem, poznanego dzięki znajomym, dziennikarza Tohsui Nakahara[5]. Wkrótce udało jej się opublikować kilka krótkich form w gazetach i czasopismach. Po nieudanej próbie otworzenia sklepu ze słodyczami, poświęciła się całkowicie pisarstwu, przyjmując pseudonim Ichiyō[2]. Ten okres jej życia zaowocował ważnym dla japońskiej literatury tytułem Take-kurabe (jap. たけくらべ), powieści, która doczekała się późniejszych ekranizacji w 1924[6] oraz w 1955 roku[7]. Po pierwszym sukcesie, szybko zaczęła tworzyć kolejne książki, w większości opowiadające o życiu codziennym kobiet w Japonii tamtych czasów. W ten sposób powstały takie dzieła jak Nigorie (jap. にごりえ), czy Jūsan'ya (jap. 十三夜)[4]. Z czasem jej styl stał się mniej romantyczny i bardziej realistyczny. Być może było to związane z pogarszającą się jej sytuacją finansową.

Ichiyō zmarła na gruźlicę w wieku 24 lat, pozostawiając po sobie dorobek składający się m.in. z kilku tysięcy wierszy, kilku esejów, dwudziestu jeden powieści i wieloczęściowych pamiętników[5][2].

Jej wizerunek znajduje się na współczesnym japońskim banknocie 5000 jenów[8].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Proces prania, krochmalenia i rozciągania kimona.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Encyklopedia Britannica: Higuchi Ichiyō (ang.). britannica.com. [dostęp 2011-03-23].
 2. a b c World Literature Online: Higuchi Ichiyo (1872–96) (ang.). bcs.bedfordstmartins.com. [dostęp 2011-03-23].
 3. a b JPN-MIYABI: Ichiyo Higuchi (1872–1896) (1) (ang.). jpn-miyabi.com. [dostęp 2011-03-23].
 4. a b c StronaPolska: (nie)Znajomi z banknotów (pol.). klikdotsystems.jp. [dostęp 2011-03-23].
 5. a b c JPN-MIYABI: Ichiyo Higuchi (1872–1896) (2) (ang.). jpn-miyabi.com. [dostęp 2011-03-23].
 6. 日本映画データベース: たけくらべ (jap.). jmdb.ne.jp. [dostęp 2011-03-23].
 7. IMDb.com: Takekurabe (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-03-23].
 8. National Printing Bureau: Banknotes Currently Isseud (ang.). npb.go.jp. [dostęp 2011-03-23].