Ilona Tóth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ilona Tóth

Ilona Tóth (ur. 23 października 1932, zm. 26 czerwca 1957 w Budapeszcie) – węgierska lekarka, uczestniczka powstania węgierskiego 1956.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W październiku i listopadzie 1956 będąc studentką ostatniego roku medycyny uczestniczyła w powstaniu węgierskim początkowo jako pielęgniarka, następnie, od 4 listopada[1] kierując jednym z powstańczych szpitali. Po upadku powstania dołączyła do nielegalnego ruchu oporu, zajmującego się kolportażem ulotek.

Aresztowanie i proces[edytuj | edytuj kod]

Aresztowana 20 listopada 1956 została oskarżona o morderstwo funkcjonariusza AVH, którego miała dokonać ze szczególnym okrucieństwem dwa dni wcześniej. Oskarżenie to zostało wykorzystane do wytoczenia jej oraz jej dwóm kolegom procesu pokazowego. Był to jeden z dwóch tego typu procesów przeprowadzonych po powstaniu węgierskim 1956 i jedynym, na który wpuszczono zachodnich reporterów. Niewinny wygląd dziewczyny połączony ze skrajnym barbarzyństwem, jakiego miała się dopuścić (wykonywanie dożylnych zastrzyków z benzyny i powietrza, po czym gdy ofiara nadal żyła - zadanie ciosu nożem w serce)[2] miało ukazać zachodnim mediom prawdziwą - zdaniem reżimu Kádára twarz rewolucji[3]. W jego trakcie Ilona Tóth przyznała się w pełni do stawianych jej zarzutów, próbując w ten sposób ochronić pozostałych sądzonych[potrzebny przypis]. Wszyscy zostali mimo to skazani na śmierć. Wyrok przez powieszenie wykonano 26 czerwca 1957. Jej ciało zakopano potajemnie na kwaterze 301 na Nowym Cmentarzu komunalnym w Budapeszcie.

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

Tablica pamiątkowa ku czci Ilony Tóth umieszczona na ścianie kliniki znajdującej się w XXI Dzielnicy Budapesztu
grób Ilony Tóth

Pierwszą próby rehabilitacji Ilony Tóth przeprowadzono w roku 1990, jednakże sąd odrzucił wniosek o stwierdzenie nieważności prowadzonego śledztwa. Udało się to dopiero w jedenaście lat później[4]. Obecny stan badań nad sprawą wskazuje, iż była ona całkowitą mistyfikacją - nie udało się znaleźć żadnych szczegółów dotyczących pochówku rzekomej ofiary morderstwa, w rejestrach AVH figuruje tylko jedna osoba o danych zgadzających się z podanymi na procesie, jednakże człowiek ten zakończył służbę w roku 1982 w randze pułkownika[5].

Od lat 2000 systematycznie rozwija się pamięć Ilony Tóth, nazywanej ze względu na dobrowolną ofiarę oraz przywiązanie do chrześcijaństwa[6] węgierską Joanną d’Arc. W roku 2006 XVI dzielnica Budapesztu, w której się urodziła, przyznała jej honorowe obywatelstwo, a od 2005 jest przyznawana doroczna nagroda dla studentów medycyny szczególnie oddanym swojemu powołaniu[7].

W 2016 roku Teatr Narodowy w Budapeszcie wystawił sztukę opartą na historii jej procesu[8], a jej premiera miała miejsce 21 października 2016 w Teatrze Polskim w Warszawie[9].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W powszechnej opinii Ilona Tóth traktowana jest jako niewinna ofiara procesu pokazowego i sfałszowanych dowodów. W mniejszości pojawiają się opinie, które zaburzają ten obraz. Węgierski historyk László Eörsi, na którego pracy oparł się Wojciech Maziarski, postawił tezę, iż naprawdę dokonała morderstwa, stąd przyznanie się do winy[10]. Źródłem, na którym oparł się Eörsi był niepublikowany wcześniej rosyjskojęzyczny tekst z archiwum KGB, w którym opisana jest niezidentyfikowana kobieta o pseudonimie 'Eta', z którą Eörsi utożsamił Ilonę Toth. Przeciwnego zdania jest Gabriela Muller, która opublikowała wzmiankowane źródło[11]. Twierdzi ona, że 'Eta' w rzeczywistości nazywała się Erzsébet Csontos i była związana z kilkoma grupami powstańczymi[12].

Patrz także[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tóth Ilona | Nemzeti Színház [online], nemzetiszinhaz.hu [dostęp 2017-11-18] (węg.).
  2. RUBICONline | A Rubicon tЖrtИnelmi folyСirat honlapja [online], www.rubicon.hu [dostęp 2017-11-18] (węg.).
  3. J.P. C. Matthews, Explosion: The Hungarian Revolution of 1956, s.536
  4. Elutasítás és újabb panasz - Magyar Nemzet [online], mno.hu [dostęp 2017-11-18] (węg.).
  5. B. A. James, Imagining Postcommunism: Visual Narratives of Hungary’s 1956 Revolution, s. 90
  6. B. A. James, Imagining Postcommunism: Visual Narratives of Hungary’s 1956 Revolution, s. 90, 91
  7. Tóth Ilona Díj és Emlékérem felvidékieknek | Felvidék.ma [online], felvidek.ma [dostęp 2020-04-12] (węg.).
  8. Tóth Ilonka | Nemzeti Színház [online], nemzetiszinhaz.hu [dostęp 2017-11-18] (węg.).
  9. Dziś w Warszawie ważne wydarzenie - premiera spektaklu „Ilona Toth” w wykonaniu Narodowego Teatru Węgierskiego [online], wpolityce.pl [dostęp 2017-11-18].
  10. Maziarski Wojciech, Ilona Tóth. Bohaterka narodowa ze skazą, w: "Ale Historia" nr 42, 2017-10-16, s. 2-4
  11. https://betekinto.hu/sites/default/files/betekinto-szamok/2017_1_muller_gabriella.pdf
  12. Index - Tudomány - Tóth Ilona: ártatlan vagy gyilkos? [online], index.hu [dostęp 2020-11-05] (węg.).