Przejdź do zawartości

International Tower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
International Tower
מגדל הבינלאומי
Ilustracja
International Tower
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Adres

42-44 Rothschild Boulevard,
Tel Awiw

Architekt

Pei Cobb Freed & Partners

Inwestor

First International Bank of Israel

Wysokość do dachu

132 m

Kondygnacje

32

Rozpoczęcie budowy

2003

Ukończenie budowy

2009

Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa konturowa Tel Awiwu, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „International Towerמגדל הבינלאומי”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „International Towerמגדל הבינלאומי”
Ziemia32°03′49″N 34°46′27″E/32,063611 34,774167

International Tower (hebr. מגדל הבינלאומי, Migdal ha-Bejnle'umi) – wieżowiec w osiedlu Lew ha-Ir w mieście Tel Awiw, w Izraelu. Biurowiec jest główną siedzibą First International Bank of Israel.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
International Tower

Projekt nowoczesnego drapacza chmur, który miał się stać siedzibą kierownictwa jednego z dużych izraelskich banków, przygotowało w październiku 2002 amerykańskie biuro architektoniczne Pei Cobb Freed & Partners. Koncepcja architektoniczna budynku była bardzo podobna do biurowca Bank of China Tower w Hongkongu, i miała wyrażać siłę finansową oraz przejrzystość w zarządzaniu bankiem. Pierwotny plan zakładał, że budynek będzie wyższy, jednak konieczność ochrony historycznych domów będących w otoczeniu zmusiła projektantów do zmienienia projektu.

Budowa trwała w latach 2003–2009[1].

Dane techniczne

[edytuj | edytuj kod]

Budynek ma 32 kondygnacje i wysokość 132 metrów. Jest on zbudowany w formie pięciu trójkątnych pryzmatów o różnych wysokościach, których bryły geometryczne przylegają do siebie pod kątem 30 i 30 stopni[1].

Wieżowiec wybudowano w stylu architektonicznym określanym nazwą modernizmu. Wzniesiono go z materiałów kompozytowych. Elewacja jest wykonana ze i szkła w kolorze granatowym.

Jest to pierwszy zielony wieżowiec w Izraelu, a także pierwszy w kraju budynek z podwójną ścianą kurtynową. Ściany budynku są w całości przeszklone, co pozwala na maksymalną penetrację wnętrza przez światło dzienne. Wszystkie biura i korytarze w budynku są oświetlone naturalnym światłem słonecznym. Systemy klimatyzacji ponownie wykorzystują zimne powietrze i tłoczą go w podwójną ścianę kurtynową, chłodząc w ten sposób cały budynek. Następnie ogrzane w ten sposób powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz. Jest to unikatowe rozwiązanie stosowane obecnie jedynie w Berlinie i Holandii. Wszystkie pomieszczenia są nadzorowane przez inteligentne systemy, które wyłączają sztuczne oświetlenie w biurze jeśli nie jest wykrywany ruch. Aby zmniejszyć efekt nagrzewania się budynku zastosowano zintegrowany system kontroli rolet, działający jednocześnie na całych bocznych powierzchniach biurowca. Wszystkie te rozwiązania dają duże oszczędności finansowe, przy jednoczesnym niewielkim szkodliwym oddziaływaniu na środowisko naturalne otoczenia[2].

Wykorzystanie budynku

[edytuj | edytuj kod]

Budynek będzie wykorzystywany jako nowoczesny biurowiec należący do banku First International Bank of Israel.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b First International Bank Tower. [w:] Emporis.com [on-line]. [dostęp 2010-06-19]. (ang.).
  2. Pierwsze spojrzenie na International Tower. [w:] Calcalist [on-line]. 2009-06-18. [dostęp 2010-06-19]. (hebr.).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]