Irene Abendroth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Irene abendroth.jpg

Irene Abendroth [á:b'ntro:t] właśc. Irene Thaller von Draga (ur. 14 lipca 1872 we Lwowie, zm. 1 września 1932 w Weidling) – austriacka sopranistka i pedagog muzyczna.

Śpiew studiowała w Wiedniu u Aurelii Jäger-Wilczek i w Mediolanie. W 1888 r. odbyła debiutowy koncert w Karlsbadzie. Jednak prawdziwy debiut na scenie operowej zapewniła sobie rok później w wiedeńskiej Hofoper, gdzie występowała jako stała śpiewaczka od 1894 r. W okresie 1899–1908 koncertowała w operze drezdeńskiej, aby ponownie osiąść w Wiedniu i podjąć się działalności pedagogicznej. Miała w swym ulubionym repertuarze partie z oper Giuseppe Verdiego, Gioacchia Rossiniego, Vincenza Belliniego, Gaetana Donizettiego, Giacoma Meyerbeera i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Bardzo ceniła sobie twórczość Giacoma Pucciniego będąc pierwszą w Niemczech odtwórczynią tytułowej roli w Tosce wystawionej w Dreźnie w 1902 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Mrygoń: Abendroth Irene [w:] Encyklopedia Muzyczna PWM. Część biograficzna t. I, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 1979 ​ISBN 83-224-0113-2