Isaac Pitman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Isaac Pitman

Sir Isaac Pitman (4 stycznia 1813 – 12 stycznia 1897), uszlachcony w roku 1894, stworzył w swoim czasie najczęściej używany w świecie anglojęzycznym system stenograficzny, znany jako Pitman shorthand[1]. Znany także z upowszechnienia korespondencyjnej metody nauczania.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Anglii, w miejscowości Trowbridge lub Bath.

Pitman po krótkim okresie pracy jako biuralista w fabryce tekstyliów ukończył szkołę pedagogiczną i przez 11 lat nauczał w szkołach powszechnych. W tym czasie poznał stenografię systemu Taylora. Założył prywatną szkołę technik biurowych w miejscowości Wotton-under-Edge, w której uczył stenografii. Był także członkiem Towarzystwa Wegetariańskiego i członkiem Kościoła Nowego Jeruzalem.

W 1837 ukazało się pierwsze wydanie broszury pt. Sound-Hand, w której Pitman zaprezentował pierwsze przykładowe teksty zapisane w nowym systemie stenograficznym własnego autorstwa. Izaak Pitman był zwolennikiem reformy ortografii angielskiej na bardziej fonetyczną i swój system zaprojektował pod tym kątem.

Jako wierny wyznawca Nowego Kościoła udzielał się w życiu kongregacji. W roku pierwszego wydania swojego systemu stenograficznego przyjął pełną abstynencję od napojów alkoholowych, którą rok później, w 1838, uzupełnił o wegetarianizm.

Do celów nauczania i propagacji idei pisma fonetycznego, a przy okazji swojego systemu stenograficznego założył Instytut Fonetyczny (Phonetic Institute) w Bath, gazetę Phonetic Journal oraz firmę Izaak Pitman i Synowie, która w XIX wieku stała się bodaj największą instytucją kształcenia w przedmiotach biurowych oraz jedną z pierwszych firm prowadzących stale kursy korespondencyjne na świecie. W XX w. firma podzieliła się na dwie, istniejące do dziś: Pitman Training i JHP Training.

Izaak Pitman był dziadkiem Sir Jamesa Pitmana, który wynalazł Initial Teaching Alphabet, co dowodzi, że potomkowie odziedziczyli zainteresowania fonetyką angielską.

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

  • "Well-arranged time is the surest mark of a well-arranged mind." - "Dobra organizacja czasu jest najpewniejszą oznaką uporządkowanego umysłu."
  • "I have no intention of becoming a shorthand author." - "Nie mam zamiaru zostać autorem systemu stenograficznego."

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Crystal: The Cambridge Encyclopaedia of the English Language. Cambridge: Cambridge University Press, 1995, s. 276. ISBN 0-521-40179-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona Pitman Training Strona JHP Training