Przejdź do zawartości

Trowbridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trowbridge
Ilustracja
Ratusz w Trowbridge
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

South West

Hrabstwo ceremonialne

Wiltshire

Unitary authority

Wiltshire

Wysokość

5 - 20 m n.p.m.

Populacja (2011)
• liczba ludności


32 304

Nr kierunkowy

01225

Kod pocztowy

BA14

Położenie na mapie Wiltshire
Mapa konturowa Wiltshire, po lewej znajduje się punkt z opisem „Trowbridge”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Trowbridge”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole znajduje się punkt z opisem „Trowbridge”
Ziemia51°19′N 2°13′W/51,316667 -2,216667
Strona internetowa

Trowbridge – miasto i civil parish w Anglii, stolica jednolitej jednostki administracyjnej (unitary authority) i dawnego hrabstwa Wiltshire[1]. W 2011 roku civil parish liczyła 32 304 mieszkańców[2].

Trowbridge jest położone nad rzeką Biss w zachodniej części hrabstwa Wiltshire, około 16 km na południowy wschód od miasta Bath. Nazwa miasta pochodzi od pierwszego mostu na rzece Biss - Tree Bridge (Most Drzewny). Na północy miasta przebiega Kanał Kennet Avon. Takie umiejscowienie kanału odgrywa dużą rolę w rozwoju miasta umożliwiając transport węgla z kopalni znajdujących się w hrabstwie Somerset. Miasto posiada stację kolejową położoną na Głównej Linii Wessex łączącą Bristol z Southampton.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Istnieją dowody, że obszar na którym znajduje się miasto był zamieszkany już ponad 3 000 lat temu. Trowbridge jako osada istniało już w X wieku i znane było pod nazwą Straburg. Trowbridge jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Straburg[3] i odnotowuje, że mieszkało w nim wówczas 100 mieszkańców. Począwszy od XII w. w rozwija się tutaj przemysł tekstylny, a od XVII w. miasto ulega szybkiej industrializacji. W 1820 posiadając na swoim terenie 15 fabryk było już określane jako "Manchester Zachodu" i porównywane do miast północnej Anglii, takich jak Rochdale. W XIX wieku stopniowo zmniejszało się znaczenie przemysłu włókienniczego w strukturze przemysłowej Anglii. Ta tendencja postępowała przez cały XX w, co miało duży wpływ na miasta takie jak Trowbridge. W Ostatniej fabryce, którą zamknięto w 1982, znajduje się obecnie muzeum poświęcone historii miasta i jego przemysłowej świetności. W miejscu obecnie istniejącego muzeum znajdowała się niegdyś sprawnie działająca fabryka produkująca łóżka (początkowo używająca wyrobów włókienniczych opartych na wełnie z pobliskich fabryk) - aktualnie tradycje te kontynuuje przedsiębiorstwo znane pod nazwą Airsprung Furniture Group PLC (swój początek firma miała w Trowbridge w latach 70. XIX wieku).

Kolej[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się stacja kolejowa Trowbridge.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]