Trowbridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta w Anglii. Zobacz też: jednostkę osadniczą w USA: Trowbridge.
Trowbridge
Ilustracja
Ratusz w Trowbridge
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region South West
Hrabstwo ceremonialne Wiltshire
Unitary authority Wiltshire
Wysokość 5 - 20 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

32 304
Nr kierunkowy 01225
Kod pocztowy BA14
Położenie na mapie Wiltshire
Mapa lokalizacyjna Wiltshire
Trowbridge
Trowbridge
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Trowbridge
Trowbridge
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Trowbridge
Trowbridge
Ziemia51°19′N 2°13′W/51,316667 -2,216667
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

Trowbridge – miasto i civil parish w Anglii, stolica jednolitej jednostki administracyjnej (unitary authority) i dawnego hrabstwa Wiltshire[1]. W 2011 roku civil parish liczyła 32 304 mieszkańców[2].

Trowbridge jest położone nad rzeką Biss w zachodniej części hrabstwa Wiltshire, około 16 km na południowy wschód od miasta Bath. Nazwa miasta pochodzi od pierwszego mostu na rzece Biss - Tree Bridge (Most Drzewny). Na północy miasta przebiega Kanał Kennet Avon. Takie umiejscowienie kanału odgrywa dużą rolę w rozwoju miasta umożliwiając transport węgla z kopalni znajdujących się w hrabstwie Somerset. Miasto posiada stację kolejową położoną na Głównej Linii Wessex łączącą Bristol z Southampton.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Istnieją dowody, że obszar na którym znajduje się miasto był zamieszkany już ponad 3 000 lat temu. Trowbridge jako osada istniało już w X wieku i znane było pod nazwą Straburg. Trowbridge jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Straburg[3] i odnotowuje, że mieszkało w nim wówczas 100 mieszkańców. Począwszy od XII w. w rozwija się tutaj przemysł tekstylny, a od XVII w. miasto ulega szybkiej industrializacji. W 1820 posiadając na swoim terenie 15 fabryk było już określane jako "Manchester Zachodu" i porównywane do miast północnej Anglii, takich jak Rochdale. W XIX wieku stopniowo zmniejszało się znaczenie przemysłu włókienniczego w strukturze przemysłowej Anglii. Ta tendencja postępowała przez cały XX w, co miało duży wpływ na miasta takie jak Trowbridge. W Ostatniej fabryce, którą zamknięto w 1982, znajduje się obecnie muzeum poświęcone historii miasta i jego przemysłowej świetności. W miejscu obecnie istniejącego muzeum znajdowała się niegdyś sprawnie działająca fabryka produkująca łóżka (początkowo używająca wyrobów włókienniczych opartych na wełnie z pobliskich fabryk) - aktualnie tradycje te kontynuuje przedsiębiorstwo znane pod nazwą Airsprung Furniture Group PLC (swój początek firma miała w Trowbridge w latach 70. XIX wieku).

Kolej[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się stacja kolejowa Trowbridge.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]