Isabel Pisano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Isabel Pisano
Imię i nazwisko

Isabel Pisano Calistro

Data i miejsce urodzenia

1944
Montevideo

Zawód

aktorka, scenarzystka, dziennikarka, publicystka, pisarka

Współmałżonek

Waldo de los Ríos (do 1977; jego śmierć)

Strona internetowa

Isabel Pisano Calistro (ur. 1944 w Montevideo) – urugwajska aktorka, scenarzystka, publicystka, pisarka i dziennikarka.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jako aktorka pracowała u reżyserów argentyńskich i włoskich. Wystąpiła w westernie Savage Pampas (1966) z Robertem Taylorem, komediodramacie Club de solteros (1967), dramacie Uszminkowane usta (Boquitas pintadas, 1974) jako Celina Etchepare, Casanovie (1976) Felliniego czy dreszczowcu Bigasa Luny Bilbao (1978) w roli tytułowej.

Jako korespondentka wojenna z ramienia włoskiej telewizji RAI i hiszpańskiego dziennika „El Mundo” zajmowała się konfliktami w Palestynie, Libanie, Czadzie, Iraku, Bośni i Hercegowinie, Somalii. Napisała także liczne reportaże dla Marie Claire, Oggi i Il Giornale. Była jednym z ostatnich korespondentów prasowych, który pozostawał w Bagdadzie podczas trwania Operacji Pustynna Burza[1].

Otrzymała medal hiszpańskiego Ministerstwa Kultury i została wybrana „najlepszą dziennikarką 2002 roku” przez hiszpańskie stowarzyszenie branży dziennikarskiej ARI.

Opublikowała wiele książek, głównie relacji z wywiadów, w tym Ja, terrorysta! i kontrowersyjnej Dziwki, do ostatniej napisała również scenariusz i która doczekała się ekranizacji filmowej w reżyserii Marii Lidon. Przeprowadzała rozmowy z głowami wielu państw. Z takich rozmów zrodziła się m.in. biografia szefa OWP Jasera Arafata jej autorstwa.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest wdową po argentyńskim kompozytorze, dyrygentem i aranżerem muzyki filmowej Waldo de los Ríosie, który zmarł 28 marca 1977[2]. Przez 12 lat była towarzyszką życia szefa OWP Jasera Arafata[3].

Książki[edytuj | edytuj kod]

Wydania polskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Isabel Pisano - WP Książki. Wirtualna Polska. [dostęp 2020-05-24]. (pol.).
  2. Waldo de los Ríos (1934-1977). Find a Grave. [dostęp 2020-05-24]. (ang.).
  3. Así asesinaron a Arafat. „La República”. [dostęp 2020-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-24)]. (hiszp.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]