Związek Ojczyźniany i Res Publica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Isamaa ja Res Publica Liit)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Związek Ojczyźniany i Res Publica
Lider Helir-Valdor Seeder
Data założenia 2006
Ideologia polityczna konserwatywny liberalizm
chrześcijańska demokracja
Europejska Grupa
Parlamentarna
Europejska Partia Ludowa
Barwy niebieska
Strona internetowa

Związek Ojczyźniany i Res Publica[1] (est. Isamaa ja Res Publica Liit, IRL) – estońska partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym i chadeckim.

Ugrupowanie powstało na kongresie zjednoczeniowym 4 czerwca 2006, kiedy to doszło do połączenia dwóch centroprawicowych, opozycyjnych formacji – Związku Ojczyźnianego i partii Res Publica. Oba stronnictwa znajdowały się wówczas w kryzysie, pierwsze doznało porażki w wyborach z 2003, drugie zaczęło być marginalizowane po dymisji premiera Juhana Partsa.

Nowe ugrupowanie pozostało członkiem Europejskiej Partii Ludowej[2]. Na jego czele stanęli jako współprzewodniczący liderzy obu partii założycielskich, Tõnis Lukas (Związek Ojczyźniany) i Taavi Veskimägi (Res Publica). IRL wziął udział w wyborach parlamentarnych w 2007, zdobywając 17,9% poparcia i 19 mandatów w Zgromadzeniu Państwowym[3]. Partia weszła w skład nowej koalicji rządzącej współtworzącej gabinet Andrusa Ansipa, a jej przedstawicielka, Ene Ergma, została przewodniczącą parlamentu.

W 2007 na lidera ugrupowania powołano byłego dwukrotnego premiera Marta Laara. 28 stycznia 2012 funkcję przewodniczącego objął Urmas Reinsalu, zaś na honorowego prezesa wybrano Marta Laara[4].

W 2009 i w 2014 Tunne Kelam uzyskiwał mandat europosła jako jedyny z kandydatów IRL. W 2011 partia uzyskała 20,5% głosów i 23 mandaty, zajmując trzecie miejsce[3] i odnawiając koalicję z Estońską Partią Reform w ramach trzeciego rządu Andrusa Ansipa. W 2014 po zmianie gabinetu i objęciu urzędu premiera przez Taaviego Rõivasa partia znalazła się w opozycji.

W wyborach w 2015 partia odnotowała słabszy rezultat – 13,7% głosów i 14 mandatów[5]. Powróciła natomiast do koalicji rządowej, współtworząc nowy gabinet Taaviego Rõivasa[6]. W tym samym roku na czele ugrupowania stanął Margus Tsahkna[7]. W listopadzie 2016 chadecy opuścili koalicję rządową[8], po czym w tym samym miesiącu współtworzyli nową z centrystami i socjaldemokratami[9], wchodząc w skład rządu Jüriego Ratasa. W 2017 przywództwo w partii objął Helir-Valdor Seeder[10].

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]