Isamaa ja Res Publica Liit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Isamaa ja Res Publica Liit
Lider Margus Tsahkna
Data założenia 2006
Deklarowana
ideologia polityczna
konserwatywny liberalizm
chrześcijańska demokracja
Europejska Grupa
Parlamentarna
Europejska Partia Ludowa
Barwy niebieska
strona oficjalna

Związek Ojczyźniany i Res Publica[1] (est. Isamaa ja Res Publica Liit, IRL) – estońska partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym i chadeckim.

Ugrupowanie powstało na kongresie zjednoczeniowym 4 czerwca 2006, kiedy to doszło do połączenia dwóch centroprawicowych, opozycyjnych formacji – Związku Ojczyźnianego i partii Res Publica. Oba stronnictwa znajdowały się wówczas w kryzysie, pierwsze doznało porażki w wyborach z 2003, drugie zaczęło być marginalizowane po dymisji premiera Juhana Partsa.

Nowe ugrupowanie pozostało członkiem Europejskiej Partii Ludowej[2]. Na jego czele stanęli jako współprzewodniczący liderzy obu partii założycielskich, Tõnis Lukas (Związek Ojczyźniany) i Taavi Veskimägi (Res Publica). IRL wziął udział w wyborach parlamentarnych w 2007, zdobywając 17,9% poparcia i 19 mandatów w Zgromadzeniu Państwowym[3]. Partia weszła w skład nowej koalicji rządzącej współtworzącej gabinet Andrusa Ansipa, a jej przedstawicielka, Ene Ergma, została przewodniczącą parlamentu.

W 2007 na lidera ugrupowania powołano byłego dwukrotnego premiera Marta Laara. 28 stycznia 2012 funkcję przewodniczącego objął Urmas Reinsalu, zaś na honorowego prezesa wybrano Marta Laara[4].

W 2009 i w 2014 Tunne Kelam uzyskiwał mandat europosła jako jedyny z kandydatów IRL. W 2011 partia uzyskała 20,5% głosów i 23 mandaty, zajmując trzecie miejsce[3] i odnawiając koalicję z Estońską Partią Reform w ramach trzeciego rządu Andrusa Ansipa. W 2014 po zmianie gabinetu i objęciu urzędu premiera przez Taaviego Rõivasa partia znalazła się w opozycji. W wyborach w 2015 partia odnotowała słabszy rezultat – 13,7% głosów i 14 mandatów[5]. Powróciła natomiast do koalicji rządowej, współtworząc nowy gabinet Taaviego Rõivasa[6]. W tym samym roku na czele ugrupowania stanął Margus Tsahkna[7].

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy