Ivica Račan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ivica Račan
Ivica Račan small.jpg
Data i miejsce urodzenia 24 lutego 1944
Ebersbach/Sa.
Data i miejsce śmierci 29 kwietnia 2007
Zagrzeb
Premier Chorwacji
Okres od 27 stycznia 2000
do 23 grudnia 2003
Przynależność polityczna Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji
Poprzednik Zlatko Mateša
Następca Ivo Sanader
Odznaczenia
Wielki Order Królowej Jeleny (Chorwacja)

Ivica Račan (ur. 24 lutego 1944 w Ebersbach/Sa., zm. 29 kwietnia 2007 w Zagrzebiu) – chorwacki polityk, premier Chorwacji w latach 2000-2003, przewodniczący Socjademokratycznej Partii Chorwacji (Socialdemokratska Partija Hrvatske, SPH).

Biografia[edytuj]

Urodził się w Ebersbach/Sa. w Niemczech, gdzie jego matka została wysłana do obozu pracy w czasie II wojny światowej. Razem z nią przeżył bombardowanie Drezna w 1945.

Kariera polityczna[edytuj]

W socjalistycznej Jugosławii, Račan był członkiem Komunistycznej Ligi Chorwacji. W latach 70. i 80. zajmował w jej strukturach różne stanowiska, by w 1989 zostać jej liderem. W okresie od grudnia 1989 do 1990 był przewodniczącym Związku Komunistów Chorwacji.

W 1990 uczestniczył w kongresie Związku Komunistów Jugosławii, na którym partia słoweńska postanowiła opuścić jej struktury. Račan poparł stanowisko słoweńskie. Po upadku komunizmu w Jugosławii, utworzył Socjaldemokratyczną Partię Chorwacji. W pierwszych wyborach w Chorwacji w 1990, jego partia zajęła drugie miejsce.

Wybory parlamentarne w 2000 przyniosły sukces socjaldemokratom i w rezultacie Račan stanął na czele rządu, w skład którego weszło sześć ugrupowań koalicyjnych. Račan uważany był za nowego lidera, który skończy z autorytarnymi rządami i nacjonalistyczną przeszłością. Działanie jego rządu było jednak znacznie utrudnione, gdyż kompromis wśród sześciu partii nie przychodził łatwo. Rząd dotykały kryzysy polityczne, m.in. w 2002, gdy jedna z partii koalicyjnych sprzeciwiła się podpisaniu porozumienia ze Słowenią o współpracy przy elektrowni jądrowej w Kršku.

Po wyborach w 2003 socjaldemokraci utracili władzę. Obecnie są największa siłą opozycyjną w parlamencie, przewodzą również w wielu sondażach.

Coda[edytuj]

Zmarł w 2007 na skutek choroby nowotworowej.