Józef Albin Herbaczewski
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Miejsce spoczynku |
cmentarz Rakowicki w Krakowie |
Zawód, zajęcie |
Józef Albin Herbaczewski, Juozapas Albinas Herbačiauskas (ur. 20 października 1876 w Łankieliszkach, zm. 3 grudnia 1944 w Krakowie) – poeta litewski piszący po litewsku i po polsku, twórca litewskiego ekspresjonizmu, a także dramaturg, krytyk literacki, publicysta i tłumacz.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Pochodził z Suwalszczyzny. W latach 1901–1906 studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Razem z Adomasem Varnasem założył w 1904 w Krakowie litewskie stowarzyszenie społeczno-kulturalne "Ruta". Związany był z kabaretem Zielony Balonik, w którym recytował swoje wiersze (Tadeusz Boy-Żeleński wspomina o nim w rozdziale Sukurmukur książki Znaszli ten kraj?... i inne wspomnienia). Publikował także w czasopiśmie "Museion" artykuły o tematyce litewskiej. Do roku 1924 był w Krakowie lektorem języka litewskiego, a w latach 1924-1935 pracował na Uniwersytecie w Kownie jako lektor języka polskiego i wykładowca literatury polskiej. Od 1933 mieszkał w Warszawie. Mimo że był zwolennikiem niepodległości Litwy, popierał zbliżenie polsko-litewskie. Zmarł w Krakowie ewakuowany po powstaniu warszawskim.
Materiały archiwalne Józefa Herbaczewskiego znajdują się w PAN Archiwum w Warszawie pod sygnaturą III-156[1].
Twórczość
[edytuj | edytuj kod]Do jego najważniejszych utworów należy groteskowy, ekspresjonistyczny dramat Potępienie (1906) i zbiory esejów – I nie wódź nas na pokuszenie... Szkicowane wizerunki dusz współcześnie wybitnych na tle myśli dziejowej (1911)[2] i Amen. Ironiczna nauka dla umysłowo dojrzałych dzieci (1913)[3]. W utworach tych przeciwstawiał myśl chrześcijańską modnemu w okresie modernizmu okultyzmowi i satanizmowi, w tendencjach kulturowych epoki dostrzegając "obłęd antyreligijny". Na podobnym tle krytykował ostro twórczość Wyspiańskiego, Micińskiego, Żeromskiego i Brzozowskiego. Bardzo podkreślał także wychowawcze funkcje sztuki. Jako krytyk literatury odznaczał się ostrością sądów i pamfletowym ujmowaniem zagadnień. W publicystyce podejmował tematy pojednania i zbliżenia polsko-litewskiego, m.in. w książkach Odrodzenie Litwy wobec idei polskiej (1905)[4], Głos bólu. Sprawa odrodzenia narodowego Litwy w związku ze sprawą wyzwolenia narodowego Polski (1912)[5].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Spis inwentarzy, Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie, [dostęp 2024-03-15].
- ↑ Józef Albin Herbaczewski , I nie wódź nas na pokuszenie : szkicowane wizerunki dusz współcześnie wybitnych na tle myśli dziejowej [online], polona.pl [dostęp 2019-10-15] .
- ↑ Józef Albin Herbaczewski , Amen : ironiczna nauka dla umysłowo dojrzałych dzieci [online], polona.pl [dostęp 2019-10-15] .
- ↑ Józef Albin Herbaczewski , Odrodzenie Litwy wobec idei polskiej [online], polona.pl [dostęp 2019-10-15] .
- ↑ Józef Albin Herbaczewski , Głos bólu : (sprawa odrodzenia narodowego Litwy w związku ze sprawą wyzwolenia narodowego Polski) [online], polona.pl [dostęp 2019-10-15] .
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Artur Hutnikiewicz: Młoda Polska. Wyd. IX – 5 dodruk. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, s. 429, seria: Wielka Historia Literatury Polskiej. ISBN 978-83-01-13850-9.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Absolwenci i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego (okres zaborów)
- Litewscy pisarze
- Litewscy pisarze polskojęzyczni
- Litewscy tłumacze
- Pisarze Młodej Polski
- Pisarze związani z Kownem
- Pisarze związani z Krakowem
- Pisarze związani z Warszawą
- Pochowani na cmentarzu Rakowickim
- Polscy Litwini
- Polscy poeci XX wieku
- Urodzeni w 1876
- Wykładowcy Uniwersytetu Witolda Wielkiego
- Zmarli w 1944