Józef Mital

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Mital
Data urodzenia

1905

Data śmierci

1943

Okres

od 1929

Przynależność polityczna

Zjednoczenie Lewicy Chłopskiej Samopomoc

Okres

od 1931

Przynależność polityczna

Komunistyczna Partia Polski

Okres

od 1942

Przynależność polityczna

Polska Partia Robotnicza

Odznaczenia
Order Krzyża Grunwaldu III klasy

Józef Mital ps. Gruby Józek (ur. 4 października 1906 w Jasieńcu Soleckim w powiecie zwoleńskim, zm. we wrześniu 1943 w Radomiu)[potrzebny przypis] – działacz polskiego ruchu ludowego[1] i komunistycznego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły powszechnej pracował jako robotnik folwarczny i uzyskał kwalifikacje kołodzieja. W kwietniu 1929 wstąpił do KPP i po pewnym czasie objął funkcję sekretarza Komitetu Gminnego KPP Grabów Stary. Prowadził agitację wśród robotników rolnych i chłopów jako członek legalnie działającej organizacji Zjednoczenie Lewicy Chłopskiej Samopomoc. Po jej delegalizacji w maju 1931 znalazł się pod obserwacją policji. W tym roku został aresztowany pod zarzutem organizowania strajku w majątku Wacławów, gdzie sam pracował, po kilku tygodniach zwolniony z braku wystarczających dowodów.

W 1931 został członkiem Komitetu Dzielnicowego (KD) KPP Lipsko. 14 stycznia 1937 wybrany sekretarzem KD KPP Lipsko i dokooptowany do Komitetu Okręgowego (KO) KPP Radom. W czerwcu 1934 ponownie osadzony w areszcie śledczym, po blisko rocznym śledztwie uniewinniony. We wrześniu 1937 po raz trzeci aresztowany pod zarzutem agitacji na rzecz strajku chłopskiego i osadzony w obozie w Berezie Kartuskiej, gdzie przebywał do września 1939. W czasie okupacji był jednym z pierwszych organizatorów PPR na terenie Kielecczyzny. Wszedł w skład KO PPR Radom w chwili jego wyłonienia w lutym 1942. Z ramienia KO PPR nawiązał kontakt z aktywem komunistycznym dawnej dzielnicy Lipsko i w oparciu o KO w marcu 1942 został utworzony KD PPR Dzielnicy Nadwiślańskiej. Jako członek KO PPR opiekował się dzielnicami PPR Radom i Nadwiślańska (później Chotcza-Józefów). Planował i współorganizował wiele akcji bojowych wykonywanych przez oddziały partyzanckie i grupy wypadowe GL na terenie powiatów Radom, Kozienice i Iłża. Od końca maja do sierpnia 1943 pełnił obowiązki sekretarza KO PPR.

Zginął w niewyjaśnionych bliżej okolicznościach we wrześniu 1943. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Grunwaldu III kl. Jego imię nadano szkole podstawowej w Kazanowie w powiecie zwoleńskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzywna 1984 ↓, s. 152.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Polski Słownik Biograficzny t. XXI, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1976.
  • Edward Gronczewski, Walczyli o Polskę Ludową, Warszawa 1982.
  • Józef Grzywna: Zjednoczenie Lewicy Chłopskiej Samopomoc w woj. kieleckim w latach 1928-1931. Warszawa - Kraków: 1984.