Józef (Kurcewicz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef
Biskup suzdalski i tarusski
ilustracja
Kraj działania

Carstwo Rosyjskie

Data urodzenia

ok. 1580

Data i miejsce śmierci

15 czerwca 1642
okolice Kazania

Biskup suzdalski i tarusski
Okres sprawowania

1625–1634

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne

przed 1621

Prezbiterat

przed 1621

Chirotonia biskupia

1621

Józef, nazwisko świeckie Kurcewicz (zm. 5 czerwca?/15 czerwca 1642 w okolicach Kazania[1]) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1621 został wyświęcony na biskupa włodzimiersko-brzeskiego przez patriarchę jerozolimskiego Teofana. W 1625 uciekł z Rzeczypospolitej do Rosji, według różnych źródeł z powodu ucisku polskich władz[1][2]. Zdaniem W. Pietruszki Józef zbiegł z Włodzimierza, gdyż całkowicie zdyskredytował się w oczach wiernych swoim niemoralnym zachowaniem i nieokreślonymi związkami z unitami, zaś w Rosji fałszywie przedstawił siebie jako ofiarę ucisku wyznaniowego[3]. Patriarcha Filaret powierzył mu zarząd eparchii suzdalskiej[2].

W 1634 Józef został pozbawiony urzędu przez nowego patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Joazafa, po przeprowadzonym przez niego śledztwie w sprawie prowadzenia przez hierarchę niemoralnego trybu życia. Józef został zmuszony do zamieszkania w Monasterze Antoniewo-Sijskim, lecz nie odebrano mu godności biskupiej. Jeszcze w tym samym roku z klasztoru, w którym osadzono byłego biskupa suzdalskiego napłynęły informacje o braku zmiany w jego zachowaniu, wskutek czego został przeniesiony do Monasteru Sołowieckiego. W 1642, już po śmierci patriarchy Joazafa, Józef został na własne życzenie przeniesiony do Ziłantowskiego Monasteru Zaśnięcia Matki Bożej k. Kazania[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]