J.D. Tippit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
J.D. Tippit
Ilustracja
Tablica pamiątkowa przy skrzyżowaniu w Dallas gdzie zastrzelono J.D. Tippita
Data i miejsce urodzenia 18 września 1924
Clarksville, Teksas
Data i miejsce śmierci 22 listopada 1963
Dallas, Teksas
Przyczyna śmierci zabójstwo
Miejsce spoczynku Laurel Land Memorial Park, Dallas
Zawód, zajęcie Policjant
Odznaczenia
Brązowa Gwiazda (Stany Zjednoczone)
Strona internetowa

J.D. Tippit (ur. 18 września 1924 w Clarksville, zm. 22 listopada 1963 w Dallas) – amerykański policjant służący w Dallas Police Department. Według ustaleń komisji Warrena, został zastrzelony 22 listopada 1963 na ulicy w Dallas przez Lee Harveya Oswalda – domniemanego zabójcę prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego. Okoliczności śmierci Tippita budzą kontrowersje[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

J.D. Tippit służył od 1952 w Departamencie Policji w Dallas. Był drugowojennym weteranem United States Army odznaczonym Brązową Gwiazdą.

22 listopada 1963 około 13:14 po 45 minutach od zastrzelenia prezydenta Kennedy’ego, Tippit zatrzymał na ulicy podejrzanego Lee Harveya Oswalda, który szedł na piechotę i pasował do ogólnego opisu nadawanego przez policyjne radio. Po wezwaniu przez Tippita, Oswald podszedł do radiowozu i rozmawiali przez otwarte okno. Gdy po krótkiej rozmowie Tippit wysiadł z radiowozu, Oswald nagle wyciągnął rewolwer i strzelił trzykrotnie z bliskiej odległości do policjanta. Gdy Tippit upadł, został po raz czwarty trafiony przez Oswalda, co okazało się śmiertelnym strzałem. Obywatel, który był świadkiem zabójstwa, skorzystał z policyjnego radia i powiadomił innych policjantów o strzelaninie[2].

J.D. Tippit zostawił żonę, córkę i dwóch synów. Pochowano go 25 listopada 1963 na cmentarzu Laurel Land Memorial Park w Dallas[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]