Jacques Ellul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacques Ellul
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 stycznia 1912
Bordeaux

Data i miejsce śmierci

19 maja 1994
Bordeaux

Jacques Ellul (ur. 6 stycznia 1912 w Bordeaux, zm. 19 maja 1994 tamże) – francuski historyk, teolog protestancki, socjolog, teoretyk chrześcijańskiego anarchizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku lat 18 został żarliwym chrześcijaninem. W wieku 19 lat rozpoczął studia nad Kapitałem Marksa, wtedy też zapisał się na studia prawnicze. Po studiach, w 1936 roku doktoryzował się w naukach prawniczych na podstawie pracy zatytułowanej Etude sur l’évolution et la nature juridique du Mancipium. W 1943 roku zdał egzamin habilitacyjny (agrégation) w dziedzinie prawa rzymskiego i historii prawa i podjął pracę na Uniwersytecie w Bordeaux (1944–1980), równocześnie wykładał w Instytucie Studiów Politycznych w Bordeaux historię instytucji i historię społeczną.

Związany w latach trzydziestych z ruchem personalistów, był animatorem wraz z Bernardem Charbonneau grupy myślicieli bliskich czasopismu Esprit oraz grupy Ordre nouveau. Podjął wówczas rozmyślania na temat rozwoju współczesnego mu społeczeństwa i śmierci świata agrarnego – postępującej technicyzacji i normalizacji człowieka i jego środowiska (zapoczątkowując analizę problemów ekologicznych). Przeprowadził pogłębiona krytykę społeczeństwa, które nazwał la société technicienne; technika staje się według niego podstawowym determinantem społeczeństwa przemysłowego, narzuca ludziom własne normy i wartości postępu technicznego, które odsuwają na boczny tor człowieka, jego potrzeby, kulturę oraz naturę.

Jest uważany, wraz z Ivanem Illichem, za ojca tez zwolnienia rozwoju oraz prostoty w stylu życia określanych mianem ekologii politycznej.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Po polsku ukazała się jego książka Anarchia i chrześcijaństwo[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacques Ellul: Anarchia i chrześcijaństwo. przeł. Justyna Gru i Aleksandra Dudra. Kraków, Poznań: Oficyna „Bractwa Trojka”, 2015, s. 136. ISBN 978-83-939965-4-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]