Chrześcijański anarchizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrześcijański anarchizm – pogląd, według którego jedyną „instytucją” (a dokładniej osobą), przed którą odpowiada chrześcijanin, jest Bóg, opisany w nauce głoszonej przez Jezusa Chrystusa.

Niektórzy chrześcijańscy anarchiści są pacyfistami i przeciwstawiają się stosowaniu wszelkich form przemocy, czy to w ataku, czy w obronie własnej. Czują oni, że ziemskie instytucje, takie jak rząd czy kościół, nie powinny mieć władzy nad nimi. Wierzą, że szukające wolności jednostki zostaną obdarzone łaską Boga tylko wtedy, gdy nadstawią drugi policzek.

Chrześcijańscy anarchiści powołują się często na książkę Lwa Tołstoja (1828-1910) Królestwo Boga jest wewnątrz Ciebie (1894). Tołstoj postulował w niej społeczeństwo oparte na wolności, braku przemocy, współczuciu, sam jednak zawsze odżegnywał się od wszelkich związków z anarchizmem.

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni.
Mt 7:1
Ale Jezus zwoławszy ich, rzekł im:
Wiecie, iż ci, którym się zda, że władzę mają nad narody, panują nad nimi, a którzy z nich wielcy są, moc przewodzą nad nimi. Lecz nie tak będzie między wami; ale ktobykolwiek chciał być wielkim między wami, będzie sługą waszym;
Mk 10:42-43
Wy według ciała sądzicie; ale ja nikogo nie sądzę.
J 8:15


Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Według krytyków anarchizm jest niemożliwy do pogodzenia z chrześcijaństwem. Wskazują przy tym na liczne fragmenty Nowego Testamentu, zwłaszcza na fragment Listu do Rzymian mówiący o ustanowieniu władzy przez Boga i pożytkach wynikających z jej istnienia jako Bożego narzędzia dla zaprowadzania sprawiedliwości:

Każda dusza niech będzie zwierzchnościom wyższym poddana: boć nie masz zwierzchności, tylko od Boga; a te, które są zwierzchności, od Boga są postanowione.

A tak, kto się zwierzchności sprzeciwia, Bożemu się postanowieniu sprzeciwia; a którzy się sprzeciwiają, sami sobie potępienie zjednają. Albowiem przełożeni nie są na postrach dobrym uczynkom, ale złym. A chcesz się nie bać zwierzchności, czyń, co jest dobrego, a będziesz miał pochwałę od niej; Bożym bowiem jest sługą tobie ku dobremu. Ale jeśli uczynisz, co jest złego, bój się; boć nie darmo miecz nosi, gdyż jest sługą Bożym, mszczącym się w gniewie nad czyniącym, co jest złego.

Rz. 13,1-4

Krytycy przytaczają także zawartą w Ewangelii wypowiedź samego Jezusa dotyczącą konieczności płacenia podatków.

Z tych powodów idee anarchistyczne znajdują posłuch przede wszystkim wśród przedstawicieli chrześcijaństwa liberalnego, podważającego absolutny autorytet Biblii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]