Jacques Roumain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacques Roumain
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1907
Port-au-Prince
Data i miejsce śmierci 18 sierpnia 1944
Port-au-Prince
Narodowość haitańska
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dzieła
  • Bois D'ébène
  • Gouverneurs de la Rosée

Jacques Roumain (ur. 4 czerwca 1907, zm. 18 sierpnia 1944) – haitański pisarz i polityk, komunista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pisarz urodził się 2 czerwca 1907 w zamożnej rodzinie haitańskiej. Jego dziadek, Tancrède Auguste, był prezydentem kraju w latach 1912-1913. Jacques Roumain uczęszczał do katolickiej szkoły w rodzinnym mieście, a następnie kształcił się w Belgii, Szwajcarii, Francji, Niemczech i Hiszpanii. Po powrocie na Haiti założył czasopismo „La Revue Indigene: Les Arts et La Vie”, na łamach którego publikowali Philippe Thoby-Marcelin, Carl Brouard i Antonio Vieux.

Walczył przeciwko amerykańskiej okupacji wyspy, która trwała od 1915 do 1934. W 1934 założył Haitańską Partię Komunistyczną. Działalność na tym polu była przyczyną częstych aresztowań Roumaina i wreszcie wydalenia go z kraju za prezydentury Sténio Vincenta.

Podczas wygnania pisarz związał się z wieloma afrykańskimi twórcami – m.in. z Langstonem Hughesem. Współpracował z Columbia University w Nowym Jorku, prowadząc badania etnologiczne. Po zmianie rządów na Haiti mógł powrócić do kraju, gdzie założył centrum badań zajmujące się etnologią. W 1934 został przez prezydenta Élie Lescota wysłany jako dyplomata do Meksyku, gdzie powstały dwa jego najbardziej znane dzieła: tomik poezji Bois D'ébène oraz powieść Gouverneurs de la Rosée, które wywarły wpływ na twórczość innych haitańskich pisarzy i poetów.

Jacques Roumain zmarł 18 sierpnia 1944. Powody śmierci nie są znane.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pedro L. San Miguel, San Miguel, Pedro Luis: The imagined island: history, identity, utopia in Hispaniola. Chapel Hill: University of North Carolina Press, 2005. ISBN 0-8078-5627-4.
  • Patricia Schutt-Ainé: Haiti, a basic reference book: general information on Haiti. Miami, Fla., U.S.A.: Librairie Au Service de la Culture, 1994. ISBN 0-9638599-0-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]