James McGrigor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
James McGrigor
Ilustracja
1. baronet
Data i miejsce urodzenia

9 kwietnia 1771
Cromdale

Data i miejsce śmierci

2 kwietnia 1858
Londyn

Ojciec

Colquhoun McGrigor of Inneregny

Matka

Anne Grant

Żona

Mary Grant

Dzieci

Sir Charles Rhoderick McGrigor, 2. baronet;
Walter James McGrigor of Inneregny;
Jane Grant McGrigor of Inneregny

Odznaczenia
Odznaka Baroneta (Wielka Brytania) Krzyż Komandorski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Odznaka Rycerza Kawalera (Wielka Brytania) Order Półksiężyca (Imperium Osmańskie) Order Gwelfów (Hanower) Wielki Oficer Orderu Wieży i Miecza (Portugalia)

Sir James McGrigor, 1. baronet (ur. 9 kwietnia 1771 w Cromdale, zm. 2 kwietnia 1858 w Londynie) – szkocki arystokrata, lekarz, chirurg wojskowy i botanik[1].

Był synem Colquhouna McGrigora, handlarza tkanin z Aberdeen, i jego żony Anne Grant. Urodził się 9 kwietnia 1771 w Cromdale, Inverness-shire, w 1788 roku ukończył studia (Master of Arts) na Uniwersytecie w Aberdeen. W 1789 zaczął studia medyczne na Uniwersytecie Edynburskim, otrzymał tytuł lekarski pod koniec 1799 lub na początku 1800 roku. Brał udział w kampaniach wojskowych w Niderlandach (gdzie zaraził się tyfusem), Egipcie, Indiach, Indiach Zachodnich i na Półwyspie Iberyjskim. Był naczelnym chirurgiem oddziałów brytyjskich w Portugalii i Hiszpanii w ostatnich latach wojny na Półwyspie Iberyjskim. W tym okresie nawiązał przyjaźń z ich dowódcą, księciem Wellingtonem[1].

23 czerwca 1810 roku ożenił się z Mary Grant, mieli dwóch synów Charlesa Rhodericka i Waltera Jamesa oraz córkę Jane[1].

McGrigor powrócił do Wielkiej Brytanii przed bitwą pod Waterloo i w 1814 otrzymał Odznakę Rycerza Kawalera. W 1821 roku został wybrany pierwszym przewodniczącym Medico-Botanical Society of London, założonego przez dr. Johna Frosta w celu skatalogowania roślin leczniczych. 30 września 1831 otrzymał tytuł baroneta, a w 1850 Order Łaźni. W dużej mierze był odpowiedzialny za utworzenie Royal Army Medical Corps, pełnił także funkcję rektora Uniwersytetu w Aberdeen[1].

Odznaczony był również portugalskim Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Wieży i Miecza, osmańskim Orderem Półksiężyca i hanowerskim Orderem Gwelfów[1].

Zmarł 2 kwietnia 1858 w swojej rezydencji w Londynie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Mary McGrigor, James McGrigor: Sir James McGrigor: The Scalpel and the Sword. The Autobiography of the Father of Army Medicine. Dalkeith [Scotland]: Scottish Cultural Press, 2000. ISBN 1-84017-035-2.