James Oliver Curwood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Oliver Curwood
Ilustracja
James Oliver Curwood na rysunku Jamesa Montgomeryego
Data i miejsce urodzenia

12 czerwca 1878
Owosso

Data i miejsce śmierci

13 sierpnia 1927
Owosso

Narodowość

amerykańska

Język

angielski

Dziedzina sztuki

powieść przygodowa

Ważne dzieła
  • Szara wilczyca
  • Włóczęgi północy

James Oliver Curwood (ur. 12 czerwca 1878 w Owosso, Michigan, zm. 13 sierpnia 1927 tamże) – amerykański pisarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w stanie Michigan, w małym miasteczku Owosso. Ojciec jego spokrewniony był z angielskim pisarzem marynistą Frederickiem Marryatem, matka pośród przodków miała członków plemienia Mohawk.

Curwood spędził dzieciństwo na fermie w stanie Ohio, a mając kilkanaście lat wyruszył w długą wędrówkę po sąsiednich stanach; polował na dzikie zwierzęta, próbował handlu skórami, a przede wszystkim poznał i pokochał surową przyrodę, która później stała się tłem jego powieści. W latach 1898–1900 Curwood studiował na uniwersytecie stanu Michigan, a następnie pracował w Detroit jako reporter. W roku 1908 wydał swoją pierwszą książkę pt. „The Courage of Captain Plum”. Wkrótce twórczość literacka stała się jego pasją. Materiał do swoich powieści czerpał z obserwacji w czasie swych podróży po rozległych przestrzeniach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zapuszczał się na tereny oddalone o setki mil od cywilizacji, poznawał twarde życie traperów i poszukiwaczy złota, a także życie zwierząt Dalekiej Północy.

Najbardziej znane powieści Curwooda to „Włóczęgi Północy” i „Szara Wilczyca” – ze zwierzętami w roli głównych bohaterów oraz „Łowcy wilków”, „Łowcy złota”, „Dolina Ludzi Milczących” i „Najdziksze serca” – książka o przygodach mieszkańców północnych rejonów Kanady: traperów, policjantów i zakochanych.

Pisarstwo Curwooda było popularne w Polsce. Polscy czytelnicy mogli, jako jedyni na świecie, poznać kontynuację przygód bohaterów Łowców wilków i Łowców złota w książce Łowcy przygód, napisanej przez tłumaczkę dzieł Curwooda Halinę Borowikową, występującą pod pseudonimem literackim „Jerzy Marlicz”,

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]