Jan Skłodowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Skłodowski
Ilustracja
Jan Skłodowski podczas wyjazdu na Laudę, wrzesień 2016 roku
Data i miejsce urodzenia

1950
Warszawa

Zawód, zajęcie

historyk, publicysta, działacz na rzecz Kresów Wschodnich

Tytuł naukowy

doktor

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Stanowisko

Założyciel i prezes Stowarzyszenia „Res Carpathica”

Odznaczenia
Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Jan Tadeusz Skłodowski (ur. 1950 w Warszawie) – polski historyk, doktor nauk humanistycznych, fotografik, pisarz, podróżnik, badacz Kresów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Członek założyciel i prezes Stowarzyszenia „Res Carpathica”[1]. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki[2], Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego[3] i Związku Polskich Artystów Fotografików[4]. Współpracuje z Instytutem Sztuki i Instytutem Historii PAN, Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbył ponad 50 podróży badawczo-inwentaryzacyjnych na tereny Litwy, Łotwy, Słowacji i Ukrainy. Uczestnik i autor referatów na międzynarodowe kongresy „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej” (2009, 2012, 2015, 2018)[5] oraz "Dialogi Dwóch Kultur w Krzemieńcu, Ukraina" (2011–2017).

Jest autorem 12 książek i albumów oraz ponad 130 artykułów (m.in. w periodykach: „Bunt Młodych Duchem”[6], „Cenne, Bezcenne/Utracone”[7], „Kurier Galicyjski”, „Lwowskie Spotkania”, „Nasza Rota”, "Pamiętnik Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego", „Płaj-Almanach Karpacki”[8], "Res Carpathica", „Semper Fidelis”, „Spotkania z Zabytkami”, „Twórczość”, "Wierchy", "Witkacy!") oraz licznych wystaw fotograficznych w kraju (m.in. w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Domu Polonii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”) i za granicą (m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, Uniwersytecie w Nantes, Instytucie Polskim w Wilnie, Muzeum Diecezji Żmudzkiej w Worniach, Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu) poświęconych ziemiom oraz dziedzictwu kulturowemu terenów wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Przewodniczący, powołanego w Towarzystwie Karpackim, Komitetu Obchodów Jubileuszu 100-lecia walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich 1914-2014[9]. W 2009 otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Od lat działa na rzecz upamiętnienia polskich śladów na Litwie, w Rumunii i Ukrainie. Z jego inicjatywy powstały tablice pamiątkowe na kościele św. Agaty w Wodoktach, katedrze w Telszach, na budynku dawnego kolegium jezuickiego w Krożach[10][11][12], w Muzeum "Memoriał" w Syhocie Marmaroskim, na cmentarzu legionistów w Rafajłowej (dziś: Bystryci) oraz w kościele Wniebowzięcia NMP w Nadwórnej.

Jan Skłodowski podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej braci Gabriela i Stanisława Narutowiczów na murach katedry w Telszach

Książki i albumy[edytuj | edytuj kod]

  • Zakopane i Tatry na starych pocztówkach. Wydawnictwo "Sport i Turystyka", Warszawa, 1992
  • Tatry i Podhale w drzeworycie. Wydawnictwo "Sport i Turystyka", Warszawa, 1993
  • Huculszczyzna w grafice polskiej. Wydawnictwo Górskie, Poronin, 2005
  • Krzemieniec – Ateny Wołyńskie. Wydawnictwo "Ad Oculos", Warszawa-Rzeszów, 2006
  • Rzeczpospolita Rafajłowska. Na szlaku II Brygady Legionów Polskich w Karpatach. Bellona, Warszawa, 2009
  • Huculszczyzna (współautor z Krzysztofem Hejke i Jackiem Wnukiem). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań, 2010
  • Cmentarze na Żmudzi. Polskie ślady przeszłości Obojga Narodów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa, 2013
  • Rafajłowa - huculska wieś w Karpatach Wschodnich. Wydawnictwo "Ruthenus" - Instytut POLONIKA, Krosno-Warszawa, 2018
  • Zapomniane uczelnie Rzeczypospolitej - Kroże, Krzemieniec, Podoliniec. Instytut POLONIKA, Warszawa, 2019
  • Zaleszczyki. Riwiera przedwojennej Polski, Wydawnictwo Księży Młyn, Łódź, 2021
  • Druskieniki. Kurort przedwojennej Polski, Wydawnictwo Księży Młyn, Łódź, 2022
  • Worochta. Drugie Zakopane przedwojennej Polski, Wydawnictwo Księży Młyn, Łódź, 2023

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]