Jarkend

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jarkend
Ilustracja
Jarkend w 1868 roku, rysunek Roberta B. Shawa
Państwo  Chiny
Populacja (2009)
• liczba ludności

ok. 90 tys.
Położenie na mapie Chińskiej Republiki Ludowej
Mapa lokalizacyjna Chińskiej Republiki Ludowej
Jarkend
Jarkend
Ziemia38°25′00″N 77°15′00″E/38,416667 77,250000
Portal Portal Chiny

Jarkend – miasto w zachodnich Chinach, w Sinciangu, nad rzeką Jarkend-daria. W 2009 roku miasto zamieszkiwało około 90 tys. osób.

Ośrodek rolniczy (uprawa pszenicy, bawełny, hodowla jedwabników, sady granatowców) i rzemieślniczy (produkcja dywanów, tkanin jedwabnych i kożuchów). Dawniej miasto było ważnym węzłem szlaków karawanowych.

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z drugiej połowy II w. p.n.e., kiedy było znane jako królestwo Shache, pełniące kontrolę nad szlakami w wyższych częściach Pamiru. Pod koniec I w., osłabione przez wojny z sąsiadami, zostało przejęte przez wojska chińskie pod dowództwem Ban Chao. Za czasów panowania dynastii Tang miasto zaczęło znowu stawać się ważnym ośrodkiem, po przyćmieniu przez Kagilik i Kaszgar. Znaczenie miasta wzrosło jeszcze bardziej w XII i XIII w., kiedy stało się częścią chanatu czagatajskiego. Pod koniec XVI w. Jarkend był podzielony przez spory frakcyjne i ostatecznie został przyłączony do chanatu kaszgarskiego. Miasto dostało się ponownie pod kontrolę Chin w połowie XVIII w[1].

Przypisy

  1. Yarkand (China) (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2010-04-18].