Jas Gawronski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jas Gawronski
Data i miejsce urodzenia 7 lutego 1936
Wiedeń
Poseł do PE VI kadencji
Przynależność polityczna Lud Wolności
Okres urzędowania od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP

Jas Gawronski (ur. 7 lutego 1936 w Wiedniu) – włoski polityk polskiego pochodzenia, były poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Europejskiej Partii Ludowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1958 studia prawnicze na jednym z rzymskich uniwersytetów. Przez lata pracował jako dziennikarz, był korespondentem dziennika "Il Giorno in Europa dell'Est", a następnie współpracownikiem redakcji i korespondentem zagranicznym RAI (m.in. w Moskwie i Warszawie). W 1989 został członkiem rady nadzorczej gazety "La Stampa".

W latach 80. zasiadał w radzie miejskiej w Turynie, następnie w radzie regionu Piemont. Od 1982 do 1994 sprawował mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Działalność polityczną rozpoczynał w ramach Włoskiej Partii Republikańskiej. W 1994 został jednym z założycieli partii Forza Italia, w tym samym roku na kilka miesięcy objął funkcję rzecznika premiera Silvia Berlusconiego.

Od 1996 do 1999 był członkiem Senatu XIII kadencji. W 1999 i 2004 ponownie wybierano go do Parlamentu Europejskiego z ramienia FI, przekształconej następnie w Lud Wolności. W 2009 nie ubiegał się o reelekcję.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1993)[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest synem ostatniego przedwojennego ambasadora RP w Wiedniu, Jana Gawrońskiego, oraz działaczki społecznej i konspiracyjnej, Luciany Frassati-Gawrońskiej. Jego dziadek, Alfredo Frassati, był założycielem dziennika "La Stampa", a brat matki, Pier Giorgio Frassati, został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]