Jas Gawronski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jas Gawronski
Data i miejsce urodzenia 7 lutego 1936
Wiedeń
Poseł do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Przynależność polityczna Lud Wolności
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP

Jas Gawronski (ur. 7 lutego 1936 w Wiedniu) – włoski polityk polskiego pochodzenia, były poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Europejskiej Partii Ludowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1958 studia prawnicze na jednym z rzymskich uniwersytetów. Przez lata pracował jako dziennikarz, był korespondentem dziennika „Il Giorno in Europa dell'Est”, a następnie współpracownikiem redakcji i korespondentem zagranicznym RAI (m.in. w Moskwie i Warszawie). W 1989 został członkiem rady nadzorczej gazety „La Stampa”.

W latach 80. zasiadał w radzie miejskiej w Turynie, następnie w radzie regionu Piemont. Od 1982 do 1994 sprawował mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Działalność polityczną rozpoczynał w ramach Włoskiej Partii Republikańskiej. W 1994 został jednym z założycieli partii Forza Italia, w tym samym roku na kilka miesięcy objął funkcję rzecznika premiera Silvia Berlusconiego.

Od 1996 do 1999 był członkiem Senatu XIII kadencji. W 1999 i 2004 ponownie wybierano go do Parlamentu Europejskiego z ramienia FI, przekształconej następnie w Lud Wolności. W 2009 nie ubiegał się o reelekcję.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1993)[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest synem ostatniego przedwojennego ambasadora RP w Wiedniu, Jana Gawrońskiego, oraz działaczki społecznej i konspiracyjnej, Luciany Frassati-Gawrońskiej. Jego dziadek, Alfredo Frassati, był założycielem dziennika „La Stampa”, a brat matki, Pier Giorgio Frassati, został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]