Piotr Jerzy Frassati

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiony
Piotr Jerzy Frassati OP
Pier Giorgio Frassati
tercjarz
wyznawca
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 kwietnia 1901
Turyn

Data i miejsce śmierci

4 lipca 1925
Turyn

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

20 maja 1990
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

4 lipca

Patron

studentów i Akcji Katolickiej

Szczególne miejsca kultu

katedra w Turynie

Piotr Jerzy Frassati, właśc. wł. Pier Giorgio Frassati (ur. 6 kwietnia 1901 w Turynie, zm. 4 lipca 1925 tamże) – włoski tercjarz dominikański, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego, wuj Jasa Gawronskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Alfreda Frassatiego – senatora, ambasadora Królestwa Włoch w Berlinie i Adelaide Ametis – malarki. Miał o 1,5 roku młodszą siostrę Lucianę. Należał do wielu stowarzyszeń: Apostolstwa Modlitwy, Konferencji św. Wincentego a Paulo, Uniwersyteckiej Federacji Katolików Włoskich i Włoskiej Młodzieży Katolickiej oraz ruchu skautowego. Studiował inżynierię górniczą na Politechnice Królewskiej w Turynie. Jego pasją były góry.

28 maja 1922 Frassati wstąpił do Trzeciego Zakonu Dominikańskiego, przyjmując imię Girolamo (Hieronim). W 1924 założył z przyjaciółmi nieformalne „Stowarzyszenie Ciemnych Typów” (Società dei Tipi Loschi), którego celem był apostolat wiary i modlitwy między innymi przez wspólne górskie wycieczki.

Niósł pomoc biednym i cierpiącym. Zmarł w wieku 24 lat na chorobę Heinego-Medina, którą zaraził się od ubogiego chorego. Jego postać rozpowszechniła siostrzenica Wanda Gawrońska.

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

W 1981 r. jego nienaruszone ciało przeniesiono z grobu rodzinnego do katedry św. Jana Chrzciciela w Turynie[1] gdzie są przechowywane w ołtarzu poświęconej mu kaplicy[2]. Relikwie w Polsce znajdują się m.in. w polskiej parafii Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach (od 13.04.2012) oraz w Duszpasterstwie Akademickim Morasko (od 8.12.2013) przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu, a także w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich oraz w kaplicy klasztoru dominikanów w Łodzi pod wezwaniem bł P.J.Frassatiego (od 4 lipca 2005).

Kult[edytuj | edytuj kod]

Frassati został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 20 maja 1990 roku na Placu św. Piotra w Rzymie.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 4 lipca.

Piotr Frassati jest patronem młodzieży, studentów, ludzi gór i Akcji Katolickiej. W Polsce pod jego wezwaniem znajduje się m.in. kościół w Lublińcu, należący do Dekanatu Wojsk Specjalnych, oraz parafia w Lublinie. Jego imię nosi także łódzki konwent dominikański znajdujący się przy ulicy Zielonej. Frasatti jest także patronem Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej oraz Duszpasterstwa Akademickiego Morasko w Archidiecezji Poznańskiej oraz „Soli Deo Omnia” w Olsztynie (warmińsko-mazurskie). Patron Światowych Dni Młodzieży 2023[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bądźcie jak Frassati [online], Opiekun Kalisz [dostęp 2021-06-17] (pol.).
  2. GMG, da Torino a Cracovia le reliquie del Beato Frassati [online], TorinoClick [dostęp 2021-06-17] (wł.).
  3. 13 patronów Dni Młodzieży w Lizbonie [online], www.vaticannews.va, 19 maja 2022 [dostęp 2023-02-06] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]