Jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej – jedno z największych skupisk jaskiń w Polsce. Jurajskie skały wapienne powstały w rezultacie osadzania się na dnie morza skorupiaków w okresie jury. Stopniowo ulegając erozji, wytworzyły jaskinie, jako jedną z form krasu. Szczególnie dużo jaskiń znajduje się w okolicach Ojcowa.

Pierwsze ślady człowieka pierwotnego na obszarze Polski spotkano w jaskiniach. Były one dla niego schronieniem przed dzikimi zwierzętami i warunkami atmosferycznymi. W czasach nowożytnych były kryjówkami podczas wojen, ale również chroniły zbójców. Niektóre mają swoje legendy, jak Jaskinia Łokietka, w której ponoć król Polski ukrywał się w czasie walk o tron prowadzonych z królem czeskim Wacławem II.

W Ojcowskim Parku Narodowym do zwiedzania udostępnione są jedynie Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka. W pozostałych obowiązuje zakaz wstępu, głównie z powodu zagrożeń związanych z trudnością trasy oraz osuwiskami.

Na terenie Jury zwiedzać można m. in. Jaskinię Wierzchowską i Jaskinię Nietoperzową.

Charakterystycznymi przedstawicielami fauny, znajdującymi w jaskiniach schronienie, są nietoperze, które o zmierzchu opuszczają swoje siedliska i można je zobaczyć latające w pobliżu otworów skalnych.

Najdłuższe jaskinie:

Najgłębsze jaskinie:

Jaskinie udostępnione do zwiedzania (z przewodnikiem):

W Krakowie można zwiedzić jaskinię Smocza Jama.

Zobacz też[edytuj]