Smocza Jama (Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smocza Jama
Ilustracja
Turyści zwiedzający Smoczą Jamę
Państwo  Polska
Położenie Kraków
u podnóża Wzgórza Wawelskiego
Długość 276 m
Deniwelacja 15 m (-9 m, +6 m)
Wysokość otworów 205,5 m n.p.m.
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Smocza Jama
Smocza Jama
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Smocza Jama
Smocza Jama
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Smocza Jama
Smocza Jama
Ziemia50°03′11″N 19°56′00″E/50,053111 19,933472
Smok Wawelski ziejący ogniem – rzeźba przy wejściu do Smoczej Jamy
Wejście do Smoczej Jamy na mapie Wawelu

Smocza Jamajaskinia krasowa w obrębie zrębu Wawelu, jedna z turystycznych atrakcji Krakowa. Z jaskinią wiąże się legenda o Smoku Wawelskim. W roku 1972 przed wejściem do niej ustawiono rzeźbę Smok Wawelski autorstwa Bronisława Chromego.

Główny ciąg jaskini stanowi trasa turystyczna o długości 82 metrów. Rozpoczyna się ona na terenie zamku na Wawelu, za pomocą kręconych schodów o długości ok. 21 metrów zwiedzający dostają się do jaskini. Na trasie znajdują się trzy komory, największa o długości 25 metrów i wysokości do 10 metrów. W niektórych miejscach ściany i sklepienie jaskini wzmocnione są ceglanymi murami i filarami, jeden z nich zasłania komin prowadzący do innego otworu jaskini. Wyjście znajduje się poza obrębem murów zamku, w pobliżu koryta Wisły.

Pozostałe części jaskini są niedostępne dla turystów. Stanowią je dwa ciągi korytarzy: pierwszy rozpoczynający się w pobliżu wyjścia, prowadzi w kierunku południowym w stronę rzeźby Smoka Wawelskiego. Do drugiego, znacznie dłuższego, uzyskano dostęp po przebiciu tunelu w 1974. Jest to system niewielkich sal i korytarzy z syfonem w początkowej części. Osobliwością znajdujących się tam jeziorek jest rzadki skorupiakstudniczek tatrzański.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia ta, jak i inne w obrębie wzgórza wawelskiego, znana była od dawna. Wspomina o nich już Jan Długosz, jednak pierwsza pisemna wzmianka o tej konkretnej jaskini pochodzi z I połowy XVI w. W 1565 król Zygmunt II August ze względów bezpieczeństwa polecił zamurować otwory, gdyż zamieszkiwali w nich włóczędzy, żebracy, biedota itp. Niedługo później jednak Smocza Jama znów była użytkowana, istniała tam ciesząca się szeroką sławą karczma (opisał ją w wierszu Jan Andrzej Morsztyn), a nawet dom publiczny.

Pod koniec XVIII w. dolne wejście od strony Wisły zamurowano w związku z pracami fortyfikacyjnymi. Istniały dwa otwory w stropie, jeden z nich wykorzystał w 1829 Ambroży Grabowski w celu dostania się do jaskini; wnętrze jednak było zagruzowane, w miejscu, gdzie przebiegały nad Smoczą Jamą mury obronne, wymurowano podtrzymujące filary. Rok później otwory te zamurowano, jednak w 1842 Senat Wolnego Miasta Krakowa nakazał odgruzowanie jaskini i udostępnienie jej publiczności. Po zajęciu miasta przez Austriaków, dolny otwór ponownie zamurowano, wykuto również studnię, którą w 1918 wykorzystał prof. Szyszko-Bohusz do wybudowania kręconych schodów prowadzących do Smoczej Jamy (136 stopni); wtedy też zainstalowano oświetlenie elektryczne[1]. 3 sierpnia została udostępniona do zwiedzania publiczności[2]. Dochód z biletów wstępu miał pokryć część kosztów jej odnowienia[3]. W 1974 górnicy pod nadzorem naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przystosowali jaskinię dla zwiedzających.

Badania naukowe[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze badania naukowe Smoczej Jamy prowadzono w drugiej połowie XIX w. (prof. Alojzy Alth w 1874). Od 1966 trwały kompleksowe badania, m.in. w celu zabezpieczenia jaskini przed zawaleniem. W 1974 przebito czterometrowy tunel do nieznanych korytarzy zlokalizowanych metodami geofizycznymi. W wyniku badań speleologicznych, m.in. w 1983, 1995 i 1996, odkryto dalsze partie jaskini[4]. W 2005 roku[5] opublikowano wyniki badań wód jaskiniowych, zarówno z jeziorek, jak i pobranych ze stropu jaskini (przesączających się). Ustalono, że wody te są zmineralizowane (do 1013 mg/litr w jeziorkach i do 2841 w wodzie kapiącej) i mają inny skład niż typowe wody w jaskiniach, są też silne zanieczyszczone. Pochodzenie wody w tej jaskini nie jest do końca jasne, ale ma ona co najmniej dwa źródła pochodzenia, być może z Wisły i z migracji wód podziemnych ze strefy śródmieścia Krakowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Otwarcie Smoczej jamy na Wawelu Nowości Illustrowane 1918 nr 31 s. 1-3 ( zawiera zdjęcia) [1]
  2. Kronika Otwarcie "Smoczej Jamy" Czas 1918 nr 336 z 3 sierpnia [2]
  3. tamże
  4. Firlet, Elżbieta Maria., Smocza Jama na Wawelu : historia, legenda, smoki, wyd. Wyd. 1, Kraków: Universitas, 1996, ISBN 83-7052-292-0, OCLC 36319372 [dostęp 2018-09-08].
  5. Motyka J., Gradziński M., Rózkowski K., Górny A., 2005: Chemistry of cave water in Smocza Jama, city of Kraków, Poland. Annales Soc. Geolog. Poloniae, 75: 189-198

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]