Smocza Jama (Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smocza Jama
Ilustracja
Wejście do Smoczej Jamy od 1918
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Położenie

Kraków
u podnóża Wzgórza Wawelskiego

Długość

276 m

Deniwelacja

15 m (-9 m, +6 m)

Wysokość otworów

205,5 m n.p.m.

Kod

J.BK-01.01

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Smocza Jama”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Smocza Jama”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Smocza Jama”
Ziemia50°03′11″N 19°56′00″E/50,053111 19,933472

Smocza Jamajaskinia krasowa w obrębie zrębu Wawelu, jedna z turystycznych atrakcji Krakowa. Z jaskinią wiąże się legenda o Smoku Wawelskim. W 1972 przed wejściem do niej ustawiono rzeźbę Smok Wawelski autorstwa Bronisława Chromego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stare wejście do Smoczej Jamy

Jaskinia ta, jak i inne w obrębie wzgórza wawelskiego, znana była od dawna. Wspomina o nich już Jan Długosz, jednak pierwsza pisemna wzmianka o tej konkretnej jaskini pochodzi z I połowy XVI w. W 1565 król Zygmunt II August ze względów bezpieczeństwa polecił zamurować otwory, gdyż zamieszkiwali w nich włóczędzy, żebracy, biedota itp. Niedługo później jednak Smocza Jama znów była użytkowana, istniała tam ciesząca się szeroką sławą karczma (opisał ją w wierszu Jan Andrzej Morsztyn), a nawet dom publiczny.

Pod koniec XVIII w. dolne wejście od strony Wisły zamurowano w związku z pracami fortyfikacyjnymi. Istniały dwa otwory w stropie, jeden z nich wykorzystał w 1829 Ambroży Grabowski w celu dostania się do jaskini; wnętrze jednak było zagruzowane, w miejscu, gdzie przebiegały nad Smoczą Jamą mury obronne, wymurowano podtrzymujące filary. Rok później otwory te zamurowano, jednak w 1842 Senat Wolnego Miasta Krakowa nakazał odgruzowanie jaskini i udostępnienie jej publiczności. Po zajęciu miasta przez Austriaków, dolny otwór ponownie zamurowano, wykuto również studnię, którą w 1918 wykorzystał prof. Szyszko-Bohusz do wybudowania kręconych schodów prowadzących do Smoczej Jamy (136 stopni); wtedy też zainstalowano oświetlenie elektryczne[1]. 3 sierpnia została udostępniona do zwiedzania publiczności[2]. Dochód z biletów wstępu miał pokryć część kosztów jej odnowienia[3]. W 1974 górnicy pod nadzorem naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przystosowali jaskinię dla zwiedzających.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Główny ciąg jaskini stanowi trasa turystyczna o długości 82 metrów. Rozpoczyna się ona na terenie zamku na Wawelu, za pomocą kręconych schodów o długości ok. 21 metrów zwiedzający dostają się do jaskini. Na trasie znajdują się trzy komory, największa o długości 25 metrów i wysokości do 10 metrów. W niektórych miejscach ściany i sklepienie jaskini wzmocnione są ceglanymi murami i filarami, jeden z nich zasłania komin prowadzący do innego otworu jaskini. Wyjście znajduje się poza obrębem murów zamku, w pobliżu koryta Wisły.

Pozostałe części jaskini są niedostępne dla turystów. Stanowią je dwa ciągi korytarzy: pierwszy rozpoczynający się w pobliżu wyjścia, prowadzi w kierunku południowym w stronę rzeźby Smoka Wawelskiego. Do drugiego, znacznie dłuższego, uzyskano dostęp po przebiciu tunelu w 1974. Jest to system niewielkich sal i korytarzy z syfonem w początkowej części. Osobliwością znajdujących się tam jeziorek jest rzadki skorupiakstudniczek tatrzański.

Badania naukowe[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze badania naukowe Smoczej Jamy prowadzono w drugiej połowie XIX w. (prof. Alojzy Alth w 1874). Od 1966 trwały kompleksowe badania, m.in. w celu zabezpieczenia jaskini przed zawaleniem. W 1974 przebito czterometrowy tunel do nieznanych korytarzy zlokalizowanych metodami geofizycznymi. W wyniku badań speleologicznych, m.in. w 1983, 1995 i 1996, odkryto dalsze partie jaskini[4]. W 2005[5] opublikowano wyniki badań wód jaskiniowych, zarówno z jeziorek, jak i pobranych ze stropu jaskini (przesączających się). Ustalono, że wody te są zmineralizowane (do 1013 mg/litr w jeziorkach i do 2841 w wodzie kapiącej) i mają inny skład niż typowe wody w jaskiniach, są też silnie zanieczyszczone. Pochodzenie wody w tej jaskini nie jest do końca jasne, ale ma ona co najmniej dwa źródła pochodzenia, być może z Wisły i z migracji wód podziemnych ze strefy śródmieścia Krakowa.

Kraków - Wawel - Smocza Jama - inside.jpg
616308 Kraków Smocza Jama 06.JPG
616308 Kraków Smocza Jama 02.JPG
Inside the Dragon's Cave underneath Wawel Hill - panoramio (1).jpg
Plan
Wawel Hill - Smocza Jama.svg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Otwarcie Smoczej jamy na Wawelu Nowości Illustrowane 1918 nr 31 s. 1-3 ( zawiera zdjęcia) [1]
  2. Kronika Otwarcie "Smoczej Jamy" Czas 1918 nr 336 z 3 sierpnia [2]
  3. tamże
  4. Elżbieta Maria. Firlet, Smocza Jama na Wawelu : historia, legenda, smoki, wyd. Wyd. 1, Kraków: Universitas, 1996, ISBN 83-7052-292-0, OCLC 36319372 [dostęp 2018-09-08].
  5. Motyka J., Gradziński M., Rózkowski K., Górny A., 2005: Chemistry of cave water in Smocza Jama, city of Kraków, Poland. Annales Soc. Geolog. Poloniae, 75: 189-198

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]