Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomieszczenie w klasztorze franciszkanów w Prudniku, gdzie kardynał Wyszyński zaczął opracowywać tekst ślubów
Pomieszczenie w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy, gdzie kardynał Wyszyński dokończył tekst ślubów
Komańcza. Jeden z pomników zawierający fragment modlitwy
Tablica pamiątkowa w Piotrkowie Trybunalskim

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiegomodlitwa w formie ślubów złożonych Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski. Tekst został napisany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, podczas jego internowania w klasztorze franciszkanów w Prudniku[1] i klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy pod wpływem powieści Potop autorstwa Henryka Sienkiewicza.

Czytając „Potop” Sienkiewicza, uświadomiłem sobie właśnie w Prudniku, że trzeba pomyśleć o tej wielkiej dacie. Byłem przecież więziony tak blisko miejsca, gdzie król Jan Kazimierz i prymas Leszczyński radzili, jak ratować Polskę z odmętów. Pojechali obydwaj na południowy wschód, do Lwowa: drogę torowali im górale, jak to pięknie opisuje Henryk Sienkiewicz. Gdy z kolei i mnie przewieziono tym samym niemal szlakiem, z Prudnika na południowy wschód, do czwartego miejsca mego odosobnienia, w góry, jechałem z myślą: musi powstać akt Ślubowań odnowionych!

Stefan Wyszyński[2]

Jasnogórskie Śluby Narodu zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych[3]. Rotę Ślubów odczytał bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty. Kardynał Wyszyński składał Śluby w miejscu swojego odosobnienia w Komańczy w łączności z Jasną Górą, o 10 minut wcześniej, jedynie w obecności Marii Okońskiej[4].

Śluby Jasnogórskie zostały złożone w trzechsetlecie Ślubów Lwowskich, które złożył król Jan II Kazimierz Waza w dniu 1 kwietnia 1656 r. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie podczas mszy świętej odprawianej przez nuncjusza Pietro Vidoniego przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.

26 sierpnia 2006, w pięćdziesiątą rocznicę Ślubów Jasnogórskich, na Jasnej Górze zebrało się ponad 200 tysięcy wiernych, a tekst ślubów odczytał kardynał Józef Glemp[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Ogiolda, Prudnik Las. Tu odgrodzili prymasa Wyszyńskiego od świata [online], nto.pl, 6 października 2014 [dostęp 2018-12-21] (pol.).
  2. Paweł Zuchniewicz, Papież z Polski. Nasz święty, Otwarte, 29 kwietnia 2011, ISBN 978-83-240-1795-9 [dostęp 2020-09-13] (pol.).
  3. Jasnogórskie Śluby Narodu. e-KAI. [dostęp 2012-09-09].
  4. Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Serwis Franciszkańska 3.pl. [dostęp 2012-09-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-31)].
  5. Niedzielne uroczystość NMP Częstochowskiej. Serwis TVP.pl, 2012-08-25. [dostęp 2012-09-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]