Jaśkowice (Orzesze)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaśkowice
Dzielnica Orzesza
Ilustracja
Stacja kolejowa w Jaśkowicach
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Powiat

mikołowski

Miasto

Orzesze

W granicach Orzesza

31 grudnia 1961[1]

SIMC

0942009

Plan Jaśkowic
Plan Jaśkowic
Położenie na mapie Orzesza
Mapa konturowa Orzesza, w centrum znajduje się punkt z opisem „Jaśkowice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Jaśkowice”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Jaśkowice”
Położenie na mapie powiatu mikołowskiego
Mapa konturowa powiatu mikołowskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Jaśkowice”
Ziemia50°06′39″N 18°47′22″E/50,110963 18,789507

Jaśkowice (niem. Jaschkowitz) – dzielnica Orzesza położona w północno-zachodniej części miasta. Od wschodu graniczy z Centrum, natomiast z pozostałych stron jest otoczona lasem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Jaśkowicach (2018)

W aktach książąt raciborskich zaznaczono Jaśkowice na początku XVI w. Następna informacja o wiosce pochodzi z XVIII w., z czasów kolonizacji Śląska. Kroniki parafialne i szkolne sąsiednich miejscowości zawierają na jej temat jedynie wiadomości szczątkowe, co można by tłumaczyć wyjątkową w przeszłości sytuacją Jaśkowic: w XVIII i XIX stuleciach granica biskupstw krakowskiego i wrocławskiego przebiegała wzdłuż Bierawki a mieszkańcy prawego brzegu rzeki, a więc części Orzesza i Zawady oraz całych Jaśkowic włączeni byli do parafii w Dębieńsku. W 1784 r., kiedy wieś należała do Marii Heleny Woyskiej z Orzesza, był tu folwark, 4 domy i zaledwie 14 mieszkańców. W 1825 r. Jaśkowice należały do Fragsteina, miały 8 domów i 43 mieszkańców, a dwadzieścia lat później (1845) żyło w wiosce 82 ludzi. W kronice szkolnej Orzesza zapisano, że jaśkowickie dzieci były przed 1820 r. nauczane przez dochodzącego kapelana dębskiego w domu Jana Honisza w Jaśkowicach.

W następnych latach część dzieci korzystała ze szkoły w Orzeszu, inna, mniejsza grupa chodziła drogą przez las do szkoły w Dębieńsku. Taki stan rzeczy trwał do 1910 r., kiedy w wiosce wybudowano pierwszą szkołę. 1936 r. w miejsce poprzedniej postawiono nową szkołę, tę samą, która służy do dzisiaj. Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela powstał w latach 1934-1936. W 1836 r. Jaśkowice zostały zakupione przez Franciszka Winklera. Na terenie wsi znajdowało się wówczas kilka kopalń, z których najdłużej, bo do 1911 r. istniała kopalnia "Fryderyk" (Friedrichsgrube). W miejscu obecnej FUT "ZREMB" istniała od 1812 r. do 1951 r. huta cynku, a później garbarnia.

W latach 1954–1961 wieś Jaśkowice należała i była siedzibą władz gromady Jaśkowice, zniesiona przez włączenie do osiedla Orzesze, obecnie miasta.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez Jaśkowice przechodzą dwie linie kolejowe:

  • Katowice - Rybnik
  • Tychy - Orzesze - Jaśkowice (pociągi towarowe; w przeszłości również osobowe)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dzieje Orzesza, red. Robert Ratajczyk, Orzesze 2002.
  • Gość Niedzielny, nr 44 rok LXXXIII