Jedność (Łotwa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jedność
Ilustracja
Państwo

 Łotwa

Lider

Arvils Ašeradens

Data założenia

6-7 marca 2010 (6 sierpnia 2011)

Adres siedziby

Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris 12-3, Rīga, LV-1050

Ideologia polityczna

liberalny konserwatyzm[1]

Poglądy gospodarcze

liberalizm, socjalliberalizm

Członkostwo
międzynarodowe

Europejska Partia Ludowa

Grupa w Parlamencie
Europejskim

Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci)

Młodzieżówka

VIENOTĪBAS Jauniešu padome

Barwy

     zieleń

Obecni posłowie
8/100
Obecni eurodeputowani
2/8
Strona internetowa

Jedność (łot. Vienotība; także VIENOTĪBA) – łotewska centroprawicowa partia polityczna powstała 6 sierpnia 2011[2]. Wcześniej funkcjonowała jako koalicja trzech partii politycznych:

Od lutego 2016 jeden z trzech podmiotów wspierających rząd Mārisa Kučinskisa.

Cele i wartości[edytuj | edytuj kod]

W momencie powstania sojusz opowiadał się za budową nowoczesnego demokratycznego państwa prawa opartego na swobodnej grze sił demokratycznych oraz gospodarce rynkowej, zakorzenionego w zachodnim systemie wartości oraz w strukturach Unii Europejskiej i NATO, wolnego od korupcji, związków polityki z biznesem, a także od wpływów gospodarczych i politycznych państw ościennych nienależących do UE. W szczególności występował za prowadzaniem uczciwej, odpowiedzialnej i kompetentnej polityki, tolerancją i budową społeczeństwa obywatelskiego, społeczną gospodarką rynkową, oświatą, ochroną zdrowia i opieką społeczną na europejskim poziomie, efektywną władzą oraz systemem podatkowym sprzyjającym rozwojowi gospodarczemu. Ugrupowanie deklaruje zamiar walki z korupcją, władzą oligarchów oraz zapędami dyktatorskimi niektórych ugrupowań.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2009 trzy centroprawicowe partie porozumiały się co do konieczności utworzenia wspólnej inicjatywy, która z powodzeniem wystartowałaby w wyborach 2010. Zjazd założycielski koalicyjnego ugrupowania „Jedność” odbył się 6–7 marca 2010 w Sali Teatru Narodowego w Rydze. Podczas kongresu przemówienia wygłosili reprezentanci trzech sił politycznych wchodzących w skład Jedności: Ģirts Valdis Kristovskis (PS), Solvita Āboltiņa (JL) i Aigars Štokenbergs (SCP), eurodeputowana Sandra Kalniete oraz premier Valdis Dombrovskis. Odczytano także list niezwiązanej z żadną partią, ale popierającej założenia programowe „Jedności” byłej prezydent Vairy Vīķe-Freibergi[3]. Powstanie nowego ruchu poparły osoby publiczne tj. pisarki Anna Žīgure i Laima Muktupāvela, filozof Maija Kūle oraz przedsiębiorca Nils Veidemanis[4]. W prace ugrupowania zaangażowała się również tzw. grupa parasolkowa skupiająca działaczy rewolucji z 2007[5].

Udział w wyborach parlamentarnych 2010[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie wystartowało w wyborach parlamentarnych na Łotwie celem niedopuszczenia do przejęcia władzy przez Centrum Zgody oraz łotewskie partie określane przez Jedność jako oligarchiczne: Partię Ludową i LPP/LC[6]. W drugiej połowie marca 2010 koalicja uzyskała pierwsze miejsce wśród ugrupowań politycznych w wyborczym sondażu zorganizowanym przez „Latvijas fakts”[7]. W następnym miesiącu zatwierdzono nazwiska liderów list wyborczych. W Rydze listę otworzył Ģirts Valdis Kristovskis (PS), w Inflantach – Valdis Dombrovskis, w Kurlandii – Solvita Āboltiņa, w ŁatgaliiAleksejs Loskutovs, natomiast w Semigalii wieloletnia redaktor naczelna pisma „Diena” Sarmīte Ēlerte (bezpartyjna, związana z tzw. grupą parasolkową)[8]. Ostatecznie w wyborach z 2 października 2010 koalicja uzyskała 31,22% głosów i 33 mandaty w Sejmie[9]. Została jednym z dwóch podmiotów tworzących rząd Valdisa Dombrovskisa. Jej przedstawiciele objęli teki premiera (Dombrovskis) oraz ministrów: spraw zagranicznych (Kristovskis), obrony (Pabriks), spraw wewnętrznych (Murniece), finansów (Vilks) i gospodarki (Kampars). Współprzewodnicząca „Jedności” Āboltiņa została marszałkiem Sejmu. Zarówno w parlamencie, jak i radzie miejskiej Rygi politycy „Jedności” tworzą jedną frakcję[10]. Po wyborach rozpoczęły się dyskusje na temat przekształcenia „Jedności” w partię polityczną, co nastąpiło w sierpniu 2011.

Zarząd ugrupowania[edytuj | edytuj kod]

Współprzewodniczącymi ugrupowania zostali prezesi trzech partii wchodzących w jego skład: Solvita Āboltiņa (JL), Aigars Štokenbergs (SCP) i Ģirts Valdis Kristovskis (PS). Funkcję (głównego) przewodniczącego pełnił w latach 2010–2010 Ģirts Valdis Kristovskis. 14 marca 2011 szefową ugrupowania została Solvita Āboltiņa[11]. 6 sierpnia 2011 wybrano ją na przewodniczącą zjednoczonej już partii.

Młodzież w „Jedności”[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze młodzieżowe koło „Jedności” powstało w maju 2010 w Jurmale[12]. W sierpniu 2010 utworzono analogiczną organizację w Tukumie[13]. W listopadzie 2010 powstała Rada Młodzieżowa „Jedności” (VIENOTĪBA Jauniešu padome), licząca około 700 członków, skupiająca organizacje młodzieżowe PS, SCP i JL[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Parties and Elections in Europe.
 2. Sestdien Valkā tiks dibināta partija VIENOTĪBA, vienotiba.lv z 6 sierpnia 2011 (łot.)
 3. Program zjazdu założycielskiego Jedności; Teksty wystąpień kongresowych
 4. Ināra Egle, Vienotības dibināšanu sveic sabiedrībā pazīstami cilvēki, diena.lv z 6 marca 2010 (łot.)
 5. Lietussargu grupas' biedri tomēr stāsies 'Vienotības' partijās; to pieļauj arī Ēlerte, delfi.lv z 31 maja 2010 (łot.)
 6. Agnese Margēviča, Db, Elizabete Rutule, FOTO: Kalniete: „Vienotības” galvenais uzdevums vēlēšanās – uzvarēt „Saskaņu”, diena.lv z 15 maja 2010 (łot.)
 7. Atis Rozentāls, Vienotībai martā augstāks reitings nekā Saskaņas centram, diena.lv z 23 marca 2010 (łot.)
 8. VIENOTĪBAS valde apstiprina 10. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderus, vienotiba.lv z 30 kwietnia 2010 (łot.)
 9. Centralna Komisja Wyborcza – Wybory 2010. velesanas2010.cvk.lv. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-04)]. (łot.)
 10. Nodibināta 'Vienotības' Rīgas nodaļa, delfi.lv z 12 marca 2011 (łot.)
 11. Par VIENOTĪBA priekšsēdētāju kļūst Solvita Āboltiņa, vienotiba.lv z 14 marca 2011 (łot.)
 12. Jūrmalā nodibināta pirmā VIENOTĪBAS jauniešu organizācija, scp.lv z 28 maja 2010 (łot.)
 13. Tukumā nodibināta VIENOTĪBAS jauniešu organizācija, vienotiba.lv z 3 sierpnia 2010 (łot.)
 14. VIENOTĪBA jauniešu padome aicina atbalstīt lidojuma aizlieguma zonas izveidi Lībijas gaisa telpā, vienotiba.lv z 11 marca 2011 (łot.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]