Jelly bean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rodzaju słodyczy. Zobacz też: artykuł dotyczący systemu operacyjnego Android.
Jelly beans

Jelly beans – rodzaj słodyczy o kształcie fasolek z miękką powierzchnią i żelowym wnętrzem, które są dostępne w wielu różnych smakach. Wyrób składa się głównie z cukru.

Historia[edytuj]

Rachatłukum, środkowowschodni smakołyk wykonany z miękkiej galaretki oraz pokryty cukrem pudrem, był prekursorem jelly beans, który zainspirował swoim gumowatym wnętrzem[1]. Jednakże ogólnie uważa się, że jelly beans pojawiły się najpierw w 1861 roku, kiedy bostoński cukiernik, William Schrafft, przekonał ludzi, aby wysłali jego wyrób do żołnierzy podczas wojny secesyjnej. Dopiero 5 czerwca 1905 roku słodycze zostały wymienione w Chicago Daily News. Według książki The Century in Food: America's Fads and Favorites autorstwa Beverly Bundy opublikowana reklama wskazywała, że produkt był sprzedawany za dziewięć centów za funt. Dzisiaj większość historyków twierdzi, że ten wyrób był związany z obchodami Wielkanocy w Stanach Zjednoczonych w latach 30. XX wieku[2].

Produkcja[edytuj]

Podstawowe składniki zawierają cukier, syrop kukurydziany i pektyny lub skrobię. Stosunkowo niewielkie ilości lecytyny, substancje przeciwpieniące, jadalny wosk taki jak wosk pszczeli, sól oraz glazurę cukierniczą[3]. Składniki, które dają każdej fasolce swoje właściwości są stosunkowo małe w proporcji i mogą zmieniać się zależnie od smaku.

Większość tych słodyczy sprzedawane są jako asortyment z około ośmioma różnymi smakami, która większość jest oparta na owocach. Można znaleźć także takie, które zawierają podobną ilość smaków przypraw i mięty. Kolory często odpowiadają owocom oraz poziomem przyprawienia smaku.

Niektóre marki premium, takie jak Jelly Belly i The Jelly Bean Factory, są dostępne w wielu różnych smakach, w tym jagód, owoców tropikalnych, napojów, popcornu, lukrecji i gamy nowości, oprócz znanych smaków owoców i przypraw. Chociaż te są również sprzedawane jako asortymenty, poszczególne smaki mogą być indywidualnie zakupione od dystrybutorów. Wersja fasolek wszystkich smaków Bertiego Botta z serii Harry’ego Pottera były dostępne i zawarte smaki były opisane jak woskowina z uszu, brud, pieprz czarny i wymioty.

Istnieją inne produkty, które mają twardą powierzchnię cukierków i gumowate wnętrze, jak np. Skittles. Jednakże nie są one sprzedawane jako jelly beans i nie są zazwyczaj określane jako takie.

Slang[edytuj]

W Stanach Zjednoczonych slang w latach 10. i początkowych latach 20. XX wieku słowa „Jellybean” lub „Jelly-Bean” oznaczały młodego mężczyznę ubranego elegancko w celu przyciągnięcia kobiet, ale miał niewiele więcej do polecania; znaczenie jest podobne do starszych terminów jak np. „dandyzm”. Francis Scott Fitzgerald napisał opowiadanie The Jelly-Bean w 1920 roku o takich postaciach[4]. Piosenka „Jelly Bean (He's a Curbstone Cutie)” została popularna w latach 40. XX wieku dzięki Philowi Harrisowi. Została napisana przez Jimmiego Dupre'a, Sama Rosena i Joego Vergesa i wydana w Nowym Orleanie w 1920 roku przez Universal Music Publishers, Inc.

W przemyśle półprzewodników „jelly beans” to elementy, które są powszechnie dostępne, używane w wielu zastosowaniach i mają niezwykłą cechę – mogą być wyciągnięte ze słoja w garści, kiedy są potrzebne, dokładnie jak opisywane słodycze. Za taki element można uznać np. wzmacniacz operacyjny 741.

Wykorzystanie w kulturze popularnej[edytuj]

  • Jelly beans zostały wręczone zwierzętom w filmie Babe: Świnka w mieście[5].
  • Wersje 4.1, 4.2 oraz 4.3 systemu operacyjnego Android zostały nazwane pod kryptonimem „Jelly Bean”[6]. Logo Androida przypominający słoik z tym produktem jest częścią trawnikowych rzeźb przy siedzibie firmy[7].
  • W opowiadaniu o tytule Ukorz się pajacu, rzecze Tiktaktor autorstwa Harlana Ellisona Harlequin rzuca tymi słodyczami w pracowników fabryki w celu rozproszenia ich uwagi[8].
  • Jelly beans, szczególnie słój z tymi słodyczami w konkursie zgadywania, biorą udział w obrzędach religijnych wykonywanych w the New Church of Hope[9].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]