Jerzy Albrycht

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Albrycht (ur. w 1924 we Lwowie) – polski matematyk, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem wykładowcy rzeźby w Szkoły Przemysłowej we Lwowie, autora rzeźby lotników amerykańskich na Cmentarzu Orląt Lwowskich. W czasie okupacji Lwowa pracował w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla jako strzykacz, tj. zakażał wszy riketsjami, wywołującymi tyfus plamisty i karmił zarażone wszy przez następnych kilka dni.

W Instytucie prof. Weigla, będąc pod opieką doktora Henryka Mosinga, poznał wybitnego profesora matematyki Władysława Orlicza i zaczął uczęszczać na jego tajne wykłady.

Po ewakuacji prof. Weigla do Krościenka na przełomie lutego i marca 1944 Instytut zakończył swoje działanie we Lwowie. Profesor Orlicz wyjechał do Warszawy i ściągnął tam Jerzego Albrychta. Przeżył tam szczęśliwie powstanie warszawskie. Po wyzwoleniu Poznania wraz z prof. Orliczem wyjechał do tego miasta, gdzie sprowadził również ze Lwowa swoją matkę. Na tamtejszym uniwersytecie ukończył studia z zakresu matematyki i fizyki, po czym został asystentem prof. Orlicza. Kolejnymi etapami naukowej drogi Albrychta były: doktorat w Instytucie Matematycznym PAN w 1959 r. (Teoria przestrzeni Marcinkiewicza-Orlicza i pewne jej zastosowanie), docentura na UAM, tytuł profesora na Politechnice Poznańskiej (1981), wykładowca Akademii Ekonomicznej.

Spośród jego wychowanków jest 21 doktorów i 5 profesorów. Jest członkiem PTM (w latach 1985-87 był prezesem oddziału poznańskiego), Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Był jednym z animatorów życia żydowskiego w Poznaniu. Katolik, który nigdy nie krył fascynacji kulturą żydowską. Zbiera judaika, ma kolekcję menor. Czyta Stary Testament po hebrajsku, uczy się też języka aramejskiego. W 2017 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1]. Autor szeregu publikacji[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznań/ profesor Albrycht odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. naukawpolsce.pap.pl, 8 marca 2017. [dostęp 2017-03-09].
  2. Albrycht, Jerzy. Katalog elektroniczny Biblioteki Narodowej. [dostęp 2017-03-09].
  3. Jerzy Albrycht (niektóre publikacje i cytowania) (ang.). scholar.google.pl. [dostęp 2017-03-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]