Jerzy Giergielewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Giergielewicz h. Topór (ur. 11 stycznia 1925 w Sadlnie, zm. 29 stycznia 2012) – polski pisarz, więzień obozów koncentracyjnych, z zawodu lekarz specjalista neurolog, pracownik PAM i Szpitala Kolejowego w Szczecinie, z zamiłowania fotograf krajoznawca, przyrodnik i archeolog, prelegent ds. dydaktyki Rezerwatu Ornitologicznego Świdwie, autor ok. 30 publikacji związanych z ochroną środowiska i Rezerwatu Świdwie, od 20 lat zajmuje się astrofotografią. Laureat wielu nagród za fotografikę artystyczną. Otrzymał m.in.: za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne w popularyzacji fotografii – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, medal "Gloria Medicinae", "Leonardo Da Vinci" 21-go wieku, medal XXX-lecia-Szczecińskiego Tow. Fotograficznego, medal 150-lecia Fotografii, Tytuł Honorowego Fotografa Krajoznawcy Polski, Nagrodę Honorową im. F. Kremsera, Tytuł Członka Honorowego Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych.

Ojciec jego Ignacy Giergielewicz był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, powstańcem warszawskim, a matka Adelajda Giergielewicz z d. Twardowska była położną i wiceprzewodniczacą Związku Położnych RP do 1939, red. pisma Pielęgniarka i Położna Polska.

Brat jego Lech Giergielewicz, odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Narodowego Czynu Bojowego.

W czasie II wojny Jerzy Giergielewicz był aktywnym członkiem ruchu oporu w organizacjach: Związek Walki Zbrojnej i AK. Jako siedemnastolatek z Żoliborza, został aresztowany przez gestapo w Warszawie 17 września 1942 r. Jerzy Giergielewicz przebywał przez 2,5 roku w czterech hitlerowskich koncentracyjnych obozach śmierci. Przeszedł szlak martyrologii okupacyjnej Pawiak, Majdanek, Flossenbürg (KL), Gross-Rosen, Neuengamme (KL) -Drutte. Był wielokrotnie skazywany na śmierć. Wyzwolony został 12 kwietnia 1945 przez wojska alianckie.

Po wyzwoleniu: odbył studia medyczne, potem pracował jako lekarz w Klinice Neurologicznej PAM i Szpitalu Kolejowym w Szczecinie.

W ornitologicznej stacji PAN w Świdwiu koło Szczecina prowadził badania ekologiczne, wygłaszał prelekcje dla szkół, prowadził obserwacje kosmosu (przy pomocy skonstruowanego przez siebie teleskopu)..

Autor:

  • Nie każda łza, Wydawnictwo de Artsign 2001
  • Najkrótsza historia wojny i hitlerowskiej okupacji Polski 1939-1945 widziana oczami i opisana gehenną losu polskiego chłopca z warszawskiego Żoliborza, Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie, 2000 r.
  • Tropem orłów Pomorza Zachodniego Pomorzai wielu artykułów o przyrodzie, fotografii, i np. o pacyfiście:" Hans Paasche: fascynująca postać Niemca, w Polsce prawie nieznana”.
  • współautor zdjęć Świdwie - rezerwat przyrody, Wyd. Albatros 1994,
  • współautor Polskie Parki Narodowe Wyd. Parol Ltd, Kraków 1994.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]