Jeziorko Bobrowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jeziorko Bobrowe
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Hydrologia
Rodzaj jeziora

zalew

Położenie na mapie gminy Baligród
Mapa konturowa gminy Baligród, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jeziorko Bobrowe”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jeziorko Bobrowe”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jeziorko Bobrowe”
Położenie na mapie powiatu leskiego
Mapa konturowa powiatu leskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jeziorko Bobrowe”
Ziemia49°18′45″N 22°12′27″E/49,312500 22,207500

Jeziorko Bobrowe – jeziorko u północnych stoków Chryszczatej (997 m n.p.m.), pomiędzy nieistniejącymi wsiami Huczwice i Sukowate, na terenie Nadleśnictwa Baligród[1]. Powstało w połowie lat 90. XX w. poprzez spiętrzenie wody na płynącym tam potoku poprzez usypanie kilkumetrowej wysokości tamy. Jeziorko zostało zasiedlone przez bobry w ramach programu reintrodukcji tego gatunku w Bieszczadach. Na skutek nowych tam budowanych przez bobry powstały nowe rozlewiska.

Nad brzegiem jeziorka rosną olszyny, które z podtopionymi jodłami, świerkami i bukami tworzą malowniczy widok. Brzegi porośnięte są również sitowiem leśnym, rzeżuchą gorzką i wiązówką błotną oraz roślinnością szuwarową z trzciną pospolitą, turzycą prosową, ponikłem błotnym, pałką szerokolistną. W maju na żółto kwitną kaczeńce.

Nad jeziorkiem można spotkać wiele gatunków zwierząt m.in. sarny, jelenie, żubry, bociany czarne, czaple. Jeziorko jest jednym z najważniejszych miejsc rozrodu płazów w Nadleśnictwie Baligród. Można spotkać tu żaby trawne, ropuchy szare, kumaki górskie, rzekotki drzewne i trzy gatunki traszek – górską, karpacką i grzebieniastą[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jeziorko Bobrowe k.Huczwic / Twoje Bieszczady [online], www.twojebieszczady.net [dostęp 2016-04-16].
  2. Sławomir Kubisa i inni, Przewodnik turystyczno-przyrodniczy Nadleśnictwa Baligród: Dolina Łopienki, Dolina Rabskiego Potoku, Baligród; Komorów: Nadleśnictwo Baligród; Appen Karpaty – Multimedialna Agencja Wydawnicza, 2014, s. 88, ISBN 978-83-64883-01-9 [dostęp 2016-04-16] (pol.).