Przejdź do zawartości

Kęplaste

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jezioro Kęplaste)
Jezioro Kęplaste
Ilustracja
Widok na wschodnią część jeziora.
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Sumki

Morfometria
Powierzchnia

0,07 km²

Głębokość
• maksymalna


8 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

wytopiskowe

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kęplaste”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kęplaste”
Położenie na mapie powiatu piskiego
Mapa konturowa powiatu piskiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kęplaste”
Położenie na mapie gminy Orzysz
Mapa konturowa gminy Orzysz, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kęplaste”
Ziemia53°51′00,7″N 21°57′56,2″E/53,850194 21,965611

Jezioro Kieplin, nazywane też Kiełpiastym lub Kęplastym leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, na północny wschód od wsi Sumki w gminie Orzysz, powiat piski, województwo warmińsko-mazurskie. Jezioro składa się z dwóch zbiorników: mniejszego zachodniego i większego wschodniego. Akweny te łączy przesmyk przebiegający przez bagnistą groblę między jeziorami. Od strony zachodniej do większego akwenu wpada strumień doprowadzający wodę z jeziora Przylesie, natomiast w części południowej znajduje się odpływ do jeziora Rząśniki.

Jezioro to ma charakter mezotroficzny (średniożyzny). Nad nim rosną łęgi z olszą czarną i jesionem wyniosłym. Roślinność znajdująca się w wodzie:

Na jeziorze znajduje się pływające pło. Na jeziorze postawione są pomosty, z których można zobaczyć roślinność wodną. Wokół jeziora, na zboczach, występuje świerk, prawdopodobnie na siedlisku lasu liściastego[1]. Dowodem tego jest skład runa leśnego, który jest charakterystyczny dla lasów liściastych:

Dookoła jeziora biegnie ścieżka wydeptana przez wędkarzy.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. R. W. Pawlicki, P. Sikorski, M. Wierzba, Przewodnik po ścieżkach rowerowych, Ziemia Orzyska, Orzysz 2004, ISBN – 83-914508-0-5, s. 76

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]